Zielona Góra: Ogólnopolski Festiwal Teatrów Tańca „Sfera Ruchu Zielona Góra 2020” – wieczór pierwszy

Zdjęcie: Zielona Góra: Ogólnopolski Festiwal Teatrów Tańca „Sfera Ruchu Zielona Góra 2020” – wieczór pierwszy

Ogólnopolski Festiwal Teatrów Tańca „Sfera Ruchu Zielona Góra 2020”

Wersja do druku

Udostępnij

Ośrodek Praktyk Choreograficznych oraz Pracownia Teatru Tańca zapraszają na Ogólnopolski Festiwal Teatrów Tańca Sfera Ruchu Zielona Góra 2020. Hasło przewodnie tej edycji to The Big Bang. Wydarzenie będzie jednocześnie okazją do świętowania jubileuszu 10-lecia powstania Pracowni Teatru Tańca. Wstęp na wydarzenie jest bezpłatny. W związku z obostrzeniami sanitarnymi obowiązują wejściówki lub rezerwacja miejsc u organizatorów.

  1. Kolektyw Artystyczny AWF Arche (Poznań)
  2. Koniński Teatr Tańca dowód bardzo osobisty (Konin)
  3. Zespół tańca współczesnego FORMA INSTRUKCJA (Wrocław)
  4. Teatr Tańca EGO VU Niestrojenie (Gryfino)
  5. Teatr Tańca AKRO Gruszki (Toruń)
  6. Teatr Ruchu Pracownia Artystyczna KULTURKA STRIKE A POSE (Świebodzin)
  7. Pracownia Teatru Tańca Happiness|Happiless (Zielona Góra)

Rozmowy pospektaklowe poprowadzi Marta Seredyńska.

Program:

Kolektyw Artystyczny AWF Arche

Choreografia i wykonanie: Alicja Wojtowiec, Szymon Obolewicz, Julia Podgórska, Danuta Korbal, Weronika Sieczkarek

Konsultacje artystyczne: Paulina Wycichowska, Andrzej Adamczak, Agnieszka Doberska

Ogień, woda, ziemia, powietrze oraz przestrzeń. Jedne z najpotężniejszych sił wszechświata. Żadna z nich nie powinna mieć przewagi nad pozostałymi. Zasada jest prosta. Aby żywioły mogły funkcjonować, muszą współdziałać ze sobą w harmonii. Brak porozumienia tworzy chaos, a chaos staje się zwiastunem końca. Spektakl wystawiany był  dotąd dwukrotnie (Warsaw Dance Days 2019 oraz Podsumowanie Pracy Semestralnej SKN).

Koniński Teatr Tańca dowód bardzo osobisty

Choreografa i reżysera: Katarzyna Łapaj

Muzyka autorska: Kajetan Pilarski, Piotr Winiarski

Kostiumy: Balettic Atelier

Wykonanie: Katarzyna Łapaj, Agnieszka Łapaj-Lewandowska, Kinga Furmaniak, Weronika Skórzewska, Martyna Wiśniewska, Natalia Poprawska, Hanna Jaskot, Nina Jóźwiak, Oliwia Raszewska

Zaprezentowana etiuda to fragment pełnometrażowego spektaklu Konińskiego Teatru Tańca dowód bardzo osobisty. Fragment ten inspirowany jest Hutą Aluminium jej pracownikami oraz pracą maszyn w zakładach odlewni i walcowni. Stawiając liczne pytania o wpływ wielkich zakładów pracy na środowisko, otrzymaliśmy odpowiedzi bardzo osobiste i nieoczywiste, a połączenie warstwy przemysłowej oraz artystycznej pozwoliło nam znaleźć nietypowe rozwiązania ruchowe. Spektakl nie daje gotowych odpowiedzi, ale składnia do refleksji nad otaczającą nas rzeczywistością, środowiskiem.

Zespół Tańca Współczesnego Forma Instrukcja

Choreografia i reżyseria: Małgorzata Gietler

Wykonanie: Iga Szczepańska, Natalia Jaromin, Małgorzata Balcerzak, Weronika Głogowska, Kaja Warchałowska, Karolina Farbiszewska, Ela Gajda

W mini spektaklu Instrukcja tancerki używają oryginalnego języka ruchowego do przedstawienia tematu krytycyzmu i nienawiści. Podjęty temat jest wynikiem wielu rozmów, obserwacji, przemyśleń. Spektakl nie ocenia lecz wyraźnie wskazuje zachowania, które powodują brak tolerancji wśród ludzi. Naszym celem jest poprzez działania taneczno-teatralne dotarcie do publiczności i niejako zmuszenie do pochylenia się nad tematem, wywołanie jakiejkolwiek reakcji. Uważamy, że jest potrzeba mówienia o tym problemie, szczególnie wśród młodego pokolenia, dla którego nasz język przekazu może być bardziej i chętniej rozumiany.

Teatr Tańca EGO VU Niestrojenie

Reżyseria i opieka artystyczna: Eliza Hołubowska

Choreografia i wykonanie: Ewelina Tołyż, Bartosz Wilniewicz

Naturalnym odruchem w naturze jest szukanie zestrojeni: z otoczeniem, z partnerem, z samym sobą. Szukamy go na wielu poziomach: fizycznym, psychicznym, energetycznym. Zdarza się, że osiągnięcie harmonii jest niemożliwe.

Teatr Tańca AKRO Gruszki

Choreografia: Joanna Miś-Fudali

Wykonanie: Kinga Ulatowska, Aleksandra Dziwulska, Zuzanna Borek, Alina Kosewska, Magdalena Bujalska, Marta Pańka

Pod jednym niebem wiele chwil i zdarzeń. Spotkań, rozstań. Równolegle i niezauważalnie obok płynie życie. Naturalnie, po swojemu, bez pośpiechu. I tam, tam są gruszki

Teatr Ruchu Pracownia Artystyczna KULTURKA STRIKE A POSE

Choreografa: Wiola Jocz

Wykonanie: Alekasndra Charabin, Oliwia Wróblewska

Programowanie Relacja Oczekiwania Uśpienie przyciski uruchamiające nasze pozy, w których się krzywimy i deformujemy. I tak zdeformowani żyjemy

Pracownia Teatru Tańca Happiness|Happiless

Choreografia i reżyseria: Marek Zadłużny oraz zespół

Koncepcja strojów: Radosław Bajon

Wykonanie: Kalina Grupa, Natalia Hass, Agata Dąbrowna, Marek Zadłużny, Radosław Bajon, Gabriel Zaborniak

Księga Przysłów mówi: Radość serca wychodzi na zdrowie, duch przygnębiony wysusza kości

Jesteśmy zanurzeni w zachodniej kulturze dążenia do szczęścia. Cokolwiek ono może obecnie znaczyć. Spektakl Happiness|Happiless nie jest jednak filozoficznym esejem, w którym poszukujemy odpowiedzi na odwieczne pytanie: czym jest szczęście i jak je odnaleźć

Stawiamy tezę, że szczęścia nie ma.

Pod hasłem szczęścia nie ma kryje się także cykl prac performatywnych autorstwa Remigiusza Bordy, które stały się dla nas podłożem inspiracyjnym do rozważań o uniwersalnej naturze człowieka. To pozornie proste stwierdzenie wskazuje na błahość naszej codziennej pogoni za czymś nieokreślonym, wobec wielu zmiennych, na które nie mamy żadnego wpływu. Te refleksje zaprowadziły nas zaskakująco, do rozważań o odchodzeniu, a jeszcze dalej do myśli o końcu.

Bo ostatecznie liście usychają, podobnie jak kości.

***

Sfera Ruchu to sieć festiwali zogniskowanych wokół tanecznych sztuk performatywnych realizowana w trzech ośrodkach: Słupsku, Toruniu i w Zielonej Górze.

Celem inicjatywy jest prezentacja spektakli oraz integracja środowiska związanego z obszarem szeroko pojmowanego polskiego teatru tańca oraz tańca współczesnego. Pomysłodawcami i dyrektorami festiwali są: Joanna Miś-Fudali, Gabriela Keller-Janus oraz Marek Zadłużny.

Obecnie wydarzenie ma charakter kuratorski i skierowane jest do środowiska zajmującego się tańcem zarówno zawodowo, jak i niezawodowo, lecz profesjonalnie. Ideą jest wykreowanie przestrzeni dla zespołów oraz twórców, którzy tworzą i oddają siebie tańcowi, często wykonując na co dzień inną profesję.

Inicjatywa zielonogórska ma swój początek w Festiwalu SPACE, który od 2010 roku był realizowany przez Marka Zadłużnego we współpracy z Anną Piotrowską.

Wszystkie aktualne informacje publikowane są w festiwalowych mediach społecznościowych:

https://www.facebook.com/sferaruchu/

https://www.instagram.com/sferaruchu_zg/

https://www.facebook.com/events/3841530932529854

https://opch.pl/festiwal-sfera-ruchu/o-festiwalu/

Organizatorzy:

Ośrodek Praktyk Choreograficznych z siedzibą w Zielonej Górze

Pracownia Teatru Tańca

Młodzieżowe Centrum Kultury i Edukacji w Zielonej Górze

Partner:

Tkalnia

Miasto Zielona Góra

KALENDARIUM

ARCHIWUM WYSTAWIEŃ

godz. 18:00

Zielona Góra: "Tkalnia", ul. Fabryczna 13

W ramach naszej witryny stosujemy pliki cookies w celu świadczenia Państwu usług na najwyższym poziomie, w tym w sposób dostosowany do indywidualnych potrzeb.

Korzystanie z witryny bez zmiany ustawień dotyczących cookies oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu końcowym.

Kliknij tutaj, aby dowiedzieć się więcej.

Close