Wrocław/X CYRKULACJE: Anna Haracz i Radek Bekieler „Ciało ma Głos” – ścieżka twórcza

Zdjęcie: Wrocław/X CYRKULACJE: Anna Haracz i Radek Bekieler „Ciało ma Głos” – ścieżka twórcza

fot. materiały organizatora

Wersja do druku

Udostępnij

Stowarzyszenie Inicjatyw Twórczych „MOMENTUM”, we współpracy z Instytutem im. Jerzego Grotowskiego we Wrocławiu,  zaprasza do udziału w X Wrocławskim Festiwalu Ruchu CYRKULACJE – święcie ruchu, tańca, jogi i sztuki. W tym roku, w dniach od 26 kwietnia do 1 maja, odbędzie się jubileuszowa 10. edycja pod nazwą Celebracja. Jedną ze ścieżek twórczych będą warsztaty Ciało ma Głos, które poprowadzą Anna Haracz i Radek Bekieler. Zajęcia stanowią okazję do rozruszania i obudzenia ciała przy muzyce granej na żywo. Prowadzący zaproszą uczestników do eksploracji zależności między ciałem, ruchem i głosem: A może głosem i jego wibracją zapoczątkujemy ruch w ciele?

Prowadzący o warsztatach:

Uruchamiając ciało, wprowadzając je w ruch, czujemy nasze mięśnie, kości, stawy, organy wewnętrzne, ale również pojawia się świadomość oddechu i dźwięków, które ciało generuje, wydobywającego się z niego głosu. Jest w nas naturalna potrzeba integracji i używania wszystkich zasobów. Rozruszamy, obudzimy i ożywimy nasze ciała w ruchu, tańcu, improwizacji, naturalnym przepływie do muzyki granej na żywo. Wymruczymy, wykrzyczymy, zanucimy, zaśmiejemy albo zawyjemy jak wilki. A może to głosem i jego wibracją zapoczątkujemy ruch w ciele? A może ciało zarezonuje swoim niepowtarzalnym dźwiękiem? Poeksplorujmy te kierunki i potrzeby naszych ciał, dotkniemy naszych emocji. Przyjrzymy się im, a przede wszystkim nauczymy się zauważać autentyczne dźwięki i ruch, by móc świadomie ich używać w życiu i procesach twórczych. Pozwolimy sobie też na interpretację rzeczywistości – kolorów, przedmiotów, obrazów – poprzez ruch i dźwięk, które wspólnie zaimprowizujemy, używając ciała, głosu, instrumentów muzycznych i nie tylko. Niech każdy przyniesie coś, co wydaje jakiś dźwięk (nie musi to być instrument).

Prowadzący o sobie:

Anna Haracz: Chcę wszystkiego i wszystko mnie interesuje… Naturalność, to jedyne słowo, jakie przychodzi mi do głowy. Naturalność, na którą składają się z jednej strony delikatność i eteryczność ciała, a z drugiej jego siła i nieprzewidywalność. Nie ma w mojej pracy konkretnej znanej techniki tańca, ani jedynie słusznej ścieżki jogicznej, za którą podążam. Czasem coś namaluję, zaśpiewam, zaprojektuję ubranie lub kostium. Przetwarzam, transformuję nieużytki w piękno. Mam wrażenie, że opowiedzenie się za czymkolwiek na początku rozwija, gdyż obnaża, potem niweluje słabości, ale z czasem zaczyna ograniczać. Dlatego też dotarło do mnie, iż jedyne, co mnie interesuje to to, by ciało było na tyle sprawne, aby mogło spójnie komunikować i słuchać. Interesuje mnie wielowymiarowość ludzkiego życia: ciało, oddech, umysł, duchowość. To wszystko w mojej pracy jest równoważne i rozwijane równocześnie, i w miarę możliwości równomiernie. Fascynuje mnie człowiek jako całość: intelektualna, fizyczna i duchowa. I to jak używać tańca, ruchu, głosu, jak kreować, by coraz bardziej stawać się całością, świadomą siebie, używającą tej świadomości w pełni. Jestem tancerką, choreografem, nauczycielem jogi i medytacji. Dwadzieścia lat temu założyłam Teatr Tańca i Muzyki Kino Variatino, by realizować swoje pasje artystyczne. Jogą zajęłam się w 2002 roku, gdzie od pierwszej lekcji wiedziałam, iż to jest to, co dopełnia moją pracę artystyczną i wspiera rozwój duchowy. W 2007 roku ukończyłam 3-letni kurs nauczycielski (zorganizowany przez Polskie Stowarzyszenie Jogi Iyengara, a poprowadzony przez Jurka Jaguckiego), otrzymując certyfikat Introductory II, uprawniający do nauczania jogi wg metody Iyengara na całym świecie. Przez 5 lat praktykowałam medytację Vipassana, a obecnie moją ścieżką rozwoju duchowego stał się Sufizm Uniwersalny. W 2010 roku zaczęłam praktykować Vinyasa Krama Jogę, dzięki której mogę zgłębiać tajniki zdrowego oddechu. Moim nauczycielem prowadzącym jest Maciej Wielobób, u którego kontynuuję kurs nauczycielski w nurcie Vinyasa Krama Joga. Obecnie łączę trudną sztukę taneczną z pasjonującą sztuką jogi, co jest dla mnie wyzwaniem i radością jednocześnie http://kinovariatino.pl/.

