Zakrzewo/Wielkopolska: Mikołaj Mikołajczyk i Grupa Spektaklowa GS Zakrzewo „Projekt: Bolero”

Zdjęcie: Zakrzewo/Wielkopolska: Mikołaj Mikołajczyk i Grupa Spektaklowa GS Zakrzewo „Projekt: Bolero”

Projekt plakatu: Łukasz Błażejewski.

Wersja do druku

Udostępnij

Projekt: Bolero, czyli tzw. projekt uchodźczy, to siódmy spektakl Grupy Spektaklowej GS Zakrzewo, realizowany wspólnie z reżyserem i choreografem Mikołajem Mikołajczykiem. Tym razem punktem wyjścia stał się utwór Boléro Maurice’a Ravela z 1928 roku, napisany na zamówienie tancerki Idy Rubinstein. To jedno z najsłynniejszych dzieł muzyki klasycznej na świecie, inspirowane hiszpańskim tańcem ludowym o tej samej nazwie. Wykonywane w salach koncertowych, na scenie – w choreografiach twórców z całego świata (najsłynniejsza realizacja – balet Maurice’a Béjarta z 1961 roku), wykorzystywane jako podkład filmowy… Boléro stało się ponadczasowym komunikatem, uniwersalną opowieścią o człowieku, opowiedzianą językiem dźwięków.

Opowieść ta była wielokrotnie przetwarzana, modernizowana i aktualizowana. Dziś chcemy przedstawić ją w kontekście niepewności, niejednolitego społeczeństwa, w którym pojawiają się inni, obcy, imigranci, uchodźcy.

uchodźca – rzeczownik, rodzaj męskoosobowy
wychodźca, emigrant, azylant, uciekinier, wygnaniec, uchodźstwo, uchodzenie, uchodźczyni, uchodzić ujść, uchodźca polityczny/wojenny…

nadać/przyznać/ubiegać się o status uchodźcy, fala/grupa/rzesza uchodźców, obóz dla uchodźców, Światowy Dzień Uchodźcy….

uchodźca, refugee, fluchtling, bieżeniec, izbieglica, refugiado, polet, nanmin – osoba, która musiała opuścić teren, na którym mieszkała za względu na różnego rodzaju prześladowania… wynikające z tego zagrożenie życia, zdrowia, bądź wolności jest najczęściej związane z walkami zbrojnymi, klęskami żywiołowymi, prześladowaniami religijnymi bądź z powodu rasy lub przekonań politycznych

Uniwersalna opowieść, jaką jest Boléro, to zarazem schemat, który pokazuje, w jaki sposób możemy działać. Skorzystanie z niego umożliwia zapobieganie niektórym rodzajom końców świata.

reżyseria i choreografia: Mikołaj Mikołajczyk

scenografia i kostiumy: Łukasz Błażejewski

muzyka: Bartłomiej Szopiński

video-art : Patrycja Płanik

światło i dźwięk: Henryk Szopiński

produkcja: Barbara Matysek-Szopińska

zatańczą zaproszeni tancerze: Edyta Herbuś, Justyna Kalbarczyk, Łukasz Rochna

oraz: Urszula Chałubek, Maria Trokowska, Alicja Dąbek, Danuta Zdrenka, Eugenia Płaczek, Łucja Podlewska, Jan Wojciechowski, Jan Cieślik, Jerzy Podlewski,  Edmund Bindek,  Bogdan Dąbrowski, Janusz Okoński, Ada Mielke  Klaudia Pioch, Pamela Borkowska, Kinga Szopińska, Hubert Mielke

produkcja: Dom Polski – Zakrzewski Dom Kultury i Stowarzyszenie Strefa Kultury w Zakrzewie

Dom Polski w Zakrzewie (miniaturka)

ARCHIWUM PREZENTACJI

premiera •

godz. 19:00

Zakrzewo: Dom Polski – Zakrzewski Dom Kultury, ul. ks. dr B. Domańskiego 18

W ramach naszej witryny stosujemy pliki cookies w celu świadczenia Państwu usług na najwyższym poziomie, w tym w sposób dostosowany do indywidualnych potrzeb.

Korzystanie z witryny bez zmiany ustawień dotyczących cookies oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu końcowym.

Kliknij tutaj, aby dowiedzieć się więcej.

Close