Wrocław: Studio Matejka „Harmonia Przeciwstawień. Polska”

Zdjęcie: Wrocław: Studio Matejka „Harmonia Przeciwstawień. Polska”

Fot. Andrzej Grabowski

Wersja do druku

Udostępnij

Harmonia Przeciwstawień. Polska to wyjątkowy projekt, który ukaże Polskę widzianą oczami lokalnych i zagranicznych artystów. Nie będzie to tradycyjny spektakl, bowiem widzowie będą jednocześnie aktywnymi uczestnikami projektu. Performans odbędzie się w Browarze Mieszczańskim we Wrocławiu w dniach 17-20 września (środa-sobota). Studio Matejka podejmuje wyzwanie pracy nad przedstawieniem site-specific, odwołującym się do konkretnego miejsca i bazującym na interakcji artystów z przestrzenią i widzem. Matej Matejka, pochodzący ze Słowacji reżyser przedstawienia: „Ideą projektu jest pokazanie symbiozy przeciwnych standardów, poglądów i zachowań, które można zaobserwować w Polsce. W projekt zaangażowani są zarówno performerzy z Polski, jak i m.in. z Francji, Ukrainy, Kongo, USA czy Grecji. Wszyscy razem stworzą subiektywny pejzaż tego, czym dla nich jest Polska.”. Krainą wiecznych mrozów, gdzie białe niedźwiedzie przechadzają się po ulicach, czy postkomunistycznym krajem, w którym ludzie rozmawiają w dialekcie rosyjskim? A może Polska jest zagłębiem pięknych kobiet i zaniedbanych mężczyzn?

Jak pisze Dorota Masłowska, „każdy wie, że Polska głupi kraj, biedny i brzydki. Architektura brzydka, pogoda ciemna, temperatura zimna, nawet zwierzęta uciekły i schowały się w lasach”. W świadomości cudzoziemców Polska ma różne oblicza. W stereotypach, niczym w krzywym zwierciadle, odbija się obraz, często daleki od rzeczywistości. Każda karykatura kryje w sobie jednak ziarenko prawdy. Trzynaścioro performerów z dziewięciu krajów postanowiło podjąć próbę spojrzenia z własnej perspektywy na polską rzeczywistość, pełną absurdów i sprzeczności. Widz stanie się bowiem zarówno świadkiem, jak i aktywnym uczestnikiem sytuacji publicznych i intymnych. Początkowo prowadzony, będzie mógł także sam dokonać wyboru, które sceny i w jakiej kolejności chce obejrzeć. Przejdzie przez miejsca zapomniane w historii i zbiorowej świadomości, ale także przez te nieustannie powracające i obecne.

Przedstawienie otworzy, planowany w dalszej perspektywie, cykl interdyscyplinarnych akcji performatywnych. Ich celem będzie kontynuacja refleksji nad aktualną sytuacją społeczno-polityczną, poprzez poruszanie konkretnych, aktualnych i ważnych dla społeczeństwa polskiego kwestii.

Bilety w cenie 15 i 20 złotych można zakupić za pośrednictwem sieci Biletin, a także w Instytucie Grotowskiego (Rynek-Ratusz 27) oraz w Browarze Mieszczańskim na godzinę przed spektaklem. Rezerwacji biletów można dokonać mailowo lub telefonicznie (sekretariat@grotowski-institute.art.pl; tel. 71 34 45 320).

Więcej informacji na www.studiomatejka.com oraz na www.facebook.com/studiomatejka.

ARCHIWUM PREZENTACJI

godz. 19:00

Wrocław: Browar Mieszczański, ul. Hubska 44

W ramach naszej witryny stosujemy pliki cookies w celu świadczenia Państwu usług na najwyższym poziomie, w tym w sposób dostosowany do indywidualnych potrzeb.

Korzystanie z witryny bez zmiany ustawień dotyczących cookies oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu końcowym.

Kliknij tutaj, aby dowiedzieć się więcej.

Close