Wrocław/„Wszyscy spotkamy się w tym samym miejscu”: Magda Ptasznik „Układam ciało, staję się osadem” – performans

Zdjęcie: Wrocław/„Wszyscy spotkamy się w tym samym miejscu”: Magda Ptasznik „Układam ciało, staję się osadem” – performans

Magdalena Ptasznik, fot. Katarzyna Szugajew

Wersja do druku

Udostępnij

Na zakończenie rezydencji choreograficznej Climat Fiction, odbywającej się w ramach wystawy Wszyscy spotkamy się w tym samym miejscu, Magdalena Ptasznik zaprasza na performans Układam ciało, staję się osadem. Artystka zaprosi widzów do doświadczania bliskości aktu performatywnego, spotkania, wejścia w jego przestrzeń, do intymnej obserwacji zjawiska naturalnego lub działań organizmu innego gatunku.

Kuratorkami rezydencji choreograficznych w ramach wystawy są Karolina Wycisk i Magdalena Zamorska.

O rezydencji:

Climat fiction (nazwa skracana za modelem science fiction jako cli-fi) to literatura zajmująca się zmianami klimatycznymi i globalnym ociepleniem. Jej akcja rozgrywa się w świecie współczesnym – takim, jaki znamy – bądź w przyszłości.

W ramach swoich działań Magdalena Ptasznik eksploruje potencjał choreografii do spekulowania na temat potencjalnych zmian przestrzeni w perspektywie globalnego ocieplenia oraz do rozwijania ich fikcyjnych scenariuszy. W szczególności, jako podstawowy element środowiska i miejsce życia, interesuje ją ziemia. Choreografkę zajmuje relacja ciała i ziemi w perspektywie ich materialności, a także ich wzajemne usytuowanie w obrębie procesów, przez które przechodzi każde z nich. Artystka zaprasza widzów do wejścia w przestrzeń klimatycznej fikcji, do doświadczenia bliskości aktu performatywnego pomyślanego jako podróż przez realne i fikcyjne (przyszłe?) przestrzenie.

 

Climat fiction – próby otwarte

8 maja 2019, godz. 18.00-20.00

9–10 maja 2019, godz. 16.00-18.00

W ramach codziennej praktyki choreograficznej artystka będzie badać potencjał choreografii jako możliwej spekulacji na temat relacji ciał ludzkich do materii i procesów naturalnych. Widzowie galerii będą mogli współtworzyć wykreowane przestrzenie lub z bliska się im przyglądać.

Magdalena Ptasznik

Choreografka, performerka, absolwentka School for New Dance Development (SNDO) w Amsterdamie i socjologii na Uniwersytecie Warszawskim. Rozwija praktykę artystyczną, w której uczestniczy ciało i byty poza-ludzkie. Aktywując ich ruch rozszerza możliwości ich postrzegania. Magdalena jest autorką przede wszystkim prac solowych, m.in. surfing, exercises for a Hero. W 2018 roku zrealizowała pierwszą pracę grupową Uncannings.

Magdalena angażuje się także we współprace twórcze. W tym formacie współtworzyła spektakl Surplus (z hiszpańską choreografką i artystką wizualną Mariną Colominą) oraz Złote Demony (z Marią Stokłosą i Martą Ziółek). Od kilku lat współpracuje z reżyserami teatralnymi, tworząc choreografię i ruch sceniczny do spektakli dramatycznych (m.in. pracowała z Anną Karasińską i Gosią Wdowik). Magdalena jest współtwórczynią rocznego Kursu Choreografii Eksperymentalnej: Choreografia w Ruchu (obecnie odbywa się czwarta edycja) i prowadzi autorskie warsztaty z obszaru choreografii i praktyki ruchu.

Stypendystka MKiDN 2014, programu NRW Tanzrecherche 2013 (Niemcy) i DanceWEB 2011 (ImPulsTanz, Wiedeń). Swoje prace prezentowała w Holandii, Niemczech, Portugalii, Rumunii i Polsce. Pracuje i żyje w dwóch miastach: Warszawie i Amsterdamie.

www.magdalenaptasznik.wordpress.com

***

Wszyscy spotkamy się w tym samym miejscu to wystawa, która prezentuje w zintegrowanym ujęciu taniec i dźwięk, a więc dyscypliny podlegające żywiołowej aktualizacji w kontekście pola sztuki współczesnej.

Artyści: Wojciech Bruszewski, Sebastian Buczek, Bill Dietz, Andrzej Dłużniewski, Matěj Frank, Grupa Budapeszt, Sarah Hennies, Łukasz Jastrubczak, Rolf Julius, Brandon LaBelle, Karolina Pietrzyk, Gilbert Schneider, Kama Sokolnicka, Wandelweiser Komponisten Ensemble, Ryszard Waśko, Tobias Wenig, Manfred Werder, Christian Wolff, Zorka Wollny, Anna Zaradny, Artur Żmijewski

Kurator wystawy: Paweł Szroniak

Rezydencje choreograficzne: Anna Nowicka, Aleksandra Osowicz, Magdalena Ptasznik, Agata Siniarska

Kuratorki rezydencji choreograficznych: Karolina Wycisk i Magdalena Zamorska

więcej o wystawie na stronie: bwa.wroc.pl

W ramach naszej witryny stosujemy pliki cookies w celu świadczenia Państwu usług na najwyższym poziomie, w tym w sposób dostosowany do indywidualnych potrzeb.

Korzystanie z witryny bez zmiany ustawień dotyczących cookies oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu końcowym.

Kliknij tutaj, aby dowiedzieć się więcej.

Close