Wrocław/Szczeliny: Teatr A Part „Alicja w Krainie Czarów” – reż. Marcin Herich, spektakl site-specific

Zdjęcie: Wrocław/Szczeliny: Teatr A Part „Alicja w Krainie Czarów”  – reż. Marcin Herich, spektakl site-specific

Teatr A Part „Alicja w Krainie Czarów” – reż. Marcin Herich. Fot. Agnieszka Seidel-Kożuch

W ramach lutowej odsłony projektu Szczeliny. Kobiety w sztukach performatywnych Instytut Grotowskiego we Wrocławiu zaprasza na inauguracyjny spektakl site-specific dla jednego widza – Alicję w Krainie Czarów Teatru A Part w reżyserii Marcina Hericha. Do jego realizacji artystki potrzebują pełnego zaufania uczestników i chwilowego porzucenia świata rzeczywistego…

Wersja do druku

Udostępnij

Spektakl – czasami pośrednio i luźno, innym razem wprost – odwołuje się do wątków z tytułowej powieści oraz losów jej bohaterki Alicji, umieszczając je w kontekstach współczesnych i uniwersalnych. Przedstawienie przywołuje także fakty i mity na temat inspiracji i osobistych powodów powstania książki, znanych z biografii jej autora, purytańskiego pastora i profesora matematyki z czasów wiktoriańskich, miłośnika niewieścich wdzięków i pasjonata fotografii. Kolaż wykorzystanych w przedstawieniu motywów balansuje między naturalizmem i surrealizmem, brutalizmem i oniryką, groteską i horrorem.

Spektakl Teatru A Part zdobył duże uznanie w Katowicach, gdzie miał swoją premierę w 2017 roku. Księga gości, pełniąca rolę pamiętnika spektaklu, pełna jest wpisów takich jak: „Niezwykłe przeżycie; oczyszczające; wzburzające, ale pozytywne, bardzo potrzebne. Dziękuję.”

UWAGA: spektakl nie jest przeznaczony dla osób cierpiących na klaustrofobię, epilepsję oraz o znacznej niepełnosprawności ruchowej. Dla widzów od 18. roku życia.

Pomysł, scenariusz, reżyseria, scenografia: Marcin Herich
Współpraca reżyserska: Monika Wachowicz
Współpraca nad aranżacją przestrzeni i scenografią: Cezary Kruszyna
Występują: Alina Bachara, Adam Barski, Daniel Dyniszuk, Katarzyna Gogacz, Marcin Herich, Marta Jankowska, Magdalena Krawczyk, Cezary Kruszyna, Natalia Kruszyna, Katarzyna Pojda, Agata Sokół, Anna Trzepizur, Monika Wachowicz, Karolina Wosz, Marta Zielonka
Premiera: 21 maja 2017, Katowice

***

O projekcie:

Szczeliny to projekt, w którym pragnę połączyć różne formy sztuki, począwszy od teatru, performansu rozumianego również jako body art, instalacji, fotografii, filmu czy muzyki. Z ogromną przyjemnością przyglądam się, jak te struktury przenikają się, mam poczucie, że ta przestrzeń nie ma końca i to jest fascynujące – mówi Monika Wachowicz. – Szczelina powoduje tworzenie się kolejnych pęknięć – tak rodzą się kolejne przestrzenie performatywne.

Wśród tych przestrzeni znajdziemy m.in.: performans, seans teatralny, ruch, taniec, film, fotografię, instalację i koncert. Artystki podejmują w swoich pracach tematy śmierci i żałoby, wolności i praw kobiet, przemocy czy wykluczenia społecznego związanego z niepełnosprawnością. Szczeliny realizowane w Instytucie im. Jerzego Grotowskiego są dedykowane Jolancie Brach-Czainie i jej książce Szczeliny istnienia.

Projekt Szczeliny. Kobiety w sztukach performatywnych realizowany jest w ramach objęcia przez Wrocław tytułu Światowej Stolicy Sztuk Performatywnych 2022/2023 przyznawanej przez ITI/UNESCO oraz w ramach programu Koalicja Miast.

Organizator: Instytut im. Jerzego Grotowskiego
Patroni medialni: Onet.pl, radio Chillizet, telewizja Echo24, miesięcznik „Teatr”, e-teatr.pl, „Didaskalia. Gazeta Teatralna”, magazyn „Taniec”, magazyn „Szum”, TuWroclaw.com.
Matronat społeczny: Centrum Praw Kobiet
Współpraca medialna: taniecPOLSKA.pl

Więcej informacji: https://grotowski-institute.pl/projekty/szczeliny/

ARCHIWUM WYSTAWIEŃ

04.02.2022 Piątek

godz. 17:00

Wrocław: Instytut im. Jerzego Grotowskiego, Studio Na Grobli, ul. Na Grobli 30/32

05.02.2022 Sobota

godz. 12:00

Wrocław: Instytut im. Jerzego Grotowskiego, Studio Na Grobli, ul. Na Grobli 30/32

06.02.2022 Niedziela

godz. 12:00

Wrocław: Instytut im. Jerzego Grotowskiego, Studio Na Grobli, ul. Na Grobli 30/32

inne wydarzenia

W ramach naszej witryny stosujemy pliki cookies w celu świadczenia Państwu usług na najwyższym poziomie, w tym w sposób dostosowany do indywidualnych potrzeb.

Korzystanie z witryny bez zmiany ustawień dotyczących cookies oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu końcowym.

Kliknij tutaj, aby dowiedzieć się więcej.

Close