Wrocław/ XIV Mandala Performance Festival 2020: Michał Adam Góral „HIPPOCAMPUS”, Pamela Bosak, Magdalena Skowron „an_na”, Teatr Tańca EGO VU „Niestrojenie”

Zdjęcie: Wrocław/ XIV Mandala Performance Festival 2020: Michał Adam Góral „HIPPOCAMPUS”,  Pamela Bosak, Magdalena Skowron „an_na”, Teatr Tańca EGO VU „Niestrojenie”

na zdj. Michał Adam Góral, materiały nadesłane przez organizatora

Wersja do druku

Udostępnij

Fundacja Ludzka Sprawa wraz ze współorganizatorami zaprasza na wieczór spektakli w wykonaniu Michała Adama Górala, Pameli Bosak i Magdaleny Skowron oraz Teatru Tańca EGO VU, które odbędą się w ramach XIV Mandala Performance Festival. Wstęp wolny, obowiązuje rezerwacja miejsc.

 

Michał Adam Góral HIPPOCAMPUS

Hipokamp jest także częścią układu limbicznego, który odpowiedzialny jest głównie za pamięć i wiąże się z funkcjami odczuwania i reagowania. Zostało naukowo udowodnione, że zanikanie i pomniejszanie tej struktury wiąże się z popadaniem w schizofrenię przez dorosłych oraz rozwijaniem się choroby Alzheimera. Rozszczepienie myślenia, sprzeczność w działaniu, sprzeczność w mówieniu, zobojętnienie emocjonalne, problemy ze współodczuwaniem oraz pamięcią, nadmierna aktywność, potrzeba ciągłego poruszania się, narastające pobudzenie. Solo jest osobistą próbą podjęcia badania nad fizycznością stanów i zwróceniem uwagi na problem często nierozumianej, skrytej i powiększającej się grupy 50 mln ludzi  na całym świecie.

Koncepcja, choreografia i taniec: Michał Adam Góral

Michał Adam Góral – tancerz, performer, choreograf, nauczyciel. Absolwent prestiżowej uczelni Codarts Rotterdam University for the Arts w Holandii. Od 2016 roku tancerz teatru Compagnie THOR w Brukseli w produkcjach Anima Ardens i WaW – We are Woman. Współpracował z Het Internationaal Danstheater w Amsterdamie, Derida Dance Company w Bułgarii oraz Korzo Theater w Hadze. Tańczył w spektaklach takich choreografów jak : Bill T. Jones (USA), Jiří Kylián (Holandia), Martha Graham (USA), Giulia Mureddu (Włochy),  Thom Stuart (Holandia), Ederson Rodriguez Xavier (Brazylia), Thierry Smiths ( Belgia) Pracował przy realizacji instalacji Body Building projektanta mody i architekta Henrika Vibskova z Danii. W Polsce bierze udział w różnych przedsięwzięciach artystycznych i komercyjnych. Współpracował z Teatrem Tańca Test, Teatrem Tańca Caro, Warszawską Operą Kameralną, Teatrem Tańca Zawirowania, Teatrem Komedia, B’cause Dance Company. Jako choreograf stworzył materiał ruchowy do gry wydanej przez Sony na platformę Playstation4 „Bound”, nagrodzonej m.in. Paszportem Polityki.

Pamela Bosak, Magdalena Skowron an_na

W centrum stawiamy ciało, ciało połączone z umysłem i pamięcią. Ciało, które jest nośnikiem wspomnień, nabytych zachowań. Inspiracją do stworzenia spek-taklu stają się dla nas odruchy warunkowe i bezwarunkowe, przejmowanie zachowań innych ludzi za pomocą naśladownictwa, projekcji i lustra (odbić lustrzanych związanych z neuronami lustrzanymi). Badanie mechanizmów naśladowania odbywa się także w kontekście popkultury i grup społecznych, a także kodów kulturowych obecnych w naszej rzeczywistości. Zadajemy sobie pytanie czy jesteśmy w stanie dotrzeć do tego, co jest naszym własnym zacho-waniem bądź odruchem, czy też zawsze zatracamy siebie uczestnicząc w życiu społecznym. W strategii choreograficznej posługujemy się obserwacją zachowań ludzkich i naszych nawzajem, zastanawiając się jaką rolę odgrywa ruch w nas-zym życiu. Docieramy do miejsc i przestrzeni miejskich, do wydarzeń i zmian związanych z rozwojem i historią  i próbujemy odnaleźć w nich sfery pamięci ruchowej, cielesnej, dzięki której jesteśmy w stanie przypomnieć sobie sytuacje, odruchy, emocje związane z konkretną osobą i miejscem. Inspiracji nie traktuje-my dosłownie, są one punktem wyjścia do tworzenia materiału ruchowego, w którym badamy nasze przyzwyczajenia, zachowania, odruchy testując je również na sobie nawzajem.

Choreografia: Pamela Bosak, Magdalena Skowron

Wykonanie: Pamela Bosak, Magdalena Skowron

Muzyka: Murcof, Christian Loffler, Kelly Lee Owens, Chromatics

Projekcje: Maria Łozińska

Kostiumy: Pamela Bosak, Magdalena Skowron

Partner: Krakowski Teatr Tańca

Spektakl powstał w ramach Stypendium Twórczego Miasta Krakowa na rok 2019.

Pamela Bosak – tancerka, pedagożka tańca. Absolwentka teatrologii na Uni-wersytecie Jagiellońskim, obecnie doktorantka na Wydziale Polonistyki UJ. Wy-rosła z kieleckiego środowiska tanecznego. Dyplomowana instruktorka tańca jazzowego, obecnie związana z Krakowskim Teatrem Tańca. Zajmuje się także krytyką i teorią teatru i teatru tańca. Regularnie publikuje recenzje i teksty kry-tyczne na portalach i w pismach teatralnych. Jest autorką spektaklu an_na w duecie z Magdaleną Skowron. Można ją zobaczyć w spektaklu Mój smutek ma przyczyny po prostu chemiczne Magdaleny Skowron, w spektaklach Eryka Makohona Glamour, MY|WY, Takarazuka Camp, a także The Entrance Ayrin Ersöz.

Teatr Tańca EGO VU Niestrojenie

Teatr Tańca EGO VU działa na pograniczu teatru i tańca. Oprócz tańca współczesnego, który jest najbliższy tancerzom, zespół poszukuje wiedzy w różnych technikach teatralnych i innych stylach tańca. Zespół jest aktywnym animatorem środowiska tanecznego i wizytówką taneczną całego województwa zachodniopolskiego i znany jest szerokiej publiczności w całym kraju. Członkowie zespołu ściśle współpracują z Teatrem Kana w Szczecinie i biorą udział w projektach w Ośrodku Działań Twórczych Schloss Bröllin w Niemczech. Obecnie zespół gra w repertuarowych spektaklach Teatru Uckermärkische Bühnen w Schwedt w Niemczech.

Wykonawcy: Ewelina Tołyż, Bartek Wilniewicz

Choreografia: Eliza Hołubowska

Wstęp na wszystkie wydarzenia jest wolny.

Rezerwacja miejsc: atutysztuki@gmail.com

***

Kurator festiwalu: Adam Kamiński

Koordynacja festiwalu: Anna Morawiecka

Współpraca organizacyjna: Maciej Sado

Festiwal  współfinansowany ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego pochodzących z Funduszu Promocji Kultury i Fundację KGHM Polska Miedż

Organizator: Fundacja Ludzka Sprawa

Współorganizatorzy: Dolnośląska Federacja Organizacji Pozarządowych, Centrum na Przedmieściu, Wrocławski Teatr Pantomimy im. Henryka Tomaszewskiego, Stowarzyszenie JEST CZŁOWIEK

Strona festiwalu:

http://mandalafestiwal.pl/

Na  wydarzenia obowiązują  zapisy ze względu na ograniczoną ilość miejsc, z powodu sytuacji epidemiologicznej związanej z COVID – 19.

Organizatorzy proszą o:
• dezynfekcję rąk po wejściu do Centrum
• noszenie maseczek lub przyłbic
• zachowanie dystansu
• zajmowanie oznaczonych miejsc i nieprzestawianie krzeseł.

Fundacja Ludzka Sprawa logo (miniaturka) MKiDN dofinansowanie (miniaturka) Fundacja KGHM Polska Miedź logo (miniaturka)

Centrum na Przedmieściu logo (miniaturka)Dolnośląska Federacja Organizacji Pozarządowych (miniaturka)    Wrocławski Teatr Pantomimy logo (miniaturka)

KALENDARIUM

ARCHIWUM WYSTAWIEŃ

godz. 19:00

Wrocław: Centrum Na Przedmieściu ul. Prądzyńskiego 39A

W ramach naszej witryny stosujemy pliki cookies w celu świadczenia Państwu usług na najwyższym poziomie, w tym w sposób dostosowany do indywidualnych potrzeb.

Korzystanie z witryny bez zmiany ustawień dotyczących cookies oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu końcowym.

Kliknij tutaj, aby dowiedzieć się więcej.

Close