Wrocław/Szczeliny: Marta Strzałko „Quata” – spektakl

Zdjęcie: Wrocław/Szczeliny: Marta Strzałko „Quata” – spektakl

Szczeliny: Marta Strzałko „Quata” – spektakl. Fot. Zdzisław Orłowski

W ramach kwietniowej odsłony projektu Szczeliny. Kobiety w sztukach performatywnych Instytut Grotowskiego we Wrocławiu zaprasza na spektakl pt. Quata w reżyserii Marty Strzałko.

Wersja do druku

Udostępnij

Współczesna nauka nie pozostawia cienia wątpliwości – Afryka jest kolebką człowieka. Setki tysięcy lat ewolucji przetrwały w afrykańskim genie. W każdym z nas jest cząstka naszych afrykańskich przodków.

Quata to nazwa zabawy dla dzieci w Zimbabwe. Punktem kulminacyjnym gry jest ucieczka przed wężem. W trakcie pracy nad spektaklem okazało się, że ucieczka jest jednym z podstawowych odruchów, obroną przed złością i lękiem. Wypieraniem tego, o czym nie chciałoby się pamiętać. Czasem instynkt samozachowawczy każe uciekać w sensie dosłownym, szukać nowego miejsca, w którym czujemy się bezpiecznie.

Spektakl powstał na podstawie rozmów i wspomnień dwóch czarnoskórych aktorek, Bonnie i Pascaline. Bonnie pochodzi z Zimbabwe. Mieszka w Polsce od 18 lat. Tu pracuje. Pascaline jest Rwandyjką. Mieszka w Polsce od 4 lat. Pisze doktorat.

Realizatorzy: 

Reżyserka: Marta Strzałko
Aktorki: Bonnie Sucharska, Pascaline Aimee Uwineza, Marta Strzałko
Koncepcja projektu: Jolanta Kilian
Wybór tekstów: Jolanta Kilian
Scenariusz: Jolanta Kilian, Marta Strzałko, Bonnie Sucharska, Pascaline Aimee Uwineza
Muzyka: Źmicier Todar Wajciuszkiewicz
Wykonanie Säkkijärven polkka: Alexander Szuwalau, bajan
Dźwięk: Jakub Staśkowiak
Współpraca scenograficzna i kostiumy: Ania Sieńkowska, Magda Tyran
Realizacja techniczna: Piotr Najrzał
Produkcja: Jolanta Kilian (Stowarzyszenie Młodych Twórców Ku Teatrowi)

Spektakl sfinansowano ze środków budżetowych Teatru Ósmego Dnia.
Powstał w ramach projektu MA-JO, którego twórczyniami są Marta Strzałko i Jolanta Kilian.

***

O projekcie:

Szczeliny to projekt, w którym pragnę połączyć różne formy sztuki, począwszy od teatru, performansu rozumianego również jako body art, instalacji, fotografii, filmu czy muzyki. Z ogromną przyjemnością przyglądam się, jak te struktury przenikają się, mam poczucie, że ta przestrzeń nie ma końca i to jest fascynujące – mówi Monika Wachowicz. – Szczelina powoduje tworzenie się kolejnych pęknięć – tak rodzą się kolejne przestrzenie performatywne.

Wśród tych przestrzeni znajdziemy m.in.: performans, seans teatralny, ruch, taniec, film, fotografię, instalację i koncert. Artystki podejmują w swoich pracach tematy śmierci i żałoby, wolności i praw kobiet, przemocy czy wykluczenia społecznego związanego z niepełnosprawnością. Szczeliny realizowane w Instytucie im. Jerzego Grotowskiego są dedykowane Jolancie Brach-Czainie i jej książce Szczeliny istnienia.

Projekt Szczeliny. Kobiety w sztukach performatywnych realizowany jest w ramach objęcia przez Wrocław tytułu Światowej Stolicy Sztuk Performatywnych 2022/2023 przyznawanej przez ITI/UNESCO oraz w ramach programu Koalicja Miast.

Organizator: Instytut im. Jerzego Grotowskiego
Patroni medialni: Onet.pl, radio Chillizet, telewizja Echo24, miesięcznik „Teatr”, e-teatr.pl, „Didaskalia. Gazeta Teatralna”, magazyn „Taniec”, magazyn „Szum”, TuWroclaw.com.
Matronat społeczny: Centrum Praw Kobiet
Współpraca medialna: taniecPOLSKA.pl

Więcej informacji: https://grotowski-institute.pl/projekty/szczeliny/

ARCHIWUM WYSTAWIEŃ

inne wydarzenia

W ramach naszej witryny stosujemy pliki cookies w celu świadczenia Państwu usług na najwyższym poziomie, w tym w sposób dostosowany do indywidualnych potrzeb.

Korzystanie z witryny bez zmiany ustawień dotyczących cookies oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu końcowym.

Kliknij tutaj, aby dowiedzieć się więcej.

Close