
Fot. materiały organizatorów
Fot. materiały organizatorów
Organizatorzy XIII Brave Festival zapraszają na film Włócznia, będący adaptacją spektaklu Bangarra Dance Theatre – aborygeńskiej grupy tanecznej.
W jej produkcjach australijska mitologia splata się z obrazem trudnej codzienności rdzennych mieszkańców Australii w XXI wieku. O tym właśnie opowiada oszałamiający wizualnie filmowy debiut szefa grupy, Stephena Page’a.
Jego bohater Djali (w tej roli gwiazdor australijskiego kina Hunter Page-Lochard, prywatnie syn reżysera) to młody mężczyzna, na którego dzieciństwie piętno odcisnęła wielowiekowa aborygeńska tradycja. Musi on zmierzyć się z trudami wchodzenia w dorosłość we współczesnym świecie. Jego oczami obserwujemy problemy od lat dręczące rdzenną społeczność: od przemocy fizycznej i nadużywania alkoholu po zagubienie w świecie, w którym równie daleko jest do przeszłości, teraźniejszości i przyszłości.
Hipnotyzujące, pełne symboli, a niemal pozbawione dialogów widowisko, akcentując piękno ciała i ruchu, obrazuje moc tkwiącą w przekazywanych z ust do ust opowieściach. Siłę, jaką dawać może budowana przez pokolenia tożsamość, ale i walkę toczoną, by odnaleźć się we współczesności.
Film w języku angielskim, yolgnu matha, ka la lagaw ya z polskimi napisami.
Zwiastun: https://www.youtube.com/watch?v=XDudgBcRgUM
***
Brave Festival
Brave Festival jest jednym z najbardziej wyjątkowych wydarzeń kulturalnych w Polsce. Pierwsza edycja festiwalu odbyła się w 2005 roku z inicjatywy Stowarzyszenia Kultury Teatralnej „Pieśń Kozła”. W tym roku, po przerwie, Brave Festival powrócił do Wrocławia w formie biennale. Jest to możliwe dzięki dofinansowaniu, które organizatorzy otrzymali od gminy Wrocław. Fundusze na wydarzenie przekazało również Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego.
„Przeciw wypędzeniom z kultury” – hasło przewodnie festiwalu – doskonale oddaje jego istotę. Organizatorzy dbają, by Brave Festival był przede wszystkim okazją do dyskusji nad problemami społeczności zamieszkujących różne części globu. Również w tym roku niezwykli artyści opowiedzą publiczności o różnych powodach marginalizacji – politycznych, ekonomicznych i obyczajowych. Walka, podejmowana każdego dnia przez społeczności kultywujące swoją kulturę, w czasie festiwalu staje się również udziałem publiczności.
Brave Festival miał dotąd 12 niezwykłych edycji. Każda z nich otwierała drzwi do krainy tradycji i duchowego dziedzictwa kultur całego świata, których kultywowanie staje się dziś ogromnym wyzwaniem.
Brave Festival od wielu lat wspierany jest honorowymi patronatami UNESCO, Ministerstwa Spraw Zagranicznych, Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego, Prezydenta Wrocławia oraz w podczas tej edycji Patronatem Europejskiego Roku Dziedzictwa Kulturowego 2018.