Zielona Góra: Ogólnopolski Festiwal Teatrów Tańca „Sfera Ruchu Zielona Góra 2020” – wieczór drugi

Zdjęcie: Zielona Góra: Ogólnopolski Festiwal Teatrów Tańca „Sfera Ruchu Zielona Góra 2020” – wieczór drugi

Ogólnopolski Festiwal Teatrów Tańca „Sfera Ruchu Zielona Góra 2020”

Wersja do druku

Udostępnij

Ośrodek Praktyk Choreograficznych oraz Pracownia Teatru Tańca zapraszają na Ogólnopolski Festiwal Teatrów Tańca Sfera Ruchu Zielona Góra 2020. Hasło przewodnie tej edycji to The Big Bang. Wydarzenie będzie jednocześnie okazją do świętowania jubileuszu 10-lecia powstania Pracowni Teatru Tańca. Wstęp na wydarzenie jest bezpłatny. W związku z obostrzeniami sanitarnymi obowiązują wejściówki lub rezerwacja miejsc u organizatorów.

  1. Pracownia Teatru Tańca NationalAnthem (Zielona Góra)
  2. Projekt PańFu Kawa i papierosy (Toruń)
  3. Teatr Tańca Enza Płonąca żyrafa (Słupsk)
  4. Iga Szczepańska i Natalia Jaromin Technologia (Wrocław)
  5. Iwona Wojnicka How do you do (Warszawa)
  6. Pracownia Teatru Tańca Femini_Kan (Zielona Góra)

Jubileusz 10-lecia Pracowni Teatru Tańca.

Rozmowy pospektaklowe poprowadzi Marta Seredyńska.

Przed pokazami, o godz. 12.00 zaplanowana jest debata środowiskowa z udziałem gości specjalnych: Anny Królicy, Agnieszki Moroz i Adama Kamińskiego.

Pracownia Teatru Tańca NationalAnthem

Choreografia i reżyseria: Marek Zadłużny oraz Radosław Bajon

Koncepcja strojów: Radosław Bajon

Wykonanie: Agata Hałubicka, Natalia Hass, Zofia Berlikowska, Magdalena Dobek, Radosław Bajon, Gabriel Zaborniak, Kacper Rampold

W NationalAnthem eksploracji poddany został motyw patriotyzmu twórców i wykonawców spektaklu oraz ich wewnętrzne poczucie polskości. Autorzy odnieśli się do osobistych tekstów i doświadczeń tak, by ukazać wielogłos w sprawie tak ważnego zbiorowego konstruktu społecznego, jakim jest naród.

W tekście, który stanowił dla nas wyjście inspiracyjne Dorota Masłowska ostro krytykuje społeczeństwo, które według niej nie toleruje żadnych odchyleń od przyjętych norm oraz jest pełne hipokrytów, którzy z jednej strony są wychowani w miłości do bliźniego, a z drugiej strony atakują wszystkich, którzy mają inne poglądy. Zdaniem artystki rytuał palenia Tęczy na Placu Zbawiciela w Warszawie był bardzo wymowny. Miał w sobie coś i z wielkiego grilla, i z wielkiego stosu. Ale pod całą groteską był to akt nienawiści, który stał się naszym chlebem powszednim. To tekst o tym, że źle, gdy na sztandar tej nienawiści wciągany jest Bóg i Polska.

NationalAnthem nie jest jednak politycznym moralitetem. Spektakl jest neutralny światopoglądowo, lecz śmiało komentuje obecną rzeczywistość, co utrzymuje go w nurcie choreografii krytycznej.

Projekt PańFu Kawa i papierosy

Choreografa i wykonanie: Joanna Miś-Fudali, Magdalena Bujalska, Marta Pańka

Muzyka: Autorski utwór do spektaklu pt. What’s going on skomponowała i zaśpiewała Martyna Fudali

O czym można porozmawiać przy kawie i papierosach Przy czarnej kawie w oparach białego papierosowego dymu Na przeróżne tematy… Przy kawie i papierosach podejmuje się najważniejsze życiowe decyzje, omawia codzienne błahostki, kłóci się i godzi, wymienia przepisami kulinarnymi i rozważa, co tak naprawdę stało się z Elvisem Presleyem. Wróży się z fusów, puszcza z dymem przeszłość. Gęsty ale nieuchwytny nastrój. Kofeina i nikotyna.

