W dniach 10–13 lipca w Warszawie odbędzie się 16. Międzynarodowy Festiwal Tańca Warsaw CI FLOW. W tym roku wydarzenie będzie połączone ze spotkaniem nauczycieli i badaczy kontakt improwizacji ECITE – European Contact Improvisation Teacher Exchange (13–19 lipca). Portal taniecPOLSKA.pl wspiera medialnie tegoroczną edycję festiwalu.

Wersja do druku

Udostępnij

Upadając z miękkością, lądując w nieznanym… – tym hasłem organizatorzy zapraszają do wspólnego przyglądania się temu, jak kontakt improwizacja uczy wsłuchiwać się w siebie i świat, budować relacje i odnajdywać lekkość w zmianie.

I. Program 16. Międzynarodowego Festiwalu Tańca Warsaw CI FLOW

11 lipca 2025

Umiejętności IK: Osadzenie a płynność – Marta Iucci

Podczas tych zajęć zostanie zbadane poczucie oparcia i możliwości, jakie oferują cztery kończyny w relacji do podłogi, po czym uczestnicy przejdą do relacji pomiędzy podłogą, przestrzenią i partnerem.

Łączenie sił – Paweł Kubiak, Daniel Rojasanta

Eksplorując podniesienia podczas tańca, uczestnicy będą odkrywać obszar, na którym interakcje między uczestnikami ruchu niekoniecznie wpisują się w podziały na to, co w górze, a co w dole, kto wspiera, a kto jest wspierany, lecz zamiast tego tworzą wzajemną współzależność, w ramach której siły stale się mieszają.

12 lipca 2025

Ku wspólnemu oparciu – Christina Dohr

Ta sesja bada, w jaki sposób zasady kontakt improwizacji i aikido mogą pomóc odnaleźć harmonię z innymi bez wyrzekania się oparcia w sobie.

Miękkie krawędzie – Maja Miśta

Podczas tego warsztatu zbadany zostanie potencjał ruchu w polu grawitacyjnym, w kompresji i dekompresji tkanek, w elastyczności powięzi i w objęciach drugiego ciała.

13 lipca 2025

KI i performans: jak komponować spadające masy? – Natascha Golubtsova

Te zajęcia są hołdem dla pierwotnego pytania Steve’a Paxtona: Co by było, gdybyśmy nie byli ludźmi, a jedynie masami? Co by było, gdybyśmy po prostu spadali, przyciągani do Ziemi przez grawitację – tak jak butelka, kamień albo kawał muru?

Poezja w ruchu – Rosa Martino

Warsztat ten będzie żywym laboratorium udrażniania płynności w ruchu, wypełniania ciała miękkością i pogłębiania zdolności adaptacji.

II. Stałe elementy dni festiwalowych

Rozruch poranny – Paulina Święcańka, Kamila Zięba

Godzina dla obudzenia ciała i zmysłów (pilates, joga vinyasa, animal flow). Energetyczny początek dnia.

Ścieżki poranne

1. Słuchając: ciało – przestrzeń – spotkanie – Adrian Russi

Warsztat ten jest o percepcji i wynikających z niej możliwościach ruchu i spotkań. Przedmiotem badań będą też kwestie związane z dynamiką i siłą.

2. Tuż przed – Inna Falkova

To laboratorium dla praktyków ruchu zapraszające do wspólnego badania tego, co będzie dalej. Do badania potencjału społeczności, cywilizacji i kolektywnej inteligencji. Takiego, który może stać się zalążkiem celowego działania.

3. Grawitacja w ruchu: Feldenkrais i kontakt improwizacja – Thomas Kampe

Warsztat integruje założenia metody Feldenkraisa® z kontakt improwizacją, wykorzystując eksperymenty ruchowe i uważną praktykę w parach do rozwijania świadomości, spontaniczności i łatwości w tańcu.

Dostrajanie jamu. Obecność i działanie

Seria partytur na otwarcie jamów, opartych na praktyce głębokiej uważności i ucieleśnionego działania twórczego. Sposób na połączenie uważnego bycia w przestrzeni ze świadomym odbiorem zarówno własnego stanu wewnętrznego, jak i stanu grupy jako całości.

III. Wydarzenia bezpłatne w programie

Warsaw CI FLOW | Zabawy i turlańce – Paweł Konior

12–13 lipca 2025
13.00–14.00 dzieci 4-8 lat wraz z opiekunami
14.00–15.00 dzieci 9+ lat wraz z opiekunami

Zabawy i turlańce to przestrzeń, w której dwie lub więcej osób ćwiczy komunikację na poziomie fizycznym. To miejsce, w którym dzielenie się zasobami i wymiana informacji są niezbędne. Uczestnicy będą się łączyć, dzielić, współpracować, współdziałać, ale także chronić, rozłączać i konkurować.

ECITE 2025 | Trzymając nieznane

14 lipca 2025, godz. 17.30
Spotkanie będzie poprowadzone w języku angielskim.

1. Czuła eksploracja – o procesie grupowym w tańcu – Hanna Jurczak

Organizatorzy zapraszają na spotkanie łączące wykład, doświadczenie, ruch i zmysły. Uczestnicy przyjrzą się fazom procesu grupowego – również tej, która często bywa pomijana lub tłumiona: fazie konfliktu.

2. Panel dyskusyjny: Trzymając nieznane – kontakt improwizacja jako praktyka rezyliencji i bycia razem

Paneliści: Inna Falkova, Adrian Russi, Thomas Kampe
Prