Zakrzewo k/Złotowa/„Wielkopolska rewolucje”: Mikołaj Mikołaczyk i seniorzy „Teraz jest czas”

Zdjęcie: Zakrzewo k/Złotowa/„Wielkopolska rewolucje”: Mikołaj Mikołaczyk i seniorzy „Teraz jest czas”

Z materiałów Polskiego Teatru Tańca

Wersja do druku

Udostępnij

Tańczył będę nawet z ośmioma dychami na karku. W tańcu nie chodzi tylko o sprawność techniczną czy fizyczną. Równie dobrze mogę samymi palcami tańczyć, tworząc taki koncept, że cała uwaga widza skupi się na nich. Nie potrzeba odrywać się od ziemi pół metra, by zatańczyć.

(Mikołaj Mikołajczyk)

We wsi Zakrzewo w lokalnym domu kultury „Dom Polski” wyjątkowo prężnie działa ruch seniorów. Starsi ludzie mają tam swój chór – Zespół Śpiewaczy „Wrzosy” – który powstał nie tylko z potrzeby muzycznej ekspresji, ale przede wszystkim, by tworzyć wspólnotę, która łamie stereotyp „starość nie radość”. Jeden z najwybitniejszych polskich choreografów Mikołaj Mikołajczyk przygotowuje z zakrzewskimi seniorami spektakl taneczny z elementami teatru dokumentalnego, w którym weźmie udział zarówno sam artysta, jak i członkowie zespołu „Wrzosy”.


Mikołaj Mikołajczyk – choreograf i tancerz, „enfant terrible polskiego tańca” – przygotował z zakrzewskimi seniorami spektakl Teraz jest czas. Spotkanie Mikołajczyka z zespołem „Wrzos” nie miałoby racji bytu, gdyby nie ciekawość. Obustronna. Ciekawość artysty zaintrygowanego społecznością starszych ludzi, w której „wszyscy się znają, a nawet są rodziną”, a przede wszystkim nie godzą się na jesień życia pozbawioną poczucia humoru i wyzwań (bo teraz jest ich czas). Z drugiej zaś strony, ciekawość seniorów z wielkopolskiej wsi, przyglądających się artyście, który proponuje im wspólne oglądane spektakli Piny Bausch, tańczy dla nich fragmenty swoich choreografii, a w końcu namawia do nieznanych im dotąd form twórczej ekspresji i eksperymentu.


Premiera odbyła się się 5 września o godz. 18.00 w domu kultury „Dom Polski” w Zakrzewie koło Złotowa. zapraszamy!

Reżyseria i choreografia: Mikołaj Mikołajczyk

Dramaturgia: Aneta Cardet

Muzyka: Zbigniew Kozub

Scenografia i kostiumy: ŁukaszBłażejewski

Video: Mirek Kaczmarek

Spektakl powstaje w ramach projektu Wielkopolska: Rewolucje, zainicjowanego i organizowanego przez Samorząd Województwa Wielkopolskiego.

Kuratorka projektu: Agata Siwiak

KALENDARIUM

ARCHIWUM WYSTAWIEŃ

godz. 18:00

Dom Polski, Zakrzewo k/Złotowa, woj. wielkopolskie

powiązane

Ludzie

W ramach naszej witryny stosujemy pliki cookies w celu świadczenia Państwu usług na najwyższym poziomie, w tym w sposób dostosowany do indywidualnych potrzeb.

Korzystanie z witryny bez zmiany ustawień dotyczących cookies oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu końcowym.

Kliknij tutaj, aby dowiedzieć się więcej.

Close