ENG
A A A
 listopad 2019 
„Kto się boi (polskiej) choreografii?”

Muzeum Susch zaprasza na weekend performatywny „Kto się boi (polskiej) choreografii?”

22 listopada 2019

W weekend 30 listopada-1 grudnia Muzeum Susch w Szwajcarii organizuje, w ramach festiwalu Culturescapes:Polen, weekend performatywny pod hasłem Kto się boi (polskiej) choreografii?. Przyłączając się do obchodów piętnastolecia programu Stary Browar Nowy Taniec, podczas dwóch intensywnych dni Museum Susch będzie gościć siedmioosobową reprezentację  polskich artystów, którzy podczas ostatniej dekady dokonali pokoleniowej zmiany na rodzimej tanecznej scenie. W programie znalazły się spektakle Agaty Maszkiewicz, Pawła Sakowicza, Katarzyny Sitarz, Renaty Piotrowskiej-Auffret, Oli Maciejewskiej, Agaty Siniarskiej i Janusza Orlika. Kuratorką wydarzenia jest Joanna Leśnierowska.  

Na zdjęciu: dr Zofia Kozłowiecka-Tyl. Fot. z archiwum Instytutu Choreologii

Zmarła dr Zofia Kozłowiecka-Tyl

21 listopada 2019

W sobotę 16 listopada 2019 w wieku 79 lat zmarła  w Poznaniu badaczka tańca, choreolog, nauczyciel akademicki dr Zofia Kozłowiecka-Tyl. Pogrzeb odbędzie się 23 listopada o godz. 11.00 w Kaźmierzu Wielkopolskim. Publikujemy przypomnienie jej sylwetki autorstwa Jagody Ignaczak.

 

Była jedną z tych szlachetnych postaci, które czyniąc rzeczy ważne i obfitujące w owoce, pozostają jakby z boku swojego dzieła, co najwyżej przyglądając mu się z miłością, bo Zosia kochała ludzi i kochała taniec. [...] Na początku lat 80. była pierwszą polską stypendystką   prof. Roderyka Langego w Centre for Dance Studies  na Jersey (Wielka Brytania). Pokłosiem jej studiów były publikacje: Polski Ośrodek Naukowy Rodryga Lange na wyspie Jersey (Biuletyn Polskiej Agencji Interpress, 1981) i System notacji ruchu Rudolfa Labana (Roczniki Naukowe AWF w Poznaniu, 1982). W roku 1981 zainicjowała współpracę prof. Langego z Akademią Wychowania Fizycznego w Poznaniu, przerwaną z powodu stanu wojennego, a następnie (od 1988) prowadzenie cyklicznych  kursów kinetografii metodą Labana w Ośrodku Edukacji Kulturalnej ówczesnego Pałacu Kultury w Poznaniu. Była wieloletnim zastępcą dyrektora Instytutu Choreologii w Poznaniu, wspierając prof. Langego w dziele jego powołania, działalności organizacyjnej i wydawniczej.

Kadr z filmu "Basiu, zatańczymy..."

Za tydzień premiera filmu dokumentalnego i albumu fotograficznego „Basiu, zatańczymy…”

21 listopada 2019

Fundacja Artystyczna PERFORM przypomina postaci największych gwiazd baletu XX wieku – Barbary Bittnerówny i Witolda Grucy – ikon stylu lat 50-tych i dawnych „celebrytów” sceny baletowej.

 

28 listopada o godz. 18.30 w Mazowieckim Instytucie Kultury odbędzie się przedpremiera filmu dokumentalnego Basiu, zatańczymy… i spotkanie z autorami albumu fotograficznego o tym samym tytule. Dzień później, 29 listopada o godz. 14.00 w warszawskiej siedzibie ZASP odbędzie się pokaz premierowy filmu.

INFORMACJA DLA UŻYTKOWNIKÓW SERWISU
Przed przystąpieniem do użytkowania Serwisu www.taniecpolska.pl operator Serwisu poleca zapoznanie się z Polityką Prywatności Serwisu.
Operator Serwisu poleca w szczególności zapoznanie się z postanowieniami Polityki Prywatności Serwisu w zakresie: Zapoznanie się z Polityką Prywatności Serwisu pozwoli wszystkim Użytkownikom na korzystanie z Serwisu zgodnie z obowiązującymi przepisami prawnymi oraz własną wolą wyrażoną w odpowiednich zgodach.
Operator Serwisu jest gotów odpowiedzieć na ewentualne pytania w sprawie wykonywania Polityki Prywatności Serwisu.
Nie pokazuj więcej tego powiadomienia