XXVII Dni Sztuki Współczesnej w Białymstoku: Pokaz filmów Brigitte Kramer i Jörga Jeshela: „Ulrike Ottinger – Nomad from the Lake” + „Urban Ballet

Zdjęcie: XXVII Dni Sztuki Współczesnej w Białymstoku:  Pokaz filmów Brigitte Kramer i Jörga Jeshela: „Ulrike Ottinger – Nomad from the Lake” +  „Urban Ballet

Fot. z materiałów festiwalu.

Wersja do druku

Udostępnij

Ulrike Ottinger – die Nomadin vom See, 86 min.

Film z polskimi i angielskimi napisami. Premierowy w Polsce pokaz filmu Ulrike Ottinger – Nomad from the Lake  w ramach 27. Dni Sztuki Współczesnej. Film prezentowany był dotychczas tylko w ramach 62. Berlinale 2012.

Filmowy portret Ulrike Ottinger to wyzwanie. Jej wszechstronna twórczość to wiele gatunków: malarstwo, fotografia, teatr i film. Ikona niemieckiej kontrkultury. Na świecie najlepiej znana jest dzięki filmom z lat 80. i 90., które miały duży wpływ na pokolenia filmowców. Jej berlińska trylogia Freak Orlando, Bildnis einer Trinkerin (Alles Jamais retour) i Dorian Gray in the Mirror of Yellow Press osiągnęła status kultowej, nie tylko wśród filmowej awangardy. Jej filmy prezentowane były w Cannes i Museum of Modern Art (MoMA) w Nowym Jorku, prezentowano je też na międzynarodowych festiwalach, np.w Seulu, Dubaju, Los Angeles.

Ottinger otrzymała wiele prestiżowych nagród indywidualnych i za całokształt twórczości. W 2011 r. otrzymała nagrodę „Hannah Hoch” w Berlinie za życiowy dorobek artystyczny.

Specjalne podziękowania dla Pani Brigitte Kramer.

Reżyseria: Brigitte Kramer

Zdjęcia: Jörg Jeshel

Dźwięk: Christian Möller

Edycja: Stephan Talneau

Lektor: Eva Mattes

Dźwięk: Titus Maderlechner

Colourgrading: Stefan Engelkamp

Producenci: Brigitte Kramer, Hartwig König

Produkcja: nachtaktivfilm and filmsyndikat with zdf/3sat and ZDFkultur funded by MFG Baden-Wűrttemberg

Niemcy 2012

Urban Ballet, 52 min.

Film z polskimi i angielskimi napisami.

Twórcy filmowi Brigitte Kramer i Jörg Jeshel konfrontują tu ze sobą tancerzy i miasto: na pulsujących mostach, w cichych parkach i na miejskich dachach – od awangardy do baletu współczesnego, od komedii do tragedii – pokazują szeroki wachlarz współczesnego tańca. Międzynarodowi tancerze prezentują swoją pracę podczas festiwalu Tanz im August (Taniec w sierpniu), który odbywa się latem w Berlinie. Film rysuje wspólną linię pomiędzy klasycznym a nowoczesnym tańcem, od współczesnego baletu jak SemperOpertBallet z ich światowej sławy tancerzami, aż po najróżniejsze hip-hopowe style, jak Tecktonik z Paryża lub Membros z Brazylii. Ukazuje ogromną różnorodność osobistych interpretacji świata. Można to nazwać „współczesną filozofią tańca”.

Jednym z bohaterów filmu jest Hiroaki Umeda, którego spektakle będzie można zobaczyć 19 maja w ramach białostockiego  festiwalu.

Reżyseria: Brigitte Kramer and Jörg Jeshel

Na zlecenie: Arte/ZDF
Zawiera choreografie: Hiroaki Umeda, Akram Khan, Dave St-Pierre, Olivier Dubois, Nasser Martin-Gousset, Semperoper Ballett, Les Slovaks, Membros and others
Improwizacje: Meg Stuart and Jeremy Wade, Boris Charmatz, Tecktoniks and more

Producent: nachtaktivfilm

Niemcy 2008

 

O reżyserach:

Brigitte Kramer – ur. w Konstancji, pracuje jako scenarzystka filmów i dokumentów. Reżyserka i producentka filmów dokumentalnych, muzycznych i tanecznych wspólnie z Jörgiem Jeshelem.

Jörg Jeshel – pracował m. in. z Popp/Bergmannem, A. Veielem. Od 1991 r. tworzy z B. Kramer i choreografką Sashą Waltz. Laureat m. in. Gimme-Preis w 2000 i 2003 r.

ARCHIWUM WYSTAWIEŃ

godz. 19:00

BIAŁYSTOK: KINO FORUM, ul. Legionowa 5

W ramach naszej witryny stosujemy pliki cookies w celu świadczenia Państwu usług na najwyższym poziomie, w tym w sposób dostosowany do indywidualnych potrzeb.

Korzystanie z witryny bez zmiany ustawień dotyczących cookies oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu końcowym.

Kliknij tutaj, aby dowiedzieć się więcej.

Close