Wrocław: Warsztaty polskich tańców tradycyjnych – zabawy taneczne w formach niescenicznych. Prowadzenie: Piotr Zgorzelski

Zdjęcie: Wrocław: Warsztaty polskich tańców tradycyjnych – zabawy taneczne w formach niescenicznych. Prowadzenie: Piotr Zgorzelski

Fot. materiały organizatorów.

Wersja do druku

Udostępnij

Warsztaty polskich tańców tradycyjnych na temat zabaw tanecznych w formach niescenicznych, które poprowadzi Piotr Zgorzelski.

Od prowadzącego:

Przenikanie i zapożyczenia z kultury dworskiej, miejskiej i wiejskiej, zmiana charakteru dawnych tańców wojennych, rytualnych, magicznych z obrzędowych, na powszechne i zabawowe, większa mobilność ludzi, migracje zarobkowe, wojny i mody oraz zmiana relacji damsko-męskich, sprawiły, że na przestrzeni ostatnich kilku stuleci byliśmy świadkami rozkwitu olbrzymiej ilości tańców, w których istotną rolę zaczęły odgrywać ściśle określone układy i formy przestrzenne.

Tańce z figurami czyli kontra, krzyżoki, trojaki oraz dwu lub trzyczęściowe tańce w parach i korowodach, czyli tańce-zabawy z różnych regionów Polski będą podstawą zaplanowanych dwudniowych warsztatów. Zatańczymy je dzięki poznanym w trakcie naszego spotkania krokom używanym w chodzonych, krakowiakach, mazurkach, polkach i walczykach.

To, co  proponuję uczestnikom moglibyśmy nazwać popularnym tańcem tradycyjnym, wykonywanym dawniej przez dużą część społeczeństwa zarówno na wsi, jak i w mieście. Bardzo ważną cechą dawnych potańcówek była wspólnotowość, spontaniczność i improwizacja. Tańczono nie tylko z partnerem, ale także z całą grupą. Wzajemne relacje między tańczącymi były i są nadal szalenie istotne. W tańcu tradycyjnym następuje swoista wymiana, bez której nie sposób uczestniczyć we wspólnych pląsach. Z jednej strony dajemy własną radość i energię, z drugiej strony otrzymujemy ją po wielokroć wzmocnioną od innych. To ona napędza taniec i sprawia, że czujemy się szczęśliwi i potrzebni. Taneczne spotkanie zamienia się wówczas we wspólne świętowanie. Bez tego nie jest możliwe uczestniczenie w tradycyjnym tańcu, bez względu na miejsce, w którym będzie on wykonywany. Ta niespożyta energia, radość i żywiołowość, idzie niekiedy wręcz w kierunku transowości, zwłaszcza wtedy, gdy jeden taniec trwa kilkanaście minut i więcej.

Zatem podczas warsztatów nauczycie się spontaniczności w tańcu, improwizowania, współdziałania w grupie oraz używania różnego rodzaju ozdobników przy zachowaniu charakterystycznych cech stylu i manier wykonawczych.

Tańce powszechnie niegdyś znane w Polsce, dziś na nowo odżywają wyciągnięte z zakurzonej półki lub czyjejś pamięci. Potańcówki z dechami, letnie Tabory Domu Tańca, domówki i wiele innych spontanicznych akcji z polską niestylizowaną tradycyjną muzyką i tańcem przyciąga na nowo tysiące ludzi w całej Polsce, zwłaszcza w dużych miastach. Wieś powoli też budzi się z marazmu i przestaje się wstydzić własnych korzeni. Co ważne to co wam proponuję to zabawa nie na pokaz, nie na scenę, tylko dla własnej i naszych przyjaciół przyjemności, z której będziecie mogli skorzystać od razu w gronie znajomych. Poznane tańce wzbogacą każdą domówkę i potańcówkę, na których królują tańce solowe lub tańce pojedynczych par.
Zapraszam do wspólnej zabawy i tanecznego świętowania.

O prowadzącym:

Basista i tancerz w kapeli Janusz Prusinowski Kompania (dawniej Trio) od blisko 20 lat prowadzi warsztaty polskich tańców tradycyjnych w Polsce i na Świecie pochodzących m.in z takich regionów jak Mazowsze, Kujawy, Kurpie, Radomskie, Wielkopolska oraz Rzeszowskie. Stale współpracuje przy projektach realizowanych m.in. przez IMiT, NIFC, IAM.

Uczył się bezpośrednio od wiejskich tancerzy jak również ze źródeł archiwalnych, wypracowując autorski program zajęć uwzględniający współczesne predyspozycje i umiejętności pokolenia pozbawionego żywego kontaktu z muzyka ludową. Współzałożyciel warszawskiego stowarzyszenia „Dom Tańca” (1994) i jego kilkuletni prezes. Jest autorem, inicjatorem oraz organizatorem cyklicznych projektów edukacyjno-kulturalnych związanych z muzyką i tańcem tradycyjnym, o zasięgu lokalnym oraz międzynarodowym (m.in. takie projekty jak : Dechy, Rzuć blagę i chodź potańczyć na Pragę, Tabor Domu Tańca, Korzenie, TaniecTradycyjny.pl. Współpracował przez wiele lat jako aktor oraz choreograf z off-owym teatrem „Scena Lubelska 30/32” (przedstawienia Kalewala, Dawid, Gilgamesz, Czarna Mańka – królowa przedmieścia), a także z Teatrem Narodowym w Warszawie oraz Teatrem Polskim.
_________________________________________________________

Informacje:

Dojazd: http://wroclaw.jakdojade.pl/#tabId=0&

Koszt: 85 zł – do 30 września;

Liczba miejsc ograniczona – o przyjęciu na warsztaty decyduje kolejność wpłat.

Wpłaty na konto:
Fundacja Partnerstwo Jadwiga
59 1090 2398 0000 0001 1423 0182 BZ IO/Wrocław

tytułem: „Warsztaty z P. Zgorzelskim + Imię Nazwisko”

Koordynator: Magdalena Terecha, magdalenaterecha@gmail.com

Zgłoszenia: https://docs.google.com/forms/d/1Fe310uPXk3hQDdmgkRe6bqhrmGZbUTQoEw80A8-ztkk/viewform?usp=send_form

Należy zabrać wygodne buty na zmianę (jak kto woli: płaskie lub malutki folkowy obcas ;).
W czasie warsztatu przewidziana ok godzinna przerwa na obiad – nie ma w pobliżu gastronomii, chętnym organizatorzy  proponują wspólne zamówienie.

KALENDARIUM

ARCHIWUM WYSTAWIEŃ

godz. 10:00

Wrocław: Fundacja Przyjazny Dom, Ul. Okulickiego 2.w godz. 10.00-17.00

W ramach naszej witryny stosujemy pliki cookies w celu świadczenia Państwu usług na najwyższym poziomie, w tym w sposób dostosowany do indywidualnych potrzeb.

Korzystanie z witryny bez zmiany ustawień dotyczących cookies oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu końcowym.

Kliknij tutaj, aby dowiedzieć się więcej.

Close