Wrocław/Szczeliny: Adam Ziajski „Nie mów nikomu” – spektakl

Zdjęcie: Wrocław/Szczeliny: Adam Ziajski „Nie mów nikomu” – spektakl

Adam Ziajski „Nie mów nikomu”. Fot. Maciej Zakrzewski

W ramach lutowej odsłony projektu Szczeliny. Kobiety w sztukach performatywnych Instytut Grotowskiego we Wrocławiu zaprasza na spektakl Adama Ziajskiego Nie mów nikomu. Widzowie będą mieć okazję  zastanowić się wraz z autorem nad budowaniem przestrzeni do dialogu, między innymi z osobami niesłyszącymi.

Wersja do druku

Udostępnij

Jestem głęboko przejęty i zawstydzony stanem językowej wspólnoty. Mam nieodparte wrażenie, że używanie słów i ich znaczeń z coraz większą intensywnością staje się narzędziem zbiorowej konfrontacji; walki wszystkich ze wszystkimi. Nie budujemy przestrzeni do spotkania w dialogu, szacunku i wzajemnym zrozumieniu. Daliśmy przyzwolenie na życie w świecie budowanym ze strachu i uprzedzeń; w świecie, w którym zawłaszczanie języka realizuje się w fakcie odbierania innym prawa do głosu. Do realizacji spektaklu zaprosiłem osoby niesłyszące. Wśród nich jest również jedna osoba niewidoma. Na początku czułem się zawstydzony tym, jak reaguję i co o nich wiem. Dzisiaj chciałbym krzyknąć: wybieram milczenie! Ale jak tu wykrzyczeć takie wyznanie?

Adam Ziajski

Scenariusz i reżyseria: Adam Ziajski
Występują: Jacek Frąckowiak, Zofia Mądra, Kazimierz Mądry, Agnieszka Maria Turek, Piotr Nowak, Karina Akseńczuk, Adam Ziajski
Kostiumy i scenografia: Grupa Mixer
Produkcja: Scena Robocza, Centrum Rezydencji Teatralnej
Premiera: 25 listopada 2016, Scena Robocza, Centrum Rezydencji Teatralnej, Poznań
Czas trwania: 70 min
Języki: Polski Język Migowy (PJM) z polskimi napisami

Spektakl jest inspirowany osobistym doświadczeniem twórców, a także reportażem Anny Goc Głusza; grany w Polskim Języku Migowym z polskimi napisami.

***

O projekcie:

Szczeliny to projekt, w którym pragnę połączyć różne formy sztuki, począwszy od teatru, performansu rozumianego również jako body art, instalacji, fotografii, filmu czy muzyki. Z ogromną przyjemnością przyglądam się, jak te struktury przenikają się, mam poczucie, że ta przestrzeń nie ma końca i to jest fascynujące – mówi Monika Wachowicz. – Szczelina powoduje tworzenie się kolejnych pęknięć – tak rodzą się kolejne przestrzenie performatywne.

Wśród tych przestrzeni znajdziemy m.in.: performans, seans teatralny, ruch, taniec, film, fotografię, instalację i koncert. Artystki podejmują w swoich pracach tematy śmierci i żałoby, wolności i praw kobiet, przemocy czy wykluczenia społecznego związanego z niepełnosprawnością. Szczeliny realizowane w Instytucie im. Jerzego Grotowskiego są dedykowane Jolancie Brach-Czainie i jej książce Szczeliny istnienia.

Projekt Szczeliny. Kobiety w sztukach performatywnych realizowany jest w ramach objęcia przez Wrocław tytułu Światowej Stolicy Sztuk Performatywnych 2022/2023 przyznawanej przez ITI/UNESCO oraz w ramach programu Koalicja Miast.

Organizator: Instytut im. Jerzego Grotowskiego
Patroni medialni: Onet.pl, radio Chillizet, telewizja Echo24, miesięcznik „Teatr”, e-teatr.pl, „Didaskalia. Gazeta Teatralna”, magazyn „Taniec”, magazyn „Szum”, TuWroclaw.com.
Matronat społeczny: Centrum Praw Kobiet
Współpraca medialna: taniecPOLSKA.pl

Więcej informacji: https://grotowski-institute.pl/projekty/szczeliny/

KALENDARIUM

ARCHIWUM WYSTAWIEŃ

godz. 20:00

Wrocław: Instytut im. Jerzego Grotowskiego, Piekarnia, ul. Księcia Witolda 62–70

inne wydarzenia

W ramach naszej witryny stosujemy pliki cookies w celu świadczenia Państwu usług na najwyższym poziomie, w tym w sposób dostosowany do indywidualnych potrzeb.

Korzystanie z witryny bez zmiany ustawień dotyczących cookies oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu końcowym.

Kliknij tutaj, aby dowiedzieć się więcej.

Close