Wrocław/VI Festiwal CYRKULACJE: Wojciech Mochniej „Improwizacja” – ścieżka twórcza

Zdjęcie: Wrocław/VI Festiwal CYRKULACJE: Wojciech Mochniej „Improwizacja” – ścieżka twórcza

Rys. Zbigniew Flakus.

Wersja do druku

Udostępnij

Program Wrocławskiego Festiwalu Ruchu CYRKULACJE obejmuje intensywne warsztaty, ścieżki twórcze, pokazy, dyskusje i otwarte jamy taneczne. Do współpracy organizatorzy zaprosili wybitnych nauczycieli tańca i performerów – przewodników po tanecznych opowieściach. Jedną ze ścieżek poprowadzi improwizator Wojciech Mochniej.

Wojciech Mochniej o warsztacie:

Cele warsztatu: będziemy badać naszą organiczną, fizyczną odpowiedź na różne bodźce, czyli spróbujemy zrozumieć wartość naszej nieocenzurowanej, fizycznej odpowiedzi na obraz, myśl lub też jakieś zadanie. Zidentyfikujemy naszej nawyki i wzorce, po czym odejdziemy od nich bądź zanurzymy się w nie głębiej. Chcemy poczuć fizycznie, i poprzez własne doświadczenie, logikę ciała, a także nasze indywidualne mocne strony i słabości. Porzucimy wyobrażenia o tym, jaki powinien być ruch lub jak powinien wyglądać. Będziemy pracować nad wyczuciem tego, jak ruch naturalnie rozwija się, badając umiejętność podążania za kierunkiem ruchu—wyczuwając, w którym kierunku chce lub potrzebuje pójść. Będziemy odpowiadać na różnorodne bodźce, takie jak obraz, druga osoba, gest, tekst, muzyka lub dźwięk, inspiracje z naszego codziennego życia. Głęboko zaangażujemy się w eksplorację i będziemy odpowiadać ruchem.

Odnajdywanie ruchu będzie naszym priorytetem. Jest to umiejętność ważna dla tworzenia ruchu odpowiedniego dla zadania, sytuacji, zapisu nutowego. Aby badać to w pełni, rozwiniemy umiejętność podejmowania ryzyka. Będziemy pracować nad pewnością naszego ruchu, słuchając go i podążając za nim bez martwienia się o to, jak wygląda on z boku, oraz rozwijać siłę, która pozwoli nam pracować z trudnym zadaniem zamiast się z niego wycofywać. Nauczymy się badać wszystkie te elementy i poźniej wnosić ten proces do pracy z partnerem i grupą, komunikować się z innymi poprzez ruch, bez potrzeby wymieniania słów. Rozwiniemy nasze zrozumienie sztuki występu i wzmocnimy umiejętność utrzymywania improwizatorskiego procesu podczas występowania przed publicznością. Będzie to wymagało od nas zachowania koncentracji i skupienia się na danym zadaniu.

Ćwiczenia wchodzące w zakres tego warsztatu: eksploracja i eksperyment to podstawowe sposoby uczenia się na tym kursie. Ćwiczenia będą rozwijać się od prostych po bardziej skomplikowane. Każde spotkanie jest stworzone w taki sposób, by zwiększało fizyczną i kreatywną świadomość ucznia. Spotkania będą obejmowały:

– rozgrzewkę, która przygotuje ciało na ruch i pozwoli nam połączyć się z naszymi zmysłami; skuteczne techniki oddechowe i relaksacyjne, zwiększanie świadomości ciała, rozwijanie zdolności organicznej odpowiedzi z ciała, przekodowanie nabytych wzorców ruchu oraz przygotowanie ucznia do pełniejszego ruchu;

– ćwiczenia i struktury improwizacyjne stworzone, by pomóc nam zrozumieć, jak powstaje i rozwija się ruch, jak go tworzymy, zwiększanie naszej zdolności eksplorowania ruchu przez całościowe zrozumienie przestrzeni, czasu (rytmu) i jakości ruchu, jak również relacji naszego ja z innymi ludźmi;

– eksplorację koncepcji związanych z kontakt improwizacją, takich jak świadomość punktów styczności, rolowanie, oddawanie i przyjmowanie ciężaru, upadanie, ruch spiralny i płynięcie na fali tańca;

– tańce improwizowane, w których uczniowie będą eksplorować i poszerzać zakres różnych możliwych opcji ruchu, świadomość przestrzeni, świadomość całościową i koncentrację, której wymaga improwizowany występ.

Będziemy pracować nad występami solowymi, duetami i trio, oraz wytępami w większej grupie. Często będziemy wspólnie omawiać ćwiczenia improwizacyjne.

Wojciech Mochniej – urodzony i wychowany w Polsce, obecnie tworzy i działa w Kanadzie. Uczeń takich artystów jak: Anna Sokolow, Talley Beatty, Mark Haim, Stephanie Skura and Risa Jaraslow. Pracował z: Alpo Aaltokoski (Finlandia), Avi Kaiser (Belgia/ Izrael), Paula Ross, Davida Monk and Darcy McGehee (Kanada), Ray Chung, Chris Aiken, David Dorfman oraz Martin Keough, a także z polskimi artystami: Jan Peszek, Grzegorz Bral, Jacek Ozimek. Był jednym z założycieli Śląskiego Teatru Tańca. Jest wykładowcą na Uniwersytecie w Calgary oraz jednym z dyrektorów artystycznych W&M PHYSICAL THEATRE.

CENNIK:

Karnet na cały festiwal (obejmuje również imprezy towarzyszące):
przy wpłacie całości do 25 marca = 475 PLN, 
po tym terminie = 525 PLN.
Pojedyncza ścieżka twórcza: przy wpłacie całości do 25 marca = 280 PLN, 
po tym terminie = 320 PLN.

Ścieżka twórcza u Przemka Błaszczaka i Ditte Berkeley:
przy wpłacie całości do 25 marca = 330 PLN
, po tym terminie = 370 PLN.

Karnet na wszystkie otwarte lekcje (obejmuje również imprezy towarzyszące):
przy wpłacie całości do 25 marca = 380  PLN
, po tym terminie = 430 PLN.

Pojedyncza otwarta lekcja: 25 PLN.

 

Imprezy towarzyszące:
Dla posiadaczy karnetów na cały festiwal wstęp jest wolny. Dla osób uczestniczących w pojedynczych ścieżkach lub otwartych lekcjach wstęp: 10 PLN za każdy wieczór. Dla osób spoza festiwalu – 15 PLN za każdy wieczór. Aby skorzystać z niższej ceny, całość należy wpłacić do 25 marca. Potwierdzeniem rezerwacji miejsca jest wpłata zaliczki w wysokości 50% wybranego wariantu do 15 marca. Przy wpłacie zaliczki pozostała część płatna przy rejestracji na festiwalu.

Uczestniczyć w zajęciach mogą jedynie osoby, które zapoznały się i akceptują regulamin Festiwalu >>

Wpłaty prosimy kierować na:
Stowarzyszenie Inicjatyw Twórczych Momentum
ul. Małachowskiego 4/2
50-084 Wrocław
Bank Millenium
27 1160 2202 0000 0001 7120 7743
w tytule przelewu „Cyrkulacje 2015” + imię, nazwisko uczestnika i wybrany wariant

Informacje i zapisy:
Dorota Kamecka, cyrkulacje.zapisy@gmail.com, tel. 726 515 498
Aga Rybak, cyrkulacje.zapisy@gmail.com, tel.  530 716 044

Harmonogram

Szczegółowe informacje: www.cyrkulacje.wroclaw.pl

KALENDARIUM

ARCHIWUM WYSTAWIEŃ

godz. 15:00

Wrocław: Studio na Grobli, ul. Na Grobli 30/32. Warsztat w godz. 15.00-18.00.

W ramach naszej witryny stosujemy pliki cookies w celu świadczenia Państwu usług na najwyższym poziomie, w tym w sposób dostosowany do indywidualnych potrzeb.

Korzystanie z witryny bez zmiany ustawień dotyczących cookies oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu końcowym.

Kliknij tutaj, aby dowiedzieć się więcej.

Close