Radek Bekieler: jestem muzykiem, multiinstrumentalistą, od dwóch lat mocno zainteresowanym nowymi instrumentami metalowymi typu handpan i rav drum, a od ponad trzech lat sound healing’iem (uzdrawianie dźwiękiem). Wykonuję intuicyjne masaże dźwiękowe za pomocą mis tybetańskich, głosu i innych instrumentów, jak również gram improwizowane koncerty relaksacyjne, ceremonie dźwięku, czy wspomagam dźwiękowo zajęcia ruchowe typu joga. Praktykuję także tradycyjny masaż – Thai Yoga Massage. Miałem przyjemność uczęszczania do dwóch wyjątkowych duńskich szkół, tzw. ludowych: Vestjyllands Hojskole i Den Rytmiske Hojskole, gdzie uczyłem się muzyki, śpiewu, tańca, a także życia w społeczności. Studiowałem na akademii muzycznej w Aarhus, na wydziale muzyki rytmicznej i ruchu, jednak porzuciłem naukę akademicką, aby powrócić do tego, co we wnętrzu i pracować z dźwiękiem oraz muzyką bardzo intuicyjnie. Tworzę również warsztat improwizacyjny – Sound Trip, uczę gry na instrumentach muzycznych oraz współpracuję z grupą tańca improwizacji kontaktowej Kimpro w Aarhus – www.kimpro.dk. Współtworzę razem z Anią Haracz przestrzeń do warsztatu Anatomia Świadomości w Gdańsku. W mojej obecnej pracy dużo uważności kieruję na: uwalnianie naszych potencjałów, naturalność, obecność, dotyk, komunikację, głos, improwizację, świadomy ruch, oddech i dźwięk. Moją wielką fascynacją od 10 lat są zimowe kąpiele, uwielbiam podróżować, spotykać ludzi, grać muzykę i nie przestaję się uczyć.

Zapisy: cyrkulacje.zapisy@gmail.com

Koszt: 440 zł

Karnet (Wybrane ścieżki twórcze / Wybrane lekcje otwarte / Wszystkie wydarzenia towarzyszące / Wieczorna Vinyasa joga / Laboratoria / Poranne rozruchy): 700 zł

Ścieżka twórcza to intensywny, pięciodniowy warsztat dla zamkniętej grupy osób. Warsztaty zorientowane są na pracę w procesie twórczym, pod okiem doświadczonego pedagoga.

***

Głównym organizatorem festiwalu jest Stowarzyszenie Inicjatyw Twórczych „MOMENTUM” z Wrocławia. Festiwal współfinansowany ze środków Urzędu Miasta Wrocław. Partnerem głównym przedsięwzięcia jest Instytut im. Jerzego Grotowskiego we Wrocławiu.

Oprócz stałego programu ścieżek twórczych (cykl autorskich zajęć dla stałej grupy), lekcji otwartych (zajęcia z różnych technik i metod pracy otwarte codziennie dla nowych uczestników), w ofercie festiwalu znajdują się również laboratoria, poranne rozruchy, wieczorna joga i wydarzenia towarzyszące (koncerty, spektakle, jamy, dyskusje panelowe) – skierowane do wszystkich uczestników festiwalu oraz publiczności zewnętrznej. Formuła ta umożliwia więc uczestnictwo na różnych poziomach.

Informacje o wydarzeniu:

http://cyrkulacje.wroclaw.pl/

Informacje: cyrkulacje.zapisy@gmail.com, tel.: 530 716 044 (Aga), 791 561 909 (Kuba)

Organizator: Stowarzyszenie Inicjatyw Twórczych „MOMENTUM”

Partner główny: Miasto Wrocław, Instytut im. Jerzego Grotowskiego

Patronat honorowy: Narodowe Centrum Kultury

Patroni medialni: taniecPOLSKA.pl, TVP Kultura, TVP Wrocław, Radio Wrocław, Radio Wrocław Kultura, Radio Ram, Gazeta Wrocławska, Nasze Miasto, Teatralny.pl

Partnerzy: Czary w gary, Drzewo życia, Mentalny Ogród, Cantino

KALENDARIUM

ARCHIWUM WYSTAWIEŃ

godz. 10:00

Wrocław: Instytut im. Jerzego Grotowskiego, Studio Na Grobli, ul. Na Grobli 30/32, w godz. 10.00-13.00

W ramach naszej witryny stosujemy pliki cookies w celu świadczenia Państwu usług na najwyższym poziomie, w tym w sposób dostosowany do indywidualnych potrzeb.

Korzystanie z witryny bez zmiany ustawień dotyczących cookies oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu końcowym.

Kliknij tutaj, aby dowiedzieć się więcej.

Close