Zielona Góra: Pracownia Teatru Tańca_adepts „NationalAnthem”, Pracownia Teatru Tańca „Happiness|Happiless”

Zdjęcie: Zielona Góra: Pracownia Teatru Tańca_adepts „NationalAnthem”, Pracownia Teatru Tańca „Happiness|Happiless”

Pracownia Teatru Tańca_adepts „NationalAnthem”, Pracownia Teatru Tańca „Happiness|Happiless”

Wersja do druku

Udostępnij

W Lubuskim Teatrze zaprezentuje się Pracownia Teatru Tańca działająca w strukturach Młodzieżowego Centrum Kultury i Edukacji w Zielonej Górze pod kierunkiem artystycznym Marka Zadłużnego – choreografa, dyplomowanego artysty tancerza, pedagoga i teoretyka tańca. W ramach prezentacji premierowych pokazane zostaną dwa spektakle: NationalAnthem – w wykonaniu Pracowni Teatru Tańca_adepts w choreografii Marka Zadłużnego i Radosława Bajona oraz Happiness|Happiless – w wykonaniu zespołu repertuarowego Pracowni Teatru Tańca działającego pod kierunkiem artystycznym Marka Zadłużnego.

Wstęp na wydarzenie jest bezpłatny.

Happiness|Happiless

Reżyseria i choreografia: Marek Zadłużny oraz zespół

Obsada: Magdalena Bębenek, Agata Smolich, Kalina Grupa, Natalia Hass, Agata Dąbrowna, Marek Zadłużny, Radosław Bajon, Gabriel Zaborniak

czas trwania: 30 min

Życzymy Tobie wszystkiego najlepszego!
Dużo miłości, radości
Ale przede wszystkim

SZCZĘŚCIA | szczęścia

i jeszcze raz
s z c z ę ś c i a

Dużo SZCZĘŚCIA

No! Papa, buziak

Księga Przysłów mówi: Radość serca wychodzi na zdrowie, duch przygnębiony wysusza kości.

Jesteśmy zanurzeni w zachodniej kulturze dążenia do szczęścia. Cokolwiek ono może obecnie znaczyć. Spektakl Happiness|Happiless nie jest jednak filozoficznym esejem, w którym poszukujemy odpowiedzi na pytanie: czym jest szczęście i jak je odnaleźć? Stawiamy tezę, że szczęścia nie ma.

Pod hasłem „szczęścia nie ma” kryje się także cykl prac performatywnych autorstwa Remigiusza Bordy, które stały się dla twórców podłożem inspiracyjnym do rozważań o uniwersalnej naturze człowieka. To pozornie proste stwierdzenie wskazuje na błahość naszej codziennej pogoni za czymś nieokreślonym, wobec wielu zmiennych, na które nie mamy żadnego wpływu. Te refleksje zaprowadziły nas zaskakująco, do rozważań o odchodzeniu, a jeszcze dalej – do myśli o końcu.

Bo ostatecznie liście usychają podobnie jak kości.

Pracownia Teatru Tańca_adepts

NationalAnthem

To jest Polska!
Witamy nad Wisłą
To są nasze bilbordy
To są nasze kościoły
A to to takie ni to lasy ni to wysypiska
A to czarne nad wszystkim
To co tak dymi i się kiwa
To jest nasza tęcza
Była niegrzeczna, więc trochę się spaliła

Mister D., Tęcza

Reżyseria i choreografia: Marek Zadłużny oraz Radosław Bajon

Obsada: Karolina Gruca, Agata Hałubicka, Maja Kordek, Zofia Berlikowska, Julia Perzyńska, Magdalena Dobek, Radosław Bajon, Kacper Rampold

czas trwania: 30 min

W NationalAnthem eksploracji poddany został motyw patriotyzmu twórców i wykonawców spektaklu oraz ich wewnętrzne poczucie polskości. Autorzy odnieśli się do osobistych tekstów i doświadczeń tak, by ukazać wielogłos w sprawie tak ważnego zbiorowego konstruktu społecznego, jakim jest naród.

W tekście, który stanowił dla twórców punkt wyjścia, Dorota Masłowska ostro krytykuje społeczeństwo, które według niej nie toleruje żadnych odchyleń od przyjętych norm oraz jest pełne hipokrytów, którzy z jednej strony są wychowani w miłości do bliźniego, a z drugiej strony atakują wszystkich, którzy mają inne poglądy. Zdaniem artystki rytuał palenia Tęczy na Placu Zbawiciela w Warszawie był bardzo wymowny. Miał w sobie coś i z wielkiego grilla, i z wielkiego stosu. Ale pod całą groteską był to akt nienawiści, który stał się naszym chlebem powszednim. To tekst o tym, że źle, gdy na sztandar tej nienawiści wciągany jest Bóg i Polska.

NationalAnthem nie jest jednak politycznym moralitetem. Spektakl jest neutralny światopoglądowo, lecz śmiało komentuje obecną rzeczywistość, co utrzymuje go w nurcie choreografii krytycznej.

Główny Organizator:

Młodzieżowe Centrum Kultury i Edukacji „Dom Harcerza” im. J. Korczaka w Zielonej Górze

Partnerzy:

Ośrodek Praktyk Choreograficznych

Lubuski Teatr

Stowarzyszenie Akrobatyki Sportowej w Zielonej Górze

Wsparcie medialne:

Dziennik Teatralny

Portal taniecPolska.pl

Czasopismo „TANIEC”

Pracownia Teatru Tańca i Pracownia Teatru Tańca_adepts od 2010 roku funkcjonuje i rozwijają się w strukturach Młodzieżowego Centrum Kultury i Edukacji w Zielonej Górze pod kierunkiem artystycznym Marka Zadłużnego – choreografa, dyplomowanego artysty tancerza, pedagoga, teoretyka tańca.

Estetyka Pracowni Teatru Tańca zderza w sobie nurty minimalizmu i ruchu organicznego charakterystyczne dla teatru fizycznego oraz wybranych technik tańca współczesnego. Jednocześnie bazuje na fundamencie improwizacji strukturalnej, co stanowi o autorskim, dynamicznym i mocnym stylu choreografii kreowanych przez zespół. Spektakle są zawsze wynikiem twórczej, kolektywnej współpracy i łączą różne języki komunikacji przez sztukę.

KALENDARIUM

ARCHIWUM WYSTAWIEŃ

godz. 18:00

Zielona Góra: Lubuski Teatr, aleja Niepodległości 3/5

W ramach naszej witryny stosujemy pliki cookies w celu świadczenia Państwu usług na najwyższym poziomie, w tym w sposób dostosowany do indywidualnych potrzeb.

Korzystanie z witryny bez zmiany ustawień dotyczących cookies oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu końcowym.

Kliknij tutaj, aby dowiedzieć się więcej.

Close