
Katarzyna Pastuszak w „LoopCurrent” (reż. Maya Ciarrocchi), fot. Elizaveta Vorotnikova
Gdańskie artystki – Natalia Chylińska i Katarzyna Pastuszak – po raz kolejny odwiedzają USA. Tym razem wezmą one udział w rezydencji artystycznej w prestiżowym ośrodku Baryshinkov Arts w Nowym Jorku. Rezydencja będzie obejmowała pracę twórczą nad projektem LoopCurrent pod kierunkiem amerykańskiej artystki Mayi Ciarrocchi. Muzykę do projektu skomponowała Joanna Duda. Podsumowaniem rezydencji będzie amerykańska premiera performansu LoopCurrent z udziałem Natalii Chylińskiej i Katarzyny Pastuszak oraz muzyką Joanny Dudy. Amerykańska premiera LoopCurrent odbędzie się 17 maja 2025 w Baryshinkov Arts w Nowym Jorku.
LoopCurrent to interdyscyplinarny performans ukazujący nieodwracalny wpływ ludzkości na środowisko naturalne. Loop Current to termin oceanograficzny oznaczający ciepły prąd oceaniczny, który wpływa na siłę cyklonów tropikalnych. Projekt Loop Current wykorzystuje ruch, dźwięk, badanie sejsmologiczne i interaktywne kostiumy, aby ukazać destrukcyjny wpływ człowieka na ścieżki ciepłego prądu oceanicznego.
Podczas pobytu w USA Katarzyna Pastuszak odwiedzi także partnerski ośrodek CORE Dance w Atlancie, z którym współpracuje od 2019 roku. Podczas pobytu w Atlancie Pastuszak weźmie udział w drugiej odsłonie projektu Braiding Time, Memory and Water w choreografii Sue Schroeder, a także poprowadzi warsztaty w CORE Dance i na Uniwersytecie Emory. Projekt Braiding Time, Memory and Water to projekt site-specific podejmujący tematy wykorzystywania zasobów wodnych, ekologii i pamięci miejsca. Praca nad projektem ma charakter rezydencji artystycznej w dolinie rzeki Chattahoochee w Atlancie i w Tanyard Creek Park. Podczas pracy nad spektaklem Katarzyna Pastuszak będzie współpracować z międzynarodowym gronem artystów: liderką projektu – choreografką Sue Schroeder, tancerkami i choreografkami – Barborą Látalovą (Czechy) i Alejandro Abarcą (USA), światowej sławy artystą konceptualnym Jonathanem Keatsem i kompozytorem Felipe Perezem Santiago. Prezentacje spektaklu Braiding Time, Memory and Water odbędą się 26 i 27 kwietnia 2025 w Tanyard Creek Park.
Trailer pierwszej wersji spektaklu LoopCurrent, która miała premierę w Instytucie Kultury Miejskiej (Gdańsk) 18 maja 2024 roku: https://vimeo.com/955620766
Natalia Chylinska w spektaklu „LoopCurrent”, fot. Elizaveta Vorotnikova
Wizyta Natalii Chylińskiej i Katarzyny Pastuszak w USA dofinansowana została ze środków Miasta Gdańska (Gdańskie Stypendium Kulturalne – Fundusz Mobilności 2025) oraz ze środków Instytutu Adama Mickiewicza (Kultura Polska na Świecie). Udział Katarzyny Pastuszak w działaniach artystycznych w USA jest także częścią projektów badawczych „Sharing Crafts” i „Ekologie tańca” prowadzonych przez Pastuszak w ramach działalności Between.Pomiędzy Research Group UG pod kierunkiem dr hab. Tomasza Wiśniewskiego, prof. UG.
MKiDN_IAM
Wielki Herb Gdańska