Wrocław/X CYRKULACJE: Jacek Owczarek „Improwizacja w ruchu” – ścieżka twórcza

Zdjęcie: Wrocław/X CYRKULACJE: Jacek Owczarek „Improwizacja w ruchu” – ścieżka twórcza

fot. materiały organizatora

Wersja do druku

Udostępnij

Stowarzyszenie Inicjatyw Twórczych „MOMENTUM”, we współpracy z Instytutem im. Jerzego Grotowskiego we Wrocławiu,  zaprasza do udziału w X Wrocławskim Festiwalu Ruchu CYRKULACJE – święcie ruchu, tańca, jogi i sztuki. W tym roku, w dniach od 26 kwietnia do 1 maja, odbędzie się jubileuszowa 10. edycja pod nazwą Celebracja. Jedną ze ścieżek twórczych będą warsztaty Improwizacja w ruchu, które poprowadzi Jacek Owczarek. W improwizacji proces tworzenia zbiega się w czasie z jego wykonaniem. Podczas zajęć uczestnicy dowiedzą się, czym jest świadome wchodzenie w proces improwizacji, zdobędą umiejętność pracy z kanałami zmysłowymi, obserwacji tego co się wydarza w trakcie improwizacji i poszerzanie świadomości ruchowej.

Zagadnienia poruszane podczas warsztatów:

1. Podstawowe jakości ruchu: napięcie, rozluźnienie, ciężar, impuls, dynamika, poziom, tempo, pauza, forma (kształt)

2. Praca z procesem i kanałami zmysłami: jak przełożyć na ruch odczucia, bodźce wzrokowe, słuchowe, kinetyczne i obrazy mentalne

3. Ekspresja ruchu a stany emocjonalne, nastrój, obecność

4. Kompozycja w improwizacji

5. Partnerowanie – z muzyką i z innymi osobami

6. Budowanie postaci

Prowadzący o warsztatach: 

W improwizacji proces tworzenia zbiega się w czasie z jego wykonaniem. Improwizacja jest aktem niepowtarzalnym i spontanicznym, jest pracą z tym, co manifestuje się w danym momencie w postaci sygnałów wizualnych, dźwiękowych, kinestetycznych, relacyjnych. Zajęcia są połączeniem moich doświadczeń w pracy z tańcem i improwizacją. Ich celem jest świadome wchodzenie w proces improwizacji, umiejętność pracy z kanałami zmysłowymi, obserwacji tego, co się wydarza w trakcie improwizacji i poszerzanie świadomości ruchowej.

To zajęcia dla osób, które pracują z ruchem, bez względu na to, czy jest to improwizacja kontaktowa, taniec współczesny, czy aktorstwo, jak i dla osób zainteresowanych pogłębieniem świadomości ciała. Przede wszystkim jednak to zajęcia dla tych, którzy czują, że ciągle robią to samo i chcą wyjść poza własną schematyczność i uwolnić twórczą iskrę. Czy masz odwagę wejść w nieznane? Poza to co już lubisz i do czego się przyzwyczaiłeś? To właśnie tam będziesz odkrywać swój ogromny potencjał, z którego nie korzystasz lub do którego zgubiłeś drogę.

Prowadzący:

