XVII Międzynarodowy Festiwal Tańca Zawirowania: Ramona Nagabczyńska „Części ciała”

Zdjęcie: XVII Międzynarodowy Festiwal Tańca Zawirowania: Ramona Nagabczyńska „Części ciała”

XVII Międzynarodowy Festiwal Tańca Zawirowania: Części ciała Ramona Nagabczyńska

Wersja do druku

Udostępnij

Solo Części ciała jest efektem choreograficznej fascynacji twarzą. Performans bada zarówno jej anatomię i fizjologię, jak i zdolność do bycia nieustannie zmieniającym się obrazem, generującym znaczenia, emocje i tożsamości.

 

Tradycyjnie twarz uważana jest za nośnik prawdy, interfejs sfery psychicznej człowieka, a język jej analizy naładowany jest romantyczną mitologią. Twarz jest częścią ciała, na którą zwracamy szczególną uwagę i która najbardziej uaktywnia empatię na poziomie neuronów lustrzanych. Jednocześnie – jak w przypadku innych części ciała – jej używanie i postrzeganie podlegają historycznym przemianom i specyficznym nakazom.

 

Skąd wzięła się charakterystyczna dla tańca współczesnego obsesja na punkcie neutralnej twarzy i co ta neutralność miałaby właściwie oznaczać? Jaki jest związek groteski i kobiecej podmiotowości? Co współczesna choreografia twarzy mówi nam o kulturowej opresji?

 

Choreografia: Ramona Nagabczyńska

Współpraca dramaturgiczna: Mateusz Szymanówka i Agata Siniarska

Opieka artystyczna: Philippe Riéra

Muzyka: Georges Bizet, Vincenzo Bellini, Mina, Prince

Światła: Jędrzej Jęcikowski

Rekwizyty, wideo: Nagi Gianni

Tekst: Ramona Nagabczyńska na podstawie Paula Thomasa Andersona

Zdjęcie: Witek Orski

Grafika: Jakub de Barbaro na podstawie okładki płyty Mina: The Collection 3.0

Producent: Grzegorz Tomczewski

Premiera: 9 listopada 2019 Komuna//Warszawa

Produkcja: Fundacja Burdąg

Partnerzy: Centrum w Ruchu, CSW Zamek Ujazdowski, Buda Kortrijk, Lubelski Teatr Tańca, Tanzfabrik Berlin, Komuna//Warszawa

Zrealizowano ze środków Miasta Stołecznego Warszawa.

Artystka wspierana jest przez apap Network- Projekt finansowany w ramach programu Unii Europejskiej „Kreatywna Europa”.

 

Ramona Nagabczyńska – choreografka, tancerka i performerka pracująca na rynku polskim i międzynarodowym. Edukację zawodową odbyła w Ogólnokształcącej Szkole Baletowej w Warszawie, wHochschule für Musik und Darstellende Kunst we Frankfurcie nad Menem oraz w London Contemporary Dance School w Londynie. Ponadto kształciła się na Uniwersytecie SWPS oraz Uniwersytecie Warszawskim. Ma w swoim dorobku pracę z reżyserami, choreografami i artystami wizualnymi z całegoświata m.in. z Clod Ensemble, Davidem Wampachem, Rebeccą Lazier, Martą Ziółek, Alexem Baczyńskim-Jenkinsem, Małgorzatą Wdowik, Pauliną Ołowską i Pawłem Althamerem.

 

Do jej prac należą m.in. New(Dis)Order (2012), Re//akumulacja (2012), performanse galeryjne The Way Things Dinge (2014) oraz Networking (2018), solo pURe (2015), MORE (2017) oraz Części ciała (2019). W latach 2016-2020 Ramona była jedną z artystek wspieranych przez europejską sieć apap Network. Dwukrotnie została wybrana do międzynarodowej sieci Aerowaves- w 2014 ze spektaklem New(Dis)Order oraz w 2020 ze spektaklem Cześci ciała. Jest współzałożycielką Centrum w Ruchu.

 

Organizatorzy zapraszają na spektakle odbywające się w ramach XVII edycji Międzynarodowego Festiwalu Tańca ZAWIROWANIA. Festiwal finansowany przez m.st. Warszawa. Współorganizator: Centrum Teatru i Tańca w Warszawie.

 

Bilety: https://ewejsciowki.pl/warszawa/teatry/teatr-tanca-zawirowania,28

KALENDARIUM

ARCHIWUM WYSTAWIEŃ

godz. 19:30

Warszawa: Centrum Teatru i Tańca w Warszawie ul. Bruna 9

W ramach naszej witryny stosujemy pliki cookies w celu świadczenia Państwu usług na najwyższym poziomie, w tym w sposób dostosowany do indywidualnych potrzeb.

Korzystanie z witryny bez zmiany ustawień dotyczących cookies oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu końcowym.

Kliknij tutaj, aby dowiedzieć się więcej.

Close