Wrocław/VI Avant Art Festival: Yann Marussich, Arturo Corrales „Glassed“

Zdjęcie: Wrocław/VI Avant Art Festival: Yann Marussich, Arturo Corrales „Glassed“

Fot. z materiałów organizatorów.

Wersja do druku

Udostępnij

Glassed przekornie traktuje ideę zagrożenia. Performance polegający na stopniowym unoszeniu i opuszczaniu szklanego klosza w formie sześcianu, we wnętrzu którego twki człowiek, odwołuje się do idei Ecce Homo. Ukazuje mężczynę bez głowy, jakby przed momentem kawałki szkła lub elżbietański kołnierz wokół szyi nieszczęśnika dokonały bezwzględnej dekapitacji. Światło gaśnie i zapala się. Szklany szcześcian idzie w górę i w dół. Jest to opowieść o momencie strachu. Ból odczuć może widz.

 

 

  • Wstęp: 20 zł

 

O twórcach:

Urodzony w 1966 roku Yann Marussich to wyjątkowa postać w świecie współczesnej sztuki performatywnej. Jest twórcą ponad trzydziestu performance’ów, dyrektorem programowym specjalizującym się w tańcu współczesnym w Théâtre de l’Usine w Genewie i założycielem ADC Studio Genewa. W 2008 roku został laureatem prestiżowej nagrody Ars Electronica w kategorii sztuk hybrydowych. W swoich performance’ach autor wciela się w postać fakira, którego ciało i umysł są przeciwstawione przeróżnym ekstremalnym, wypełnionych przemocą i skrajnościami sytuacjom. Czasami jego głowa zamknięta jest w pojemniku z rozbitym szkłem, czasami na jego szyi zawieszona jest zaciśnięta sznurowa pętla, innym razem  jego ciało zostaje wydane na pastwę żywych mrówek czy węży lub też jest kłute metalowymi gwoździami. Nie ma w jego działaniach miejsca na liczne zwroty akcji, a kluczem do jego performance’ów jest przede wszystkim obserwacja ciała zmuszanego do znoszenia bólu i niebezpieczeństwa, które przekształcają się w piękne, estetyczne doświadczenie.

Autorem i wykonawcą na żywo ścieżki dźwiękowej towarzyszącej Glassed jest Arturo Corrales – pochodzący z Salwadoru kompozytor, dyrygent, instrumentalista i wykładowca akademicki. Swoją artystyczną drogę rozpoczął już w rodzinnym kraju, gdzie studiował architekturę i muzykę, by potem kontynuować swoją edukację na uczelniach w Genewie, Lugano i Paryżu. Jest współzałożycielem Ensemble Vortex, uznanej szwajcarskiej formacji wykonującej muzykę współczesną i eksperymentalną. Corrales był gościem wielu międzynarodowych festiwali, gdzie występował jako dyrygent lub też gdzie prezentowano jego kompozycje. Obok swojej działalności artystycznej wykłada kompozycję i analizę muzyczną na Conservatoire populaire de musique, danse et théâtre w Genewie. Obecnie pracuje nad doktoratem na temat figur muzycznych. Jego twórczość, mimo swojej eksperymentalnej natury, pozostaje pod dużym wpływem muzyki etnicznej i popularnej. W swoich kompozycjach wykorzystuje własne obserwacje i przemyślenia na temat percepcji dźwięków w czasie i przestrzeni.

www.yannmarussich.ch

Sprzedaż biletów na festiwal: www.biletin.pl, www.ticketpro.pl, Impart.

ARCHIWUM WYSTAWIEŃ

godz. 20:00

Wrocław: IMPART, ul. Mazowiecka 17

W ramach naszej witryny stosujemy pliki cookies w celu świadczenia Państwu usług na najwyższym poziomie, w tym w sposób dostosowany do indywidualnych potrzeb.

Korzystanie z witryny bez zmiany ustawień dotyczących cookies oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu końcowym.

Kliknij tutaj, aby dowiedzieć się więcej.

Close