Jacek Owczarek – tancerz, choreograf i pedagog tańca. W latach 1994-2003 związany z Teatrem Tańca ALTER w Kaliszu, później był aktorem i tancerzem w Teatrze Nowym w Łodzi. Wziął wówczas m.in. udział we wspólnym projekcie Leszka Bzdyla i Piotra Cieplaka Przed południem, przed zmierzchem. Od 1996 uczy tańca i improwizacji kontaktowej na warsztatach ogólnopolskich i międzynarodowych i kursach instruktorskich, jest kierownikiem studiów na Wydziale Choreografii i Technik Tańca Akademii Muzycznej im. Grażyny i Kiejstuta Bacewiczów w Łodzi. Brał udział w międzynarodowych projektach, m.in. Skarbek, grany w berlińskim teatrze Volksbühne, Patenty ciała w Mau-Beige we Francji, Les ambiances polonaises w Cite Internationale des Arts w Paryżu, Kołysanki we współpracy z Anną Baumgart w ramach festiwalu Roma Europa w Rzymie, Museums Quartier (Wiedeń). Współpracował z Teatrem Bretoncaffe w Warszawie, a także z wieloma teatrami dramatycznymi. Tworzył ruch sceniczny i występował w kilkudziesięciu przedstawieniach teatralnych, pracował m.in. z Pawłem Miśkiewiczem przy spektaklach Przedtem/potem w Teatrze Starym w Krakowie, Peer Gynt. Szkice z dramatu Henryka Ibsena w Teatrze Dramatycznym w Warszawie oraz Trans Atlantyk, w reżyserii Mikołaja Grabowskiego w Teatrze Starym w Krakowie. Od kilku lat współpracuje z Konradem Dworakowskim i łódzkim Teatrem Lalki i Aktora Pinokio oraz Darią Kopiec. Tańczył w filmie Czarno-biały (prod. PWSFTviT w Łodzi, 2002), pokazywanym m.in. w Kolonii, Nowym Jorku, Pekinie, jest też autorem choreografii w filmie Zuzanna Darii Kopiec (2009). W lutym 2009 roku założył przy Akademii grupę Pracownia Fizyczna. Kierunek działań Pracowni wiąże się z jego własnymi poszukiwaniami –  z improwizacją i technikami tańca współczesnego. Wypracował w ostatnich latach autorską metodę pracy nad improwizacją sceniczną badającą zależności i wpływy rozmaitych kanałów zmysłowych (słuch, dotyk, głos) na ruch. Jego praca doktorska dotyczyła sposobów budowania wypowiedzi scenicznej poprzez improwizację w spektaklu Zdarzenia. W Pracowni stworzył takie spektakle, jak: Meandrująca rzeka, a3, Zdarzenia, Re:akcje, Fajdros; ponadto tańczy w spektaklu Soul Project / PL Davida Zambrano, zrealizowanym przez Pracownię Fizyczną we współpracy z Instytutem Muzyki i Tańca w ramach programu Zamówienia choreograficzne.

Zapisy: cyrkulacje.zapisy@gmail.com

Koszt: 440 zł

Karnet (Wybrane ścieżki twórcze / Wybrane lekcje otwarte / Wszystkie wydarzenia towarzyszące / Wieczorna Vinyasa joga / Laboratoria / Poranne rozruchy): 700 zł

Ścieżka twórcza to intensywny, pięciodniowy warsztat dla zamkniętej grupy osób. Warsztaty zorientowane są na pracę w procesie twórczym, pod okiem doświadczonego pedagoga.

***

Głównym organizatorem festiwalu jest Stowarzyszenie Inicjatyw Twórczych „MOMENTUM” z Wrocławia. Festiwal współfinansowany ze środków Urzędu Miasta Wrocław. Partnerem głównym przedsięwzięcia jest Instytut im. Jerzego Grotowskiego we Wrocławiu.

Oprócz stałego programu ścieżek twórczych (cykl autorskich zajęć dla stałej grupy), lekcji otwartych (zajęcia z różnych technik i metod pracy otwarte codziennie dla nowych uczestników), w ofercie festiwalu znajdują się również laboratoria, poranne rozruchy, wieczorna joga i wydarzenia towarzyszące (koncerty, spektakle, jamy, dyskusje panelowe) – skierowane do wszystkich uczestników festiwalu oraz publiczności zewnętrznej. Formuła ta umożliwia więc uczestnictwo na różnych poziomach.

Informacje o wydarzeniu:

http://cyrkulacje.wroclaw.pl/

Informacje: cyrkulacje.zapisy@gmail.com, tel.: 530 716 044 (Aga), 791 561 909 (Kuba)

Organizator: Stowarzyszenie Inicjatyw Twórczych „MOMENTUM”

Partner główny: Miasto Wrocław, Instytut im. Jerzego Grotowskiego

Patronat honorowy: Narodowe Centrum Kultury

Patroni medialni: taniecPOLSKA.pl, TVP Kultura, TVP Wrocław, Radio Wrocław, Radio Wrocław Kultura, Radio Ram, Gazeta Wrocławska, Nasze Miasto, Teatralny.pl

Partnerzy: Czary w gary, Drzewo życia, Mentalny Ogród, Cantino

 

KALENDARIUM

ARCHIWUM WYSTAWIEŃ

godz. 15:00

Wrocław: Instytut im. Jerzego Grotowskiego, Studio Na Grobli, ul. Na Grobli 30/32, w godz. 15.00-18.00

W ramach naszej witryny stosujemy pliki cookies w celu świadczenia Państwu usług na najwyższym poziomie, w tym w sposób dostosowany do indywidualnych potrzeb.

Korzystanie z witryny bez zmiany ustawień dotyczących cookies oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu końcowym.

Kliknij tutaj, aby dowiedzieć się więcej.

Close