Wrocław/Szczeliny: Aurora Lubos „Witajcie/Welcome” – performans

Zdjęcie: Wrocław/Szczeliny: Aurora Lubos „Witajcie/Welcome” – performans

Aurora Lubos „Witajcie/Welcome”. Fot. Oskar Martin

W ramach marcowej odsłony projektu Szczeliny. Kobiety w sztukach performatywnych Instytut Grotowskiego we Wrocławiu zaprasza na performans Aurory Lubos pt. Witajcie/Welcome. W tym poruszającym projekcie artystka przypatruje się uprzywilejowanym Europejczykom, odgradzających się od dramatu uchodźców.

Wersja do druku

Udostępnij

Interesuje mnie człowiek ten, który jest bezpieczny, ale niechętny do przyjmowania innych, którzy uciekają przed wojną, konfliktem, opresjami, śmiercią, głodem. Interesuje mnie sytuacja konfliktu, zagrożenia, cierpienia. I to, co ten najedzony, zadowolony, zachodnioeuropejski człowiek czułby w takim miejscu; co czułby do ludzi, których codzienną rzeczywistością jest walka o życie.

Jednym z elementów wydarzenia jest dokumentacja performansu „Z wody”, który odbył się na plaży w Sopocie w październiku 2015 roku w Dniu Solidarności z Uchodźcami. Był to mój komentarz w sprawie imigrantów ginących na morzu, przeniesienie obrazów w naszą polską, namacalną rzeczywistość. Wzbudzenie empatii w oglądających, niereagujących obserwatorach.

– mówi artystka.

Aurora Lubos
Od 1997 związana z gdańską sceną tańca, współpracowała między innymi z Gdańskim Teatrem Tańca, Nadbałtyckim Centrum Kultury w Gdańsku, Bałtyckim Uniwersytetem Tańca, Teatrem Dada von Bzdülöw, Klubem Winda, Klubem ŻAK w Gdańsku i Specjalistycznym Ośrodkiem Wsparcia w Rusocinie. Od 2000 roku aktorka angielskiego teatru Vincent Dance Theatre. Autorka autorskich realizacji: spektakli solowych (Zanzibar, Niedokończone, Nóż, Koń i SchodyAKTY), instalacji (Still AliveCykl Pokarmowy), performansów (AKT14 KątyAkt na dwie – Ostatki) i krótkich animacji (cykl Winter 2010). Współpracowała m.in. z Avim Kaiserem, Charlotte Vincent, Liz Aggiss, Wendy Houston, Jackiem Staniszewskim, Jerzym Mazzollem, Honoratą Martin, Bronkiem Dużym, Leszkiem Bzdylem i Tatianą Baganową. Urodzona w 1977 roku w Tarnowskich Górach, obecnie mieszka i pracuje we wsi pod Skarszewami oraz w Brighton w Wielkiej Brytanii.

Witajcie/Welcome
Aurora Lubos
Czas trwania: ok. 45 minut

***

O projekcie:

Szczeliny to projekt, w którym pragnę połączyć różne formy sztuki, począwszy od teatru, performansu rozumianego również jako body art, instalacji, fotografii, filmu czy muzyki. Z ogromną przyjemnością przyglądam się, jak te struktury przenikają się, mam poczucie, że ta przestrzeń nie ma końca i to jest fascynujące – mówi Monika Wachowicz. – Szczelina powoduje tworzenie się kolejnych pęknięć – tak rodzą się kolejne przestrzenie performatywne.

Wśród tych przestrzeni znajdziemy m.in.: performans, seans teatralny, ruch, taniec, film, fotografię, instalację i koncert. Artystki podejmują w swoich pracach tematy śmierci i żałoby, wolności i praw kobiet, przemocy czy wykluczenia społecznego związanego z niepełnosprawnością. Szczeliny realizowane w Instytucie im. Jerzego Grotowskiego są dedykowane Jolancie Brach-Czainie i jej książce Szczeliny istnienia.

Projekt Szczeliny. Kobiety w sztukach performatywnych realizowany jest w ramach objęcia przez Wrocław tytułu Światowej Stolicy Sztuk Performatywnych 2022/2023 przyznawanej przez ITI/UNESCO oraz w ramach programu Koalicja Miast.

Organizator: Instytut im. Jerzego Grotowskiego
Patroni medialni: Onet.pl, radio Chillizet, telewizja Echo24, miesięcznik „Teatr”, e-teatr.pl, „Didaskalia. Gazeta Teatralna”, magazyn „Taniec”, magazyn „Szum”, TuWroclaw.com.
Matronat społeczny: Centrum Praw Kobiet
Współpraca medialna: taniecPOLSKA.pl

Więcej informacji: https://grotowski-institute.pl/projekty/szczeliny/

KALENDARIUM

ARCHIWUM WYSTAWIEŃ

godz. 20:00

Wrocław: Instytut im. Jerzego Grotowskiego, Sala Teatru Laboratorium, Rynek-Ratusz 27

inne wydarzenia

powiązane

Ludzie

Teksty

W ramach naszej witryny stosujemy pliki cookies w celu świadczenia Państwu usług na najwyższym poziomie, w tym w sposób dostosowany do indywidualnych potrzeb.

Korzystanie z witryny bez zmiany ustawień dotyczących cookies oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu końcowym.

Kliknij tutaj, aby dowiedzieć się więcej.

Close