Wrocław/Szczeliny: Weronika Fibich i Ewa Łukasiewicz „Dwa pokoje” – interdyscyplinarne zdarzenie/performans

Zdjęcie: Wrocław/Szczeliny: Weronika Fibich i Ewa Łukasiewicz „Dwa pokoje” – interdyscyplinarne zdarzenie/performans

Weronika Fibich, Ewa Łukasiewicz „Dwa pokoje”. Fot. Piotr Nykowski

W ramach lutowej odsłony projektu Szczeliny. Kobiety w sztukach performatywnych Instytut Grotowskiego we Wrocławiu zaprasza na interdyscyplinarne zdarzenie/performans Weroniki Fibich i Ewy Łukasiewicz Dwa pokoje. Widzowie będą mogli poznać zapomniane historie osób, zamieszkujących łódzkie getto w latach 1940–1944.

Wersja do druku

Udostępnij

Od artystek:

Przez drobiny opowiadamy losy ludzi, którzy w łódzkim getcie spędzili część swojego życia. Próbujemy szkicować z pamięci przeszłość. Taki rysunek jest w pewien sposób dwoistą uwagą lub uważnością na to, co pochodzi z przeszłości i uważnością na siebie samych, do których prywatnie to coś przychodzi. O wartości tych rysunków przesądza fakt, że udało się powiązać i przepleść prywatne z publicznym, wyrozumowane z intuicyjnym, przypomniane z odczuwanym. Akcja Dwa pokoje jest interdyscyplinarnym zdarzeniem poświęconym pamięci Litzmannstadt Getto. Wskazujemy te obszary topografii, które ze względu na swoją bolesną i niejednoznaczną historię są zapomniane lub pomijane milczeniem.

Koncepcja i wykonanie: Weronika Fibich, Ewa Łukasiewicz
Muzyka: Tomasz Krzyżanowski
Instalacje: Ilona Binarsch (przestrzeń publiczna), Justyna Rochala (teatr)
Wizualizacje: Ludomir Franczak
Slajdy: Ewa Ciechanowska
Dokumentacja spotkań ze świadkami: Adrian Robak
Reżyseria świateł, obsługa techniczna: Tomasz Grygier
Ekipa do zadań licznych: Anna Worach, Elżbieta Mentel, Patrycja Terciak, Katarzyna Skręt

***

O projekcie:

Szczeliny to projekt, w którym pragnę połączyć różne formy sztuki, począwszy od teatru, performansu rozumianego również jako body art, instalacji, fotografii, filmu czy muzyki. Z ogromną przyjemnością przyglądam się, jak te struktury przenikają się, mam poczucie, że ta przestrzeń nie ma końca i to jest fascynujące – mówi Monika Wachowicz. – Szczelina powoduje tworzenie się kolejnych pęknięć – tak rodzą się kolejne przestrzenie performatywne.

Wśród tych przestrzeni znajdziemy m.in.: performans, seans teatralny, ruch, taniec, film, fotografię, instalację i koncert. Artystki podejmują w swoich pracach tematy śmierci i żałoby, wolności i praw kobiet, przemocy czy wykluczenia społecznego związanego z niepełnosprawnością. Szczeliny realizowane w Instytucie im. Jerzego Grotowskiego są dedykowane Jolancie Brach-Czainie i jej książce Szczeliny istnienia.

Projekt Szczeliny. Kobiety w sztukach performatywnych realizowany jest w ramach objęcia przez Wrocław tytułu Światowej Stolicy Sztuk Performatywnych 2022/2023 przyznawanej przez ITI/UNESCO oraz w ramach programu Koalicja Miast.

Organizator: Instytut im. Jerzego Grotowskiego
Patroni medialni: Onet.pl, radio Chillizet, telewizja Echo24, miesięcznik „Teatr”, e-teatr.pl, „Didaskalia. Gazeta Teatralna”, magazyn „Taniec”, magazyn „Szum”, TuWroclaw.com.
Matronat społeczny: Centrum Praw Kobiet
Współpraca medialna: taniecPOLSKA.pl

Więcej informacji: https://grotowski-institute.pl/projekty/szczeliny/

inne wydarzenia

W ramach naszej witryny stosujemy pliki cookies w celu świadczenia Państwu usług na najwyższym poziomie, w tym w sposób dostosowany do indywidualnych potrzeb.

Korzystanie z witryny bez zmiany ustawień dotyczących cookies oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu końcowym.

Kliknij tutaj, aby dowiedzieć się więcej.

Close