Wrocław/Szczeliny: Joanna Grabowiecka „Strefa szeptów” – performans/instalacja wideo

Zdjęcie: Wrocław/Szczeliny: Joanna Grabowiecka „Strefa szeptów” – performans/instalacja wideo

Joanna Grabowiecka „Strefa szeptów”. Fot. Aleksandra Damek

W ramach projektu Szczeliny. Kobiety w sztukach performatywnych Instytut Grotowskiego we Wrocławiu zaprasza na premierę performansu/instalacji wideo i ceremonii przejścia w przestrzeni sztuki – Strefę szeptów Joanny Grabowieckiej.

Wersja do druku

Udostępnij

Bohaterka spektaklu, reżyserka, podejmuje ryzykowną decyzję, aby tym razem nie kryć się za aktorkami, czy aktorami i osobiście zmierzyć się z materią sceniczną. Z jednej strony prowadzi ją ciekawość, z drugiej chęć wyjścia poza dotychczasowe, dobrze jej znane, schematy procesu twórczego. Czy akt kreacji może uzdrowić zranioną kobiecość? Czy współczesna kobieta porzucając rolę ofiary zdoła odnaleźć drogę powrotną do własnego serca i swojego autentycznego głosu? Doświadczenia osobiste twórczyń, dotyczące straty bliskiej osoby, stają się pretekstem do rozważań na temat tabuizacji śmierci we współczesnym świecie oraz nad symboliką odrodzenia.

Dlatego na scenie dodatkowo zobaczymy również trzy Kobiety Mocy, które na co dzień obcują z tymi tematami wspierając procesy narodzin, umierania i uzdrawiania. Mowa o douli narodzin, o towarzyszce w umieraniu i żałobie oraz o tzw. sound healer. Ich obecność będzie kluczowa dla opowieści bohaterki, która podczas seansu-ceremonii zaprosi widzów do przestrzeni, gdzie to, co nie może lub nie chce być już wykrzyczane zostanie wypowiedziane szeptem, aby mogły zatryumfować piękno, witalność i sensualność. Aby mogła się narodzić Nowa Kobieta – Kreatorka Życia i Sztuki.

Spektakl inspirowany Hamletem Williama Szekspira i HamletemMaszyną Heinera Müllera. W scenariuszu wykorzystano fragmenty Hamleta w oryginale.

Scenariusz, reżyseria, przestrzeń sceniczna: Joanna Grabowiecka
Występują: Katarzyna Auli Barszczewska, Anja Franczak, Joanna Grabowiecka, Iwona Sikora
Dźwięk na żywo: Iwona Sikora
Muzyka: Roksana Vikaluk, Wolfram Spyra
Kostiumy: Olga Turczak
Wideo: Monika Grzybowska
Czas trwania: 75 min

Matronaty nad spektaklem objęli: Instytut Dobrej Śmierci oraz firma Przez Szafę do Serca.

***

„Szczeliny” to projekt, w którym pragnę połączyć różne formy sztuki, począwszy od teatru, performansu rozumianego również jako body art, instalacji, fotografii, filmu czy muzyki. Z ogromną przyjemnością przyglądam się, jak te struktury przenikają się, mam poczucie, że ta przestrzeń nie ma końca i to jest fascynujące – mówi Monika Wachowicz. – Szczelina powoduje tworzenie się kolejnych pęknięć – tak rodzą się kolejne przestrzenie performatywne.

Wśród tych przestrzeni znajdziemy m.in.: performans, seans teatralny, ruch, taniec, film, fotografię, instalację i koncert. Artystki podejmują w swoich pracach tematy śmierci i żałoby, wolności i praw kobiet, przemocy czy wykluczenia społecznego związanego z niepełnosprawnością. Szczeliny realizowane w Instytucie im. Jerzego Grotowskiego są dedykowane Jolancie Brach-Czainie i jej książce Szczeliny istnienia.

Projekt Szczeliny. Kobiety w sztukach performatywnych realizowany jest w ramach objęcia przez Wrocław tytułu Światowej Stolicy Sztuk Performatywnych 2022/2023 przyznawanej przez ITI/UNESCO oraz w ramach programu Koalicja Miast.

Więcej informacji: https://grotowski-institute.pl/projekty/szczeliny/

KALENDARIUM

ARCHIWUM WYSTAWIEŃ

godz. 19:00

Wrocław: Centrum Sztuk Performatywnych Piekarnia, ul. Księcia Witolda 62–70

inne wydarzenia

W ramach naszej witryny stosujemy pliki cookies w celu świadczenia Państwu usług na najwyższym poziomie, w tym w sposób dostosowany do indywidualnych potrzeb.

Korzystanie z witryny bez zmiany ustawień dotyczących cookies oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu końcowym.

Kliknij tutaj, aby dowiedzieć się więcej.

Close