Wrocław: Studio Matejka „Dziwne szczęście lub to, czego nie pamiętam z naszych spotkań”

Zdjęcie: Wrocław: Studio Matejka „Dziwne szczęście lub to, czego nie pamiętam z naszych spotkań”

Fot. K. Jarek

Wersja do druku

Udostępnij

Dziwne szczęście lub to, czego nie pamiętam z naszych spotkań jest przedstawieniem na pograniczu teatru, tańca, musicalu – wymykające się nieco gatunkom. Stanowi opowieść o życiowej podróży dwóch par, podczas której czas nakłada na płótno związków kolejne warstwy sekretów, zaskoczeń i nieporozumień. Chwila szczęścia pojawia się, by za moment zniknąć. Czy ją w ogóle rozpoznaliśmy? Z „obowiązku bycia szczęśliwymi” skrywamy emocje, które, nie znajdując ujścia, stają się źródłem nieporozumień. Artyści w przedstawieniu posługują się nowoczesnymi środkami wyrazu, jak reklama czy klip video. Zachwyca też wartswa muzyczna spektaklu, która powstała na bazie transformacji głosów i muzyki granej na żywo przez performerów w harmonii z tym, co dzieje się na scenie.

Inspiracją do tworzenia spektaklu były osobiste doświadczenia i wypowiedzi aktorów, ale też poezja i proza Anny Świrszczyńskiej, Alexandra Whp Fleischera, Yehudy Amichaiego, a także Wieczna euforia Pascala Brucknera i Nieznośna lekkość bytu Milana Kundery. Materiał twórczy został przekształcony w fizyczne partytury, które podlegały nieustannej dekonstrukcji i rekonstrukcji pod kierunkiem Mateja Matejki i współpracujących ze Studiem gości. Warstwa muzyczna spektaklu powstała na bazie transformacji głosów i muzyki granej na żywo przez performerów w harmonii z tym, co dzieje się na scenie. Spektakl miał swoją premierę w lutym tego roku w Instytucie Grotowskiego.

 

Dziwne Szczęście lub to, czego nie pamiętam z naszych spotkań będzie można zobaczyć w piątek i sobotę (22 i 23 listopada) o godz. 19:00 w Teatrze Muzycznym Capitol we Wrocławiu. Bilety w cenie 25 złotych można nabyć w kasie Capitolu, a także online na http://www.teatr-capitol.pl/

 

Spektakl w językach polskim, angielskim, francuskim i słowackim

Autorzy: Matej Matejka, Guillaumarc Froidevaux, Zuzana Kakalikova, Daniel Han, Magdalena Koza
Kierownik projektu: Matej Matejka
Reżyseria: Matej Matejka, Bryan Brown
Aktorzy Guillaumarc Froidevaux, Daniel Han, Zuzana Kakalikova, Magdalena Koza
Muzyka: Guillaumarc Froi devaux, Daniel Han, Zuzana Kakalikova
Kierownictwo muzyczne i wokalne: Ditte Berkeley
Współpraca nad partyturą ruchową: Vivien Wood
Kostiumy: Agnieszka Katyńska
ŚWIATŁO: Marcin Wójcik
Czas trwania: 70’

Studio Matejka to laboratorium teatru fizycznego, które tworzy ośmiu aktorów z siedmiu krajów świata. Studio rozpoczęło swoją działalność w 2010 roku przy Instytucie im. Jerzego Grotowskiego, prowadząc badania w zakresie technik performansu XXI wieku. Zespół tworzy spektakle, które wymykają się podziałom na gatunki, oscylując na granicy teatru tańca, dramatu, musicalu, a nawet monodramu. Studio Matejka traktuje istniejące metody, jako punkt wyjścia do poszukiwań pedagogicznych i twórczych, kreując mapę odkryć, które włącza do powstającej pracy. Założycielem grupy jest Matej Matejka – Słowak, mieszkający od 12 lat w Polsce, aktor Teatru ZAR znany m.in. z obsypanego nagrodami na zeszłorocznym Fringe Festival spektaklu Cesarskie cięcie. Próby o samobójstwie. Ze Studiem współpracują artyści i pedagodzy z całego świata, jak choćby Vivien Wood z DV8, Milan Kozanek czy Sarie Mairs Slee z Salford University. Tej jesieni artyści postanowili wyjść ze swoimi spektaklami do szerszego audytorium. We wrześniu wrocławska publiczność miała okazję zobaczyć m.in. nagrodzony w Nowym Jorku monodram Anthony’ego Nikolcheva, a także dwa solowe spektakle w wykonaniu aktorek Studia. W swoich przedstawieniach twórcy zadają pytania o podstawowe pragnienia człowieka i poruszają kwestie naturalnego dążenia do szczęścia. 

http://www.studiomatejka.com/

KALENDARIUM

ARCHIWUM WYSTAWIEŃ

godz. 19:00

Wrocław: Teatr Muzyczny Capitol, ul. Marszałka Józefa Piłsudskiego 67

W ramach naszej witryny stosujemy pliki cookies w celu świadczenia Państwu usług na najwyższym poziomie, w tym w sposób dostosowany do indywidualnych potrzeb.

Korzystanie z witryny bez zmiany ustawień dotyczących cookies oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu końcowym.

Kliknij tutaj, aby dowiedzieć się więcej.

Close