Wrocław/X CYRKULACJE: Jakub Gontarski i Aga Rybak „Bojowy partnering” – lekcja otwarta

Zdjęcie: Wrocław/X CYRKULACJE: Jakub Gontarski i Aga Rybak „Bojowy partnering” – lekcja otwarta

fot. materiały organizatora

Wersja do druku

Udostępnij

Stowarzyszenie Inicjatyw Twórczych „MOMENTUM”, we współpracy z Instytutem im. Jerzego Grotowskiego we Wrocławiu,  zaprasza do udziału w X Wrocławskim Festiwalu Ruchu CYRKULACJE – święcie ruchu, tańca, jogi i sztuki. W tym roku, w dniach od 26 kwietnia do 1 maja, odbędzie się jubileuszowa 10. edycja pod nazwą Celebracja. Jedną z lekcji otwartych będą warsztaty Bojowy partnering, które poprowadzą Jakub Gontarski i Aga Rybak. Zajęcia skupią się na intensywnym kontakcie fizycznym i jego bojowym charakterze.

Prowadzący o warsztatach:

To świadoma konfrontacja ze sobą, grupą, ograniczeniami, decyzyjnością, odpowiedzialnością, bezpieczeństwem oraz wzorcami naszej psychiki i ciała. Pracując na własnym ciężarze ciała, wzmacniamy jego strukturę. Będzie to pogłębiony proces zależności i relacji między takimi centrami ciała, jak: kręgosłup, obręcz biodrowa, obręcz barkowa, oddychanie oraz zmysły. Poszukamy naturalnych zasad motoryki, kinetyki, statyki, dynamiki oraz balansu w stanach utraty równowagi. Będziemy poszerzać częstotliwość naszej uważności, czujności i obecności.

W pracy z partnerem i partnerami będziemy wykorzystywać: skoki, łapanie, podnoszenie, rolowanie, podcinanie, upadanie, klinczowanie, przyciąganie, pchanie, pociąganie. W świadomy sposób będziemy prowokować dialog cielesny, który ma za zadanie obudzić w nas instynktowność, inteligencję i spryt. Skupimy się na ukierunkowywaniu intencji, podejmowaniu decyzji, przekierowaniu sił (ich trajektorii) oraz potencjale, jaki tkwi w wykorzystaniu siły odśrodkowej i dośrodkowej. Przeszkody i trudności pomagają nam zrozumieć podstawowe funkcje i mechanizmy mózgu oraz ciała reaktywnego, a dobry stan psychofizyczny – lepiej komunikować się w zróżnicowanym społeczeństwie. Warsztaty adresowane są do pasjonatów ruchu, którzy chcą odkrywać nowe narzędzia rozwoju psychofizycznego.

Prowadzący:

Jakub Gontarski – jest absolwentem Wrocławskiej Szkoły Kaskaderów Filmowych 13. Instruktor rekreacji ruchowej ze specjalizacją samoobrona (AZS-AWF Wrocław). Certyfikowany trener personalny oraz trener ruchu pod kierunkiem Steve’a Maxwella (USA). Twórca warsztatów Struna ciała i Bojowy partnering, skupionych na takich zagadnieniach, jak: ekspresja, obecność, dramaturgia, kreatywność w sztukach walki na ścieżce wojownika-performera. Podróżuje do Brazylii, aby dokumentować wyprawy i brać czynny udział w rytuałach candomblé. Współtworzył m.in. spektakle Animan – I Am That, Dom wariatów. Improwizuje ruchowo na scenie z muzyką na żywo. Kilkanaście lat praktykował sztuki walki: japońskie judo i brazylijską capoeirę (w Brazylii i wielu krajach Europy). Kształcił się u wybitnych nauczycieli z Polski i zagranicy w zakresie tańca współczesnego, improwizacji kontaktowej i partnerowania. Inspiruje się motoryką i mechaniką ciała oraz procesami jego integracji i adaptacji. Współpracuje z Instytutem Grotowskiego w ramach programu badawczego BodyConstitution. Jest współorganizatorem Wrocławskiego Festiwalu CYRKULACJE i projektu Planet Kids. Współpracował z Fundacją „Krzyżowa” dla Porozumienia Europejskiego, prowadząc międzynarodowe warsztaty, choreografie i spektakle z młodzieżą. Prowadzi we Wrocławiu warsztaty z dziećmi i młodzieżą ze środowisk wykluczonych, m.in. w ramach projektu Myśl w Ruchu Instytutu Muzyki i Tańca.

Aga Rybak – uczy, porusza się, organizuje ciekawe wydarzenia. Od ponad 20 lat zajmuje się szeroko pojętą pracą z człowiekiem, której podstawa jest uznanie ciała za medium komunikacji ze światem. Praktykuje i łączy bogate sposoby pracy: oddech, masaż, taniec i ruch. Są to dla niej metody, które w naturalny sposób uwalniają potencjał sił witalnych i swobodną ekspresję. Przyczyniają się do nawiązania kontaktu z samym sobą i otoczeniem, dając głębokie doświadczenie życia i zdrowia. Jest absolwentką programów instruktorskich z zakresu terapii ciałem, tańca i ruchu. Stale praktykuje i doskonali swój warsztat w kraju i za granicą. Współpracuje z Instytutem Grotowskiego w ramach programu badawczego BodyConstitution. Partneruje w autorskim programie Jakuba Gontarskiego Struna ciała i Bojowy partnering. Członkini ECITE (Europejska Wymiana Nauczycieli Contact Improvisation). Inicjatorka wrocławskiego środowiska improwizacji kontaktowej. Prowadzi regularne zajęcia i warsztaty. Stypendystka Alternatywnej Akademii Tańca w Poznaniu. Absolwentka Academy of New Dance and Improvisation oraz programów instruktorskich z zakresu terapii, tańca i ruchu. Współtworzyła m.in. spektakle Animan – I Am That, Dom Wariatów oraz Idiota. Współtwórczyni Festiwalu CYRKULACJE, Kobietnika i projektu Planet Kids. Jest terapeutą oraz nauczycielem Lomi Lomi Nui – hawajskiej metody pracy z ciałem w systemie Aloha International – oraz Life Impressions Bodywork (Ayurweda & Life Impressions Institute). W swojej wieloletniej pracy zgłębiała również masaż tajski, metody mięśniowo powięziowe, terapię czaszkowo-krzyżową, podstawy osteopatii, BMC®. Ostatnim odkryciem jest Metoda Ilan Lev (ilanlev.org), której szkołę (filię) współzałożyła w Polsce.

www.agarybak.com, www.cyrkulacje.wroclaw.pl

Zapisy: cyrkulacje.zapisy@gmail.com

Koszt: 40 zł

Karnet (Wybrane ścieżki twórcze / Wybrane lekcje otwarte / Wszystkie wydarzenia towarzyszące / Wieczorna Vinyasa joga / Laboratoria / Poranne rozruchy): 700 zł

Lekcje otwarte to zajęcia o otwartej formule. Trwają krócej niż ścieżki, nie wymagają deklaracji uczestnictwa w określonych zajęciach przez cały festiwal. Przeznaczone są dla osób o różnym poziomie zaawansowania.

***

Głównym organizatorem festiwalu jest Stowarzyszenie Inicjatyw Twórczych „MOMENTUM” z Wrocławia. Festiwal współfinansowany ze środków Urzędu Miasta Wrocław. Partnerem głównym przedsięwzięcia jest Instytut im. Jerzego Grotowskiego we Wrocławiu.

Oprócz stałego programu ścieżek twórczych (cykl autorskich zajęć dla stałej grupy), lekcji otwartych (zajęcia z różnych technik i metod pracy otwarte codziennie dla nowych uczestników), w ofercie festiwalu znajdują się również laboratoria, poranne rozruchy, wieczorna joga i wydarzenia towarzyszące (koncerty, spektakle, jamy, dyskusje panelowe) – skierowane do wszystkich uczestników festiwalu oraz publiczności zewnętrznej. Formuła ta umożliwia więc uczestnictwo na różnych poziomach.

Informacje o wydarzeniu:

http://cyrkulacje.wroclaw.pl/

Informacje: cyrkulacje.zapisy@gmail.com, tel.: 530 716 044 (Aga), 791 561 909 (Kuba)

Organizator: Stowarzyszenie Inicjatyw Twórczych „MOMENTUM”

Partner główny: Miasto Wrocław, Instytut im. Jerzego Grotowskiego

Patronat honorowy: Narodowe Centrum Kultury

Patroni medialni: taniecPOLSKA.pl, TVP Kultura, TVP Wrocław, Radio Wrocław, Radio Wrocław Kultura, Radio Ram, Gazeta Wrocławska, Nasze Miasto, Teatralny.pl

Partnerzy: Czary w gary, Drzewo życia, Mentalny Ogród, Cantino

W ramach naszej witryny stosujemy pliki cookies w celu świadczenia Państwu usług na najwyższym poziomie, w tym w sposób dostosowany do indywidualnych potrzeb.

Korzystanie z witryny bez zmiany ustawień dotyczących cookies oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu końcowym.

Kliknij tutaj, aby dowiedzieć się więcej.

Close