
Fot. materiały organizatorów
Fot. materiały organizatorów
Organizatorzy XIII edycji Brave Festival zapraszają na warsztaty z indyjskiego tańca klasycznego, które poprowadzi Rama Vaidyanathan. Warsztat przeznaczony jest dla wszystkich zainteresowanych tańcem hinduskim, także tych niepraktykujących dotąd tańca bharatanatjami lub początkujących w tej technice.
Prowadząca warsztat Rama Vaidyanathan ma za sobą 25-letnią praktykę taneczną i jest obecnie jedną z najbardziej znanych na świecie tancerek stylu bharatanatjam, uczennicą legendarnej wykonawczyni Yamini Krishnamurthy. Głęboko czerpie z tradycji, a jednocześnie od lat rozwija indywidualny styl i odświeża klasyczny kanon. Sprawiła, że taniec stał się prawdziwie duchowym przeżyciem, któremu całkowicie się oddaje, i doskonale potrafi przekazać to publiczności. Ceniona przez krytyków za wyjątkowe umiejętności choreograficzne i wkład w repertuar tańca bharatanatjam. Uczy tańca klasycznego w Ganesa Natyalaya w Delhi oraz na licznych warsztatach w swoim kraju i zagranicą. Prowadzącej Ramie Vaidyanathan towarzyszyć będą dwaj muzycy akompaniujący podczas warsztatów, co pozwoli uczestnikom uchwycić ideę rytmów stosowanychw indyjskim tańcu klasycznym.
Bharatanatjam to antyczny styl klasycznego tańca hinduskiego pochodzący z południowych Indii, istniejący od ok. 3 tysięcy lat. Był wykonywany przez kapłanki – tancerki dewadasi w świątyniach w Thanjavur i Malabar, jako rodzaj daru składanego bóstwu. Dziś występuje głównie jedna tancerka lub cała ich grupa. Taniec ten łączy dynamikę wykonania ze statycznymi pozami i emocjonalnym zaangażowaniem. Towarzyszy mu muzyka i śpiew komentujący choreografię.
Warsztat prowadzony w języku angielskim, istniejemożliwość tłumaczenia na polski.
Zapisy poprzez formularz zgłoszeniowy na stronie wydarzenia: http://www.bravefestival.pl/
Przy rejestracji do 30 czerwca 2–dniowy warsztat (3 h dziennie) – 120 zł
Przy rejestracji do 10 lipca 2–dniowy warsztat (3 h dziennie) – 160 zł
Więcej informacji: workshops@bravefestival.pl
W ramach festiwalu artystka wystąpi w spektaklu razem z francuską tancerką i choreografką Mélanie Lomoff.
***
Brave Festival
Brave Festival jest jednym z najbardziej wyjątkowych wydarzeń kulturalnych w Polsce. Pierwsza edycja festiwalu odbyła się w 2005 roku z inicjatywy Stowarzyszenia Kultury Teatralnej „Pieśń Kozła”. W tym roku, po przerwie, Brave Festival powrócił do Wrocławia w formie biennale. Jest to możliwe dzięki dofinansowaniu, które organizatorzy otrzymali od gminy Wrocław. Fundusze na wydarzenie przekazało również Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego.
„Przeciw wypędzeniom z kultury” – hasło przewodnie festiwalu – doskonale oddaje jego istotę. Organizatorzy dbają, by Brave Festival był przede wszystkim okazją do dyskusji nad problemami społeczności zamieszkujących różne części globu. Również w tym roku niezwykli artyści opowiedzą publiczności o różnych powodach marginalizacji – politycznych, ekonomicznych i obyczajowych. Walka, podejmowana każdego dnia przez społeczności kultywujące swoją kulturę, w czasie festiwalu staje się również udziałem publiczności.
Brave Festival miał dotąd 12 niezwykłych edycji. Każda z nich otwierała drzwi do krainy tradycji i duchowego dziedzictwa kultur całego świata, których kultywowanie staje się dziś ogromnym wyzwaniem.
Brave Festival od wielu lat wspierany jest honorowymi patronatami UNESCO, Ministerstwa Spraw Zagranicznych, Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego, Prezydenta Wrocławia oraz w podczas tej edycji Patronatem Europejskiego Roku Dziedzictwa Kulturowego 2018.