Teatr Tańca ENZA Płonąca żyrafa

Reżyseria Gabriela Keller Janus

Choreografia: Gabriela Keller Janus, Agnieszka Chmielnik, Martyna Majewska

Wykonanie: Gabriela Keller Janus, Agnieszka Chmielnik, Martyna Majewska, Maja Burska

Spektakl inspirowany obrazem Salvadora Dali Płonąca żyrafa i wierszem Stanisława Grochowiaka o tym samym tytule.

Natalia Jaromin i Iga Szczepańska Technologia

Choreografia i wykonanie: Natalia Jaromin i Iga Szczepańska

Opiekun artystyczny: Małgorzata Gietler

Inspiracją do powstania spektaklu było znaczenie technologii dla człowieka. Poszukiwanie korzyści i strat płynących z relacji utrzymywanych przez internet. Nasze własne przeżycia doprowadziły nas do obserwacji, że relacje te nie dają szansy zaistnienia prawdziwej czułości ani bliskości między ludźmi. Są jedynie ich plastikową atrapą

Iwona Wojnicka How do you do

Choreografia i wykonanie: Iwona Wojnicka

Muzyka: Michał Talma-Sutt

W procesie pracy nad choreografią How do you do powstała jak dotąd jedynie Odpowiedź pierwsza i będzie ona po raz pierwszy publicznie prezentowana. Fragment ten poświęcony jest rozważaniom na temat muzykalności oraz tego, w jaki sposób nasza fascynacja muzyką i jej rytmem, somatyzuje się w postaci pełnych ekspresji wygibasów i podrygów. To także choreograficzna refleksja nad kopiowaniem, powtarzaniem i naśladowaniem, oraz przekonaniem, że ruch wykonany należy do wykonawcy. Zarówno choreografia, jak i muzyka są odpowiedzią na zachowane prace dwóch słynnych postaci z okresu międzywojennego, które inspirując się dadaizmem, uprawiały swoje dziedziny sztuk na granicy kiczu i groteski.

Pracownia Teatru Tańca Femini_kan

Choreografia i reżyseria: Marek Zadłużny

Wykonanie: Justyna Śmietańska, Marta Paszkiewicz, Kalina Grupa, Natalia Hass, Agata Dąbrowna, Radosław Bajon

Impreza. Torebki, rajstopy, i inne słodko-gorzkie atrybuty Rzecz o obecności pierwiastka żeńskiego w kulturze popularnej skonfrontowana z subiektywnym komentarzem ruchowym.

***

Sfera Ruchu to sieć festiwali zogniskowanych wokół tanecznych sztuk performatywnych realizowana w trzech ośrodkach: Słupsku, Toruniu i w Zielonej Górze.

Celem inicjatywy jest prezentacja spektakli oraz integracja środowiska związanego z obszarem szeroko pojmowanego polskiego teatru tańca oraz tańca współczesnego. Pomysłodawcami i dyrektorami festiwali są: Joanna Miś-Fudali, Gabriela Keller-Janus oraz Marek Zadłużny.

Obecnie wydarzenie ma charakter kuratorski i skierowane jest do środowiska zajmującego się tańcem zarówno zawodowo, jak i niezawodowo, lecz profesjonalnie. Ideą jest wykreowanie przestrzeni dla zespołów oraz twórców, którzy tworzą i oddają siebie tańcowi, często wykonując na co dzień inną profesję.

Inicjatywa zielonogórska ma swój początek w Festiwalu SPACE, który od 2010 roku był realizowany przez Marka Zadłużnego we współpracy z Anną Piotrowską.

Wszystkie aktualne informacje publikowane są w festiwalowych mediach społecznościowych:

https://www.facebook.com/sferaruchu/

https://www.instagram.com/sferaruchu_zg/

https://www.facebook.com/events/3841530932529854

https://opch.pl/festiwal-sfera-ruchu/o-festiwalu/

Organizatorzy:

Ośrodek Praktyk Choreograficznych z siedzibą w Zielonej Górze

Pracownia Teatru Tańca

Młodzieżowe Centrum Kultury i Edukacji w Zielonej Górze

Partner:

Tkalnia

Miasto Zielona Góra

KALENDARIUM

ARCHIWUM WYSTAWIEŃ

W ramach naszej witryny stosujemy pliki cookies w celu świadczenia Państwu usług na najwyższym poziomie, w tym w sposób dostosowany do indywidualnych potrzeb.

Korzystanie z witryny bez zmiany ustawień dotyczących cookies oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu końcowym.

Kliknij tutaj, aby dowiedzieć się więcej.

Close