ENG
A A A
 kwiecień 2018 

Gdańsk: Rozpoczął się IN OUT FESTIVAL 2018: „Taniec/obraz”

20 kwietnia 2018

In Out Festival jest cyklicznym projektem Centrum Sztuki Współczesnej ŁAŹNIA organizowanym od 2005 roku. W jego ramach odbywają się wykłady, przeglądy filmów, koncerty oraz otwarty, międzynarodowy konkurs na najlepsze prace wideo, eksperymenty, dokumenty i animacje. Tegoroczna, XII edycja festiwalu odbywa się w dniach 20-22 kwietnia 2018 i ma celu przyjrzenie się kreatywnemu potencjałowi uwidaczniającemu się podczas zetknięcia dwóch sztuk: tańca i filmu. Przeglądy filmów, pokazy taneczne i wykłady skupiać się będą wokół tematu TANIEC/OBRAZ. W programie znalazły się: premiera Anny Steller, Maćka Salamona i Krzysztofa „Leona” Dziemaszkiewicza, wykład performatywny Marty Ziółek, wykład dr Katarzyny Pastuszak, prezentacje 20 konkursowych filmów tańca i rozmowy z artystami, a także filmy taneczne Dary Friedman i warsztaty z tą artystką.

 

 

Projekt graficzny: Diana Marszałek.

Spektakle baletowe na XXV Bydgoskim Festiwalu Operowym

20 kwietnia 2018

Bydgoski Festiwal Operowy w swej nieprzerwanej historii 25. lat zyskał markę  największego polskiego wydarzenia poświęconego sztuce operowej i baletowej.  Jego najbliższą, jubileuszową odsłonę zainauguruje 21 kwietnia premiera baletu Sergiusza Prokofiewa Romeo i Julia w wykonaniu zespołów Opery Nova. Zaproszenie do stworzenia choreografii przyjął ponownie Paul Chalmer, wybitny tancerz i choreograf, który akcję Romea i Julii przenosi w przestrzeń i czas epoki elżbietańskiej, w czym pomogą scenografia Diany Marszałek i kostiumy Agaty Uchman. Kierownictwo muzyczne baletu Prokofiewa sprawuje Maciej Figas. W ramach festiwalu Dansk Danseteater, duński zespół z obszaru baletu współczesnego i teatru tańca zaprezentuje dwie prace w choreografii dyrektora artystycznego, Tima Rushtona, będą Kreda i Czarny diament (pokazy 2 i 3 maja). Ponadto w programie znalazła się propozycja dla melomanów i miłośników dzieł unikatowych. Naïs należy do podgatunku francuskiej muzyki teatralnej, zwanej – z uwagi na silnie zaakcentowany element taneczny – opéra-ballet. Zespół Il Giardino d’Amore ponownie odkryje niemal zapomnianą  barokową operę „na czas Pokoju”: o walce bogów i miłości Neptuna do nimfy Naïs.Dzieło ukazuje paletę najbardziej wyszukanych środków muzyczno-teatralnych i baletowych epoki Ludwika XV. Pokaz 30 kwietnia. Na festiwal zaprasza Opera Nova w Bydgoszczy.

 

Na zdjęciu: Veronika Akopova. Fot. Renata Dąbrowska

Gdańsk: „Rezydencja/Premiera 2018” – w niedzielę premiera Veroniki Akopovej, Nory Le Guen i Niny Josse

20 kwietnia 2018

W ramach cyklu Rezydencja/Premiera 2018 Klub Żak zaprasza w niedzielę 22 kwietnia o godz. 19.00 na premierę spektaklu Veroniki Akopovej, Nory Le Guen i Niny Josse, realizowanego we współpracy z Gwynem Embertonem w ramach X Gdańskiego Festiwalu Tańca. Przedstawienie inspirowane jest językiem pszczół, ruch nawiąże do dynamiki płatków kwiatów i relacji z owadami. W muzykę wkomponowane zostaną dźwięki ze środka ula, a na scenę wleci prawdziwy dron pszczoły. Spektakl porusza kwestie ekologiczne i prowokuje namysł o miejscu człowieka w świecie, gdzie za pierwotny proces kreacji, zapylanie i przetrwanie gatunków, odpowiedzialne będą maszyny.

INFORMACJA DLA UŻYTKOWNIKÓW SERWISU
Przed przystąpieniem do użytkowania Serwisu www.taniecpolska.pl operator Serwisu poleca zapoznanie się z Polityką Prywatności Serwisu.
Operator Serwisu poleca w szczególności zapoznanie się z postanowieniami Polityki Prywatności Serwisu w zakresie: Zapoznanie się z Polityką Prywatności Serwisu pozwoli wszystkim Użytkownikom na korzystanie z Serwisu zgodnie z obowiązującymi przepisami prawnymi oraz własną wolą wyrażoną w odpowiednich zgodach.
Operator Serwisu jest gotów odpowiedzieć na ewentualne pytania w sprawie wykonywania Polityki Prywatności Serwisu.
Nie pokazuj więcej tego powiadomienia