Wrocław: XIII Brave Festival: Alessandro Schiattarella „Altrove”

Zdjęcie: Wrocław: XIII Brave Festival: Alessandro Schiattarella  „Altrove”

Fot. materiały organizatorów

Wersja do druku

Udostępnij

Ten pochodzący z Neapolu, a mieszkający dziś w Szwajcarii tancerz i choreograf ze swojej choroby mięśni uczynił inspirację dla własnej twórczości. W spektaklu Altrove sprawdza, jak ułomność uczynić wartością.

Alessandro Schiattarella – urodzony w 1982 roku włosko-szwajcarski tancerz współczesny – jest absolwentem Rudra Béjart School. Współpracuje z grupami tanecznymi jako wolny strzelec oraz występuje solo. W swoich autorskich pracach skupia się na temacie „mniej widocznej niepełnosprawności”.

Kiedy miał 15 lat, rozpoznano u niego neurologiczno-mięśniową chorobę Hirayamy (odmiana stwardnienia zanikowego bocznego), która z czasem stopniowo osłabiała siłę jego rąk. Nie przeszkodziło mu to jednak w rozwijaniu kariery tancerza w renomowanych, międzynarodowych zespołach, takich jak: Béjart Ballet w Lozannie, Ballet du Grand Théâtre, East West Theater Company w Sarajewie czy Scapino Ballet w Rotterdamie. W 2015 roku otrzymał nagrodę Choreographic Captures Competition za wideo-choreografię pt. Mani-Cure.

Spektakl Altrove to solowy projekt, w którym Alessandro zgłębia temat bycia profesjonalnym tancerzem, a zarazem człowiekiem chorym na rzadką odmianę miopatii. W 2017 roku został zaproszony do prestiżowej europejskiej sieci Aerowaves. Tytułowe altrove (wł. „gdzieś”) to przestrzeń konfrontacji, dialogu, zabawy, gdzie inność staje się inspiracją. W tym tajemniczym „gdzieś” obiekty i kończyny nie funkcjonują już tak, jak zostały „zaprojektowane”. Wychodząc od autobiograficznego doświadczenia niepełnosprawności, tancerz poszukuje rozwiązań, jak ukrywać odmienność, konfrontować się z nią, by ostatecznie ją w sobie zaakceptować.

Tak solo opisuje sam Schiattarella: Wszystko zaczyna się od ciała jaszczurki na ścianie, jej ruchy są minimalne. Pojawia się pytanie: jak schować się przed oceniającym spojrzeniem, będąc całkowicie odsłoniętym? Rezygnując z tego zamiaru, tancerz konfrontuje się ze swoim alter ego – odbiciem silniejszej, sprawniejszej istoty, którą w sobie dostrzega. Jego cienie wydają się żywe, przejmują kontrolę, poruszają się same, tworząc schronienie lub klatkę dla tancerza: jak od nich uciec? Być może najlepszym rozwiązaniem jest pozycja z głową w dół; ten nowo odkryty, odmienny punkt widzenia daje większą wolność. Wówczas potrzeba ukrycia się przestaje już być problemem.

Po spektaklu organizatorzy zapraszają na spotkanie z artystą.

Więcej informacji

Bilety: 20 zł( przedsprzedaż)/30 zł

Film promocyjny: https://vimeo.com/197667266

Spektakl powstał we współpracy z Roxy Birsfelden.

Udział Alessandra Schiattarelli na Brave Festivalu jest możliwy dzięki wsparciu Pro Helvetia, Schweizer Kulturstiftung.

***

Brave Festival 

Brave Festival jest jednym z najbardziej wyjątkowych wydarzeń kulturalnych w Polsce.

Pierwsza edycja festiwalu odbyła się w 2005 roku z inicjatywy Stowarzyszenia Kultury Teatralnej „Pieśń Kozła”. W tym roku, po przerwie, Brave Festival powrócił do Wrocławia w formie biennale. Jest to możliwe dzięki dofinansowaniu,  które organizatorzy otrzymali od gminy Wrocław. Fundusze na wydarzenie przekazało również Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego.

„Przeciw wypędzeniom z kultury” – hasło przewodnie festiwalu – doskonale oddaje jego istotę. Organizatorzy dbają, by Brave Festival był przede wszystkim okazją do dyskusji nad problemami społeczności zamieszkujących różne części globu. Również w tym roku niezwykli artyści opowiedzą publiczności o różnych powodach marginalizacji – politycznych, ekonomicznych i obyczajowych. Walka, podejmowana każdego dnia przez społeczności kultywujące swoją kulturę, w czasie festiwalu staje się również udziałem publiczności.

Brave Festival miał dotąd 12 niezwykłych edycji. Każda z nich otwierała drzwi do krainy tradycji i duchowego dziedzictwa kultur całego świata, których kultywowanie staje się dziś ogromnym wyzwaniem.

Brave Festival od wielu lat wspierany jest honorowymi patronatami UNESCO, Ministerstwa Spraw Zagranicznych, Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego, Prezydenta Wrocławia oraz w podczas tej edycji Patronatem Europejskiego Roku Dziedzictwa Kulturowego 2018.

http://www.bravefestival.pl

KALENDARIUM

ARCHIWUM WYSTAWIEŃ

godz. 19:00

Wrocław: Teatr Polski, Scena na Świebodzkim, pl. Orląt Lwowskich 20c

W ramach naszej witryny stosujemy pliki cookies w celu świadczenia Państwu usług na najwyższym poziomie, w tym w sposób dostosowany do indywidualnych potrzeb.

Korzystanie z witryny bez zmiany ustawień dotyczących cookies oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu końcowym.

Kliknij tutaj, aby dowiedzieć się więcej.

Close