Wrocław/Szczeliny: Marta Andrzejczyk „Cicho” – koncert/performans

Zdjęcie: Wrocław/Szczeliny: Marta Andrzejczyk „Cicho” – koncert/performans

Marta Andrzejczyk „Cicho” . Fot. Maciej Lubieniecki

W ramach lutowej odsłony projektu Szczeliny. Kobiety w sztukach performatywnych Instytut Grotowskiego we Wrocławiu zaprasza na koncert/performans Marty Andrzejczyk pt. Cicho. To eteryczne wydarzenie autorstwa monodramistki zwieńczy jego lutową odsłonę.

Wersja do druku

Udostępnij

Od twórczyni:

O koncercie/performansie Cicho powiedziano już wiele: że nie pozwala się łatwo sklasyfikować, że jest bardziej audycją poetycką niż recitalem, że jest zwarte tematycznie, spójne brzmieniowo. Stwierdzono, iż słuchacze otrzymują niebanalny przegląd wątków tanatycznych uobecnionych między innymi w tekstach Leśmiana, Poświatowskiej, Miłosza, Pawlikowskiej-Jasnorzewskiej i Świrszczyńskiej. Że jest tam po prostu wszystko; wszystko z tego i tamtego świata, podane w sposób prosty, a przy tym wyjątkowy; że trafia bezpośrednio do serca albo że po wysłuchaniu chce się umierać. Cicho, które nadal będzie osadzone w szczelinie pomiędzy światami, jak zwykle będzie balansowało w warstwie muzycznej, pomiędzy tym, co znane, a tym, co nowe, niepokojące i dziwne. Będziemy materializować słowa.

Twórczyni: Marta Andrzejczyk
Piano: Piotr Banaszek
Skrzypce: Robert Bielak
Udział gościnny: Monika Wachowicz
Premiera: 2004
Czas trwania: ok. 50 min

***

O projekcie:

Szczeliny to projekt, w którym pragnę połączyć różne formy sztuki, począwszy od teatru, performansu rozumianego również jako body art, instalacji, fotografii, filmu czy muzyki. Z ogromną przyjemnością przyglądam się, jak te struktury przenikają się, mam poczucie, że ta przestrzeń nie ma końca i to jest fascynujące – mówi Monika Wachowicz. – Szczelina powoduje tworzenie się kolejnych pęknięć – tak rodzą się kolejne przestrzenie performatywne.

Wśród tych przestrzeni znajdziemy m.in.: performans, seans teatralny, ruch, taniec, film, fotografię, instalację i koncert. Artystki podejmują w swoich pracach tematy śmierci i żałoby, wolności i praw kobiet, przemocy czy wykluczenia społecznego związanego z niepełnosprawnością. Szczeliny realizowane w Instytucie im. Jerzego Grotowskiego są dedykowane Jolancie Brach-Czainie i jej książce Szczeliny istnienia.

Projekt Szczeliny. Kobiety w sztukach performatywnych realizowany jest w ramach objęcia przez Wrocław tytułu Światowej Stolicy Sztuk Performatywnych 2022/2023 przyznawanej przez ITI/UNESCO oraz w ramach programu Koalicja Miast.

Organizator: Instytut im. Jerzego Grotowskiego
Patroni medialni: Onet.pl, radio Chillizet, telewizja Echo24, miesięcznik „Teatr”, e-teatr.pl, „Didaskalia. Gazeta Teatralna”, magazyn „Taniec”, magazyn „Szum”, TuWroclaw.com.
Matronat społeczny: Centrum Praw Kobiet
Współpraca medialna: taniecPOLSKA.pl

Więcej informacji: https://grotowski-institute.pl/projekty/szczeliny/

ARCHIWUM WYSTAWIEŃ

godz. 20:00

Wrocław: Instytut im. Jerzego Grotowskiego, Piekarnia, ul. Księcia Witolda 62–70

inne wydarzenia

W ramach naszej witryny stosujemy pliki cookies w celu świadczenia Państwu usług na najwyższym poziomie, w tym w sposób dostosowany do indywidualnych potrzeb.

Korzystanie z witryny bez zmiany ustawień dotyczących cookies oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu końcowym.

Kliknij tutaj, aby dowiedzieć się więcej.

Close