Wrocław/Taniec w NFM: Dance Theatre of Harlem „Rhythm Perspective”

Zdjęcie: Wrocław/Taniec w NFM: Dance Theatre of Harlem „Rhythm Perspective”

Artist Chyrstyn Fentroy in Return. Fot. Rachel Neville

Wersja do druku

Udostępnij

Narodowe Forum Muzyki zaprasza na pokazy spektakli Dance Theatre of Harlem. Dance Theatre of Harlem to nowojorski zespół baletowy założony w 1969 roku przez Arthura Mitchella (tancerza New York City Ballet) jako pierwszy amerykański klasyczny zespół baletowy złożony z czarnoskórych tancerzy. Historia zespołu jest niezwykła: po otrzymaniu wiadomości o tragicznej śmierci Martina Luthera Kinga, Mitchell oraz baletmistrz Karel Shook postanowili zaangażować się w zmienianie świata na lepsze. W tym celu założyli szkołę tańca klasycznego dla dzieci z ubogich dzielnic Nowego Jorku w wynajętych starych garażach w Harlemie.

Wieczór Rhythm Perspective składa się z czterech części: System, Chaconne, Dancing on the Front Porch of Heaven, Return.

System (2016)
Inspirowany współczesną problematyką społeczną USA, a szczególnie problemami Afroamerykanów, balet System stworzony został we współpracy z tancerzami, którzy wykorzystali własne doświadczenie jako materiał do twórczych poszukiwań.

choreografia: Francesca Harper

muzyka: John Adams (I Kwartet smyczkowyFellow Traveler)

Chaconne (2017)
Wielki pionier tańca współczesnego w Meksyku, José Limón, stworzył  na własny użytek w 1942 roku choreografię solową do muzyki Johanna Sebastiana Bacha. Jego dzieło przypomina monolog Hamleta, jest taneczną refleksją na tematy egzystencjalne.

choreografia: José Limón

muzyka: Johann Sebastian Bach (Ciaccona z II Partity d-moll na skrzypce solo)

Dancing on the Front Porch of Heaven (2013)
Ulysses Dove: „Moim zdaniem, muzyka Arvo Pärta może sprawić, że dusza sięga niebios. Chcę opowiedzieć o doświadczaniu jej poprze ruch. Tą historią bez słów pragnę stworzyć poetycki pomnik ludziom, których kochałem.”.

choreografia: Ulysses Dove

reżyseria: Anne Dabrowski

muzyka: Arvo Pärt (Cantus in Memory of Benjamin Britten)

Return (1999)
Ekscytująca mieszanka elegancji baletu klasycznego i szorstkiej energii funk. Balet wykracza poza konwencję tańca na pointach i tańca towarzyskiego.  

choreografia: Robert Garland

muzyka: Aretha Franklin, James Brown

Trailery:

https://www.youtube.com/watch?v=bU6ibWptcEc

https://www.youtube.com/watch?v=YNDKONtOz7U

W przypadku zakupu biletów na oba występy Dance Theatre of Harlem przysługuje rabat 20% od całości zamówienia na bilety w kategorii I i VIP. Bilety są do kupienia: online lub w kasach NFM.

KALENDARIUM

ARCHIWUM WYSTAWIEŃ

godz. 19:00

Wrocław: Narodowe Forum Muzyki, pl. Wolności 1.

W ramach naszej witryny stosujemy pliki cookies w celu świadczenia Państwu usług na najwyższym poziomie, w tym w sposób dostosowany do indywidualnych potrzeb.

Korzystanie z witryny bez zmiany ustawień dotyczących cookies oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu końcowym.

Kliknij tutaj, aby dowiedzieć się więcej.

Close