Wrocław: Wrocławski Teatr Pantomimy „Historia brzydoty” – chor. Anna Piotrowska

Zdjęcie: Wrocław: Wrocławski Teatr Pantomimy „Historia brzydoty” – chor. Anna Piotrowska

Fot. z materiałów organizatorów.

Wersja do druku

Udostępnij

Wrocławski Teatr Pantomimy zaprasza na spektakl Historia brzydoty w reżyserii i choreografii Anny Piotrowskiej. Przedstawienie powstało z inspiracji Historią brzydoty Umberto Eco. Jedno z kanonicznych dzieł literatury, odnoszące się do teorii estetyki, w którym śledzimy różne, często zaskakujące oblicza brzydoty, było impulsem do zastanowienia się nad relacją piękna i brzydoty. Wzajemne definiowanie się obu tych kategorii i estetyzacja życia w każdym jego aspekcie, kierują naszą uwagę na zewnętrzne atrybuty człowieka. Tym podstawowym atrybutem jest ciało.

Ciało jako materiał oraz narzędzie życia i sztuki.

Ciało pokutujące za grzechy, wady, lęki, niezrozumienie, brak akceptacji.

Ciało umartwiane przez anorektyczki.

Ana – bogini symetrii, wagi, ciała, rozmiarów, jedzenia, liczenia, dotyku, szkieletu, zanikania.

Reżyserka zainteresowana jest bezpośrednio ucieleśnieniem CHOROBY. Zastanawia się, kim jest Anoreksja, co myśli, jak czuje. Piotrowska nie jest zainteresowana stworzeniem historii pięciu kobiet chorych na anoreksję. Tutaj aktorki same dla siebie przyjmują dwoiste postaci: ANOREKSJĘ (jej ucieleśnienie) i OFIARĘ anoreksji. Stąd pomysł stworzenia imion bohaterek: Anaza, Anasza, Anagi, Anaria, Anakha.

Piotrowska, niczym Pina Bausch, inspiruje artystki Teatru Pantomimy do pełnych aktów twórczych. Mówią, sapią, śpiewają po angielsku. Przede wszystkim jednak tańczą, każda po swojemu, ale tak, że nie można od nich oderwać wzroku. Źródłem wielu ruchów była zapewne gestykulacja codzienna, banalna. Proste gesty wypreparowane jednak zostały z wszystkiego, co zbędne i sprowadzone do swej esencjonalności. To nie ruchy, a poruszenia raczej. I nie ciała, ale ducha. Artystki z wielką dyscypliną rozwijają własne procesy twórcze, konsekwentne w wykonaniu i fascynujące w oglądaniu.

Mirosław Kocur, Danse macabre, Teatralny.pl

TRAILER

Historia brzydoty powstała we współpracy z Laboratorium Ruchu działającym przy Europejskiej Stolicy Kultury Wrocław 2016. Partnerami są: Biuro Festiwalowe Impart 2016 oraz Instytut Muzyki i Tańca.

Historia brzydoty
reżyseria i choreografia, scenografia, światło: Anna Piotrowska
muzyka: Michał Mackiewicz
kostiumy: Anna Piotrowska/Adam Królikowski
obsada: Izabela Cześniewicz, Agnieszka Dziewa, Maria Grzegorowska, Agnieszka Kulińska, Monika Rostecka.

Sprzedaż biletów: Teatr Polski
Rezerwacje: 71 337 21 03
a.paluch@pantomima.wroc.pl

ARCHIWUM WYSTAWIEŃ

godz. 19:00

Wroclaw: Scena na Świebodzkim, Teatr Polski we Wrocławiu, pl. Orląt Lwowskich 20c

powiązane

Ludzie

Zespoły

Organizacje

Festiwale

W ramach naszej witryny stosujemy pliki cookies w celu świadczenia Państwu usług na najwyższym poziomie, w tym w sposób dostosowany do indywidualnych potrzeb.

Korzystanie z witryny bez zmiany ustawień dotyczących cookies oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu końcowym.

Kliknij tutaj, aby dowiedzieć się więcej.

Close