Wrocław/VIII CYRKULACJE: Shai Dayan „Obecność głosu. Świadomość poprzez głos” – ścieżka twórcza

Zdjęcie: Wrocław/VIII CYRKULACJE: Shai Dayan „Obecność głosu. Świadomość poprzez głos” – ścieżka twórcza

Fot. Michał Musielak

Wersja do druku

Udostępnij

Stowarzyszenie Inicjatyw Twórczych „MOMENTUM” z, we współpracy z Instytutem im. Jerzego Grotowskiego we Wrocławiu,  zaprasza do udziału w VIII Wrocławskim Festiwal Ruchu CYRKULACJE – ósmej wspólnej podróży po własnym ciele i zmysłach. Jako jedną ze ścieżek twórczych Shai Dayan poprowadzi warsztaty Obecność głosu. Świadomość poprzez głos.

Koszt: 390 zł.

Karnet (Coaching + Ścieżkę twórczą lub lekcje otwarte oraz imprezy towarzyszące): 700 zł.

Karnet (Ścieżki twórcze i Lekcje otwarte oraz imprezy towarzyszące): 650 zł.

Zapisy:

Dorota Kamecka, cyrkulacje.zapisy@gmail.com, tel. 726 515 498,

Aga Rybak, cyrkulacje.zapisy@gmail.com, tel. 530 716 044.

Prowadzący o warsztacie:

Stawanie się świadomym naszej prawdziwej natury jest naszym najwyższym celem. Już w starożytności dźwięk i głos używane były do tego właśnie celu. Obecnie ta wiedza nabywana jest na nowo. Głos używany jest właściwie jako narzędzie do wyrażania samego siebie – własnego ja (selfexpression). Nasuwa się od razu pytanie: co rozumiemypod pojęciem „self/ja”? W rzeczywistości istnieje wiele poziomów jego rozumienia, zaczynając od osobistego „ja” aż po „ja” ogólne. Badanie osobistego „ja” prowadzi do zgłębiania wiedzy o własnej osobowości. Eksplorowanie „ja” ogólnego może doprowadzić do wiedzy o wszechświecie.Głos złożony jest głownie z dwóch elementów: oddechu i dźwięku. Oddech jest uniwersalny, jest właściwie życiem. Dźwięk jest unikalny, szczególny dla każdej osoby z osobna. Głos natomiast jest manifestacją życia w unikalny sposób.

Praca warsztatowa obejmuje trzy wyodrębnione przez nauczyciela obszary. Pierwszy obszar dotyczy technicznego wymiaru głosu. W jego ramach poruszane zostaną zagadnienia głębokiego związku pomiędzy oddechem a głosem, oddechu jako nośnika energii i dźwięku oraz swobodnego przepływu rezonansu głosu przez różne części ciała. Będziemy również wsłuchiwać się w odczucia, które głos pobudza w naszym ciele i umyśle, poznawać zakres naszego własnego głosu oraz badać jego cielesne i energetyczne aspekty. Podczas warsztatu poszukiwać będziemy odpowiedzi na pytanie, co oznacza przestrzeń zewnętrza i wewnętrzna? W jaki sposób wpływamy na otoczenie naszym głosem i jak głosy innych wpływają na nas? Czym jest totalne słuchanie? Jak nasze ciało absorbuje i przewodzi dźwięk? Jakie istnieją rodzaje słuchania? Drugi obszar pracy dotyczyć będzie informacji, które przenoszone są przez nasz indywidualny głos. Jak głos zamienia się w śpiew, słowo, język? Z czego składa się dźwięk? Co jest jego nośnikiem? Jak dźwięk zamienia się w melodię? Gdzie zachodzi ta transformacja, jak ją wykorzystać i w jaki sposób możemy powstrzymać się przed ingerowaniem w ten naturalny przepływ? Trzeci obszar pracy ma bardziej abstrakcyjny charakter. Będziemy kierować uwagę na nasz oddech, nasze ciała, obecność, której doświadczamy poprzez głos i która widoczna jest w naszych oczach, bez ingerencji, bez opinii i oceniania, będziemy doświadczać tego, co się dzieje, właśnie takim, jakim jest – prostym i czystym.

Shai Dayan jest wszechstronnym muzykiem i wokalistą. Komponuje muzykę do filmów i przedstawień tanecznych, współpracując z niezależnymi artystami, jak i producentami takimi jak NationalGeographic. Prowadzi warsztaty z improwizacji oraz samopoznania w Izraelu i Europie, podczas których używa muzyki, głosu i ruchu jako narzędzi do rozwijania świadomości naszej prawdziwej natury. Przez 5 lat studiował w Indiach filozofię oraz medytację. Przez ostatnie 15 lat bada związki pomiędzy muzyką a wolnością, oraz ich użyciem jako narzędzi do odkrywania naszej prawdziwej natury. Podróżując po wielu zakątkach świata od Australii po USA, brał udział w wielu projektach muzycznych i teatralnych.

***

Głównym organizatorem festiwalu jest Stowarzyszenie Inicjatyw Twórczych „MOMENTUM” z Wrocławia. Festiwal współfinansowany ze środków Urzędu Miasta Wrocław. Partnerem głównym przedsięwzięcia jest Instytut im. Jerzego Grotowskiego we Wrocławiu.

Oprócz stałego programu ścieżek twórczych (cykl autorskich zajęć dla stałej grupy), lekcji otwartych (zajęcia z różnych technik i metod pracy otwarte codziennie dla nowych uczestników)  czy coachingu (dla zaawansowanych i średniozaawansowanych tancerzy), w ofercie festiwalu znajdują się również laboratoria, poranne rozruchy i wydarzenia towarzyszące (jamy, spektakle) – skierowane do wszystkich uczestników Festiwalu oraz publiczności zewnętrznej. Formuła ta umożliwia więc uczestnictwo na różnych poziomach.

Informacje o wydarzeniu:

https://www.facebook.com/Festiwal-Cyrkulacje-135133849840547/?fref=ts

http://cyrkulacje.wroclaw.pl/

Informacje: cyrkulacje.zapisy@gmail.com

Harmonogram:

http://cyrkulacje.wroclaw.pl/festiwal-cyrkulacje-2017/harmonogram-2017/

 

ARCHIWUM WYSTAWIEŃ

godz. 10:00

Wrocław: Ośrodek Instytutu Grotowskiego, Studio na Grobli, ul Na Grobli 30/32; godz. 10.00-16.00.

W ramach naszej witryny stosujemy pliki cookies w celu świadczenia Państwu usług na najwyższym poziomie, w tym w sposób dostosowany do indywidualnych potrzeb.

Korzystanie z witryny bez zmiany ustawień dotyczących cookies oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu końcowym.

Kliknij tutaj, aby dowiedzieć się więcej.

Close