Wrocław/XIII Brave Festival: Bangarra Dance Theatre – pokaz filmu „Włócznia”

Zdjęcie: Wrocław/XIII Brave Festival: Bangarra Dance Theatre  – pokaz filmu „Włócznia”

Fot. materiały organizatorów

Wersja do druku

Udostępnij

Organizatorzy XIII Brave Festival zapraszają na film Włócznia, będący adaptacją spektaklu Bangarra Dance Theatre – aborygeńskiej grupy tanecznej.

W jej produkcjach australijska mitologia splata się z obrazem trudnej codzienności rdzennych mieszkańców Australii w XXI wieku. O tym właśnie opowiada oszałamiający wizualnie filmowy debiut szefa grupy, Stephena Page’a.

Jego bohater Djali (w tej roli gwiazdor australijskiego kina Hunter Page-Lochard, prywatnie syn reżysera) to młody mężczyzna, na którego dzieciństwie piętno odcisnęła wielowiekowa aborygeńska tradycja. Musi on zmierzyć się z trudami wchodzenia w dorosłość we współczesnym świecie. Jego oczami obserwujemy problemy od lat dręczące rdzenną społeczność: od przemocy fizycznej i nadużywania alkoholu po zagubienie w świecie, w którym równie daleko jest do przeszłości, teraźniejszości i przyszłości.

Hipnotyzujące, pełne symboli, a niemal pozbawione dialogów widowisko, akcentując piękno ciała i ruchu, obrazuje moc tkwiącą w przekazywanych z ust do ust opowieściach. Siłę, jaką dawać może budowana przez pokolenia tożsamość, ale i walkę toczoną, by odnaleźć się we współczesności.

Film w języku angielskim, yolgnu matha, ka la lagaw ya z polskimi napisami.

Zwiastun: https://www.youtube.com/watch?v=XDudgBcRgUM

***

Brave Festival 

Brave Festival jest jednym z najbardziej wyjątkowych wydarzeń kulturalnych w Polsce. Pierwsza edycja festiwalu odbyła się w 2005 roku z inicjatywy Stowarzyszenia Kultury Teatralnej „Pieśń Kozła”. W tym roku, po przerwie, Brave Festival powrócił do Wrocławia w formie biennale. Jest to możliwe dzięki dofinansowaniu,  które organizatorzy otrzymali od gminy Wrocław. Fundusze na wydarzenie przekazało również Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego.

„Przeciw wypędzeniom z kultury” – hasło przewodnie festiwalu – doskonale oddaje jego istotę. Organizatorzy dbają, by Brave Festival był przede wszystkim okazją do dyskusji nad problemami społeczności zamieszkujących różne części globu. Również w tym roku niezwykli artyści opowiedzą publiczności o różnych powodach marginalizacji – politycznych, ekonomicznych i obyczajowych. Walka, podejmowana każdego dnia przez społeczności kultywujące swoją kulturę, w czasie festiwalu staje się również udziałem publiczności.

Brave Festival miał dotąd 12 niezwykłych edycji. Każda z nich otwierała drzwi do krainy tradycji i duchowego dziedzictwa kultur całego świata, których kultywowanie staje się dziś ogromnym wyzwaniem.

Brave Festival od wielu lat wspierany jest honorowymi patronatami UNESCO, Ministerstwa Spraw Zagranicznych, Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego, Prezydenta Wrocławia oraz w podczas tej edycji Patronatem Europejskiego Roku Dziedzictwa Kulturowego 2018.

http://www.bravefestival.pl

ARCHIWUM WYSTAWIEŃ

godz. 20:00

Wrocław: Dolnośląskie Centrum Filmowe, sala Lwów, ul. Piłsudskiego 64a

W ramach naszej witryny stosujemy pliki cookies w celu świadczenia Państwu usług na najwyższym poziomie, w tym w sposób dostosowany do indywidualnych potrzeb.

Korzystanie z witryny bez zmiany ustawień dotyczących cookies oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu końcowym.

Kliknij tutaj, aby dowiedzieć się więcej.

Close