Wrocław/XIII Brave Festival: ILL-Abilities – bitwa taneczna

Zdjęcie: Wrocław/XIII Brave Festival: ILL-Abilities – bitwa taneczna

Fot. materiały organizatorów

Wersja do druku

Udostępnij

Międzynarodowa ekipa tancerzy breakdance, pod wodzą Kanadyjczyka Luki „Lazylegz” Patuellego, w tanecznych pokazach udowadnia, że żadna niepełnosprawność nie jest w stanie powstrzymać wewnętrznej determinacji i prawdziwej potrzeby ekspresji.

ILL-Abilities to najbardziej nietypowa na świecie grupa b-boyów, czyli tancerzy wykonujących na poły akrobatyczny breakdance – taniec, który narodził się w latach 70. w nowojorskim Bronksie wśród tamtejszych raperów, a potem podbił świat. Z różnych jego zakątków pochodzą właśnie członkowie międzynarodowego kolektywu ILL-Abilities. Stworzył go w 2007 roku montrealski tancerz i mówca motywacyjny Luca „Lazylegz” Patuelli, który na świat przyszedł z wrodzoną sztywnością stawów uszkadzającą jego nogi. Mimo choroby ćwiczył breakdance od 15. roku życia i opracował własny styl, w którym używa kul ortopedycznych i figur opartych na wyjątkowej sile mięśni rąk. Brał udział w kanadyjskich edycjach You Can Dance i Mam Talent.

Swój własny zespół stworzył, zapraszając podobnych do siebie nietuzinkowych zapaleńców z różnych krajów: ze Stanów Zjednoczonych, z Chile, Brazylii, Holandii i Korei Południowej. Wszyscy członkowie tego 8-osobowego zespołu zmagają się z różnego rodzaju schorzeniami bądź niepełnosprawnością. Czy jest to proteza kończyny, 5 palców u obu dłoni zamiast 10 czy wrodzona głuchota. Każdy z tancerzy uprawia spektakularną odmianę breakdance’a dopasowanego do swoich specyficznych warunków fizycznych.

Swoje umiejętności prezentują na zawodach i pokazach breakdance’owych i udowadniają, że wszystko jest możliwe. Ich artystyczny potencjał wzbudza zachwyt i inspiruje widzów, którym imponuje ich nastawienie oraz wyjątkowy sposób tańca. Hasło, które im przyświeca, to: „No excuses. No limits” („Bez wymówek. Bez ograniczeń”), a zasada: „zmienianie wad w zalety”. Misja? Ambitna – „zdefiniowanie na nowo pojęcia niepełnosprawności poprzez umożliwienie poszczególnym jednostkom życia w sposób nieograniczony w danej społeczności”. Determinacja przyniosła sukcesy: w 2013 roku ILL-Abilities otrzymało nominację do nagrody Oliviera za „Outstanding Achievement in Dance”.

Dziś ILL-Abilities skłania do pozytywnego myślenia i motywuje, dzieląc się swoimi doświadczeniami w programach rozrywkowych oraz w spektaklach tanecznych na całym świecie. We Wrocławiu wystąpią w składzie: Luca „Lazylegz” Patuelli (Kanada), Lucas „Perninha” Machado (Brazylia), Samuel „Samuka” Lima (Brazylia), Jung Soo „Krops” Lee (Korea Południowa), Redouan „Redo” Ait Chitt (Holandia).

Podczas występu stoczą „breakdance battle” z polskimi tancerzami. Na Brave Festivalu poprowadzą też warsztaty dla dzieci i młodzieży z niepełnosprawnością (intelektualną i fizyczną).

Filmy promocyjne:

https://www.youtube.com/watch?v=_NPZiOizGvU

https://www.youtube.com/watch?v=8pXTX-ZSpBY

https://www.youtube.com/watch?v=Es4t8PVptkI&t=2s

Bilety: 35 zł (przedsprzedaż)/40 zł

***

Brave Festival

Brave Festival jest jednym z najbardziej wyjątkowych wydarzeń kulturalnych w Polsce. Pierwsza edycja festiwalu odbyła się w 2005 roku z inicjatywy Stowarzyszenia Kultury Teatralnej „Pieśń Kozła”. W tym roku, po przerwie, Brave Festival powrócił do Wrocławia w formie biennale. Jest to możliwe dzięki dofinansowaniu,  które organizatorzy otrzymali od gminy Wrocław. Fundusze na wydarzenie przekazało również Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego.

„Przeciw wypędzeniom z kultury” – hasło przewodnie festiwalu – doskonale oddaje jego istotę. Organizatorzy dbają, by Brave Festival był przede wszystkim okazją do dyskusji nad problemami społeczności zamieszkujących różne części globu. Również w tym roku niezwykli artyści opowiedzą publiczności o różnych powodach marginalizacji – politycznych, ekonomicznych i obyczajowych. Walka, podejmowana każdego dnia przez społeczności kultywujące swoją kulturę, w czasie festiwalu staje się również udziałem publiczności.

Brave Festival miał dotąd 12 niezwykłych edycji. Każda z nich otwierała drzwi do krainy tradycji i duchowego dziedzictwa kultur całego świata, których kultywowanie staje się dziś ogromnym wyzwaniem.

Brave Festival od wielu lat wspierany jest honorowymi patronatami UNESCO, Ministerstwa Spraw Zagranicznych, Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego, Prezydenta Wrocławia oraz w podczas tej edycji Patronatem Europejskiego Roku Dziedzictwa Kulturowego 2018.

http://www.bravefestival.pl

KALENDARIUM

ARCHIWUM WYSTAWIEŃ

godz. 17:30

Wrocław: Centrum Technologii Audiowizualnych, ul. Wystawowa 1

W ramach naszej witryny stosujemy pliki cookies w celu świadczenia Państwu usług na najwyższym poziomie, w tym w sposób dostosowany do indywidualnych potrzeb.

Korzystanie z witryny bez zmiany ustawień dotyczących cookies oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu końcowym.

Kliknij tutaj, aby dowiedzieć się więcej.

Close