Wrocław / „Twórcze preteksty”: Teatr Tańca Boho „ETA cyKOBliczna. Ona”, Magdalena Dolata „Amplituda cielesnych drgań”, Natalia Skiba „Szpila”

Zdjęcie: Wrocław / „Twórcze preteksty”: Teatr Tańca Boho „ETA cyKOBliczna. Ona”, Magdalena Dolata „Amplituda cielesnych drgań”, Natalia Skiba „Szpila”

Teatr Tańca Boho. Materiały: stowarzyszenie „JEST CZŁOWIEK”

Stowarzyszenie JEST CZŁOWIEK zaprasza na Twórcze preteksty. W ramach tego wydarzenia zostaną zaprezentowane spektakle, takie jak: ETA cyKOBliczna. Ona Teatru Tańca Boho, Amplituda cielesnych drgań Magdaleny Dolaty i Szpila Natalia Skiby.

Wersja do druku

Udostępnij

Program wydarzenia

 

  • Teatr Tańca Boho ETA cyKOBliczna. Ona

Od wieków cykliczna. Jakże liczne jej oblicza. Jakże liczne oblicza jej cykliczności. Persefona czy Demeter, Marzanna czy Dziewica? „Przewrażliwiona laska” z PMSem czy ta, która może dawać życie? Niepoważna naiwniara czy kochanka kwiatów? Kim jest dla Ciebie, kim w Tobie?

Temat jest bardzo kobiecy – twórcy nawiązują do różnych archetypów kobiecości oraz do ich konotacji w mitach czy w codziennej kulturze, do swoich własnych współczesnych skojarzeń i reakcji na nie w innych kobietach i w sobie. Motywem głównym jest nieodłączna cykliczność w życiu kobiety, która jest determinowana biologią.
Trochę jakby wykonawczynie spektaklu – kobiety weszły w eksperyment, gdzie przechodzą przez dawne rytuały przejścia między poszczególnymi fazami odwiecznego cyklu – natury i życia. W tej jakby zaklętej magicznej przestrzeni twórcy przyglądają się, jak liczne może być postrzeganie cyklicznych zależności oraz w jak różnych odcieniach można daną archetypową fazę cyklu manifestować.

Teatr Tańca Boho został założony przez Natalię Skibę w 2021 roku jako grupa działająca przy prywatnym Studio Tańca STC. W grupie znalazły się dorosłe amatorki tańca współczesnego, z różnym doświadczeniem tanecznym i scenicznym. Już w pierwszym sezonie spektakl ETA cyKOBliczna został zauważony i doceniony wyróżnieniem na Ogólnopolskich Spotkaniach Tanecznych (Re)akcje w Bełchatowie 2022 za poszukiwania ruchowe i wyraz sceniczny (w komisji m.in. Paweł Grala). Oprócz tego na innych konkursach wystawiane były niektóre części spektaklu jako samodzielne etiudy, które zdobyły między innymi I miejsce na Festiwalu Gold Contest w Gliwicach dwa lata pod rząd (2022 i 2023). Od drugiego sezonu Teatr działa już przy BOHO Studio, spotykając się dwa razy w tygodniu. Choreografem Grupy jest Natalia Skiba, która prowadzi dla niej także treningi techniki tańca.

Natalia Skiba: artystka zaczęła tańczyć amatorsko jako nastolatka i praktycznie od początku tanecznej drogi to taniec współczesny, nie mający jedynej słusznej określonej definicji, skradł jej serce. Pasję do tańca przekuła w 2014 roku na dyplom z wyróżnieniem jako zawodowa tancerka na studiach stacjonarnych w Łodzi. Jako pasjonatka teatru tańca podczas studiów odbyła trzymiesięczne praktyki w Tanzmoto Dance Company (Essen, Niemcy), uczestnicząc w codziennych treningach i próbach profesjonalnego Teatru Tańca. Po studiach przez parę sezonów intensywnie pracowała jako instruktorka tańca w rodzinnym mieście Rzeszowie, prowadząc zajęcia, warsztaty oraz stałe grupy taneczne dla bardzo szerokiego przedziału wiekowego. Promowała teatr tańca, występując w spektaklach oraz sprowadzając artystów z całej Polski przy organizacji wydarzeń artystycznych poprzez własne stowarzyszenie. W latach 2018–2020 jako młoda mama mieszkała i pracowała w Warszawie, gdzie między innymi tworzyła choreografie dla młodych zawodniczek konkursów akrobatyki powietrznej. Od 2021 działa we Wrocławiu jako instruktorka i choreografka. Aktualnie uczestniczy w rocznym szkoleniu Trenerskim Języka Ruchu LMBS u Karen Studd i Agnieszki Sokołowskiej.

Realizatorzy:

Choreografia: Natalia Skiba
Tańczy Teatr Tańca Boho:
Karolina Kosecka, Nikola Dudek, Justyna Rybak, Magdalena Czekaj, Martyna Siwek, Anna Owsiany, Marta Majchrzak

Wstęp wolny na wydarzenie

Zapisy na spektakl: atutysztuki@gmail.com
nataliebohodance@gmail.com

  • Magdalena Dolata Amplituda cielesnych drgań

Amplituda to największe wychylenie równowagi w ruchach – drgającym i falującym. 

Owe zjawisko oddziałuje na glebę – tym samym zmieniając jej kształt. 

Potem uwidacznia się w ciele człowieka.

To coś co jest dla Nas krajobrazem widzianym z oddali, lecz może też być tuż pod naszymi stopami.

Kto podziwiałby krajobrazy, gdyby nie ludzka wrażliwość odczuwania i współgrania?

Realizatorzy:

Choreografia i taniec: Magdalena Dolata

Premiera: Międzynarodowy Dzień Tańca – Akademia Muzyczna w Łodzi – 29 kwietnia 2021 roku

  • Natalia Skiba Szpila

Twoja wolność, nie moja.
Szpili mi nie wbijaj do głowy.

Jest pewien przedmiot który jest jednocześnie symbolem wolności i zniewolenia, zależy od położenia…

Duet tancerzy z dwóch różnych światów tanecznych

Realizatorzy:

Choreografia: Natalia Skiba
Taniec: Natalia Skiba, Wojciech Ilnicki

Wojciech Ilnicki – tancerz towarzyski, specjalizujący się w stylu latynoamerykańskim, na co dzień menadżer oraz nauczyciel tańca we wrocławskim Studiu Tańca Jazda. Prowadzi warsztaty z techniki stylu high heels.

Wydarzenie prezentowane w ramach projektu Wspieranie rozwoju osobistego i społecznego dzieci i młodzieży współfinansowane przez Miasto Wrocław i stowarzyszenie JEST CZŁOWIEK.

Teatr Tańca Boho. Materiały: stowarzyszenie „JEST CZŁOWIEK”

Zdjęcie

Teatr Tańca Boho. Materiały: stowarzyszenie „JEST CZŁOWIEK”

KALENDARIUM

ARCHIWUM WYSTAWIEŃ

godz. 19:00

Wrocław: Centrum na Przedmieściu ul. Prądzyńskiego 39 a

inne wydarzenia

W ramach naszej witryny stosujemy pliki cookies w celu świadczenia Państwu usług na najwyższym poziomie, w tym w sposób dostosowany do indywidualnych potrzeb.

Korzystanie z witryny bez zmiany ustawień dotyczących cookies oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu końcowym.

Kliknij tutaj, aby dowiedzieć się więcej.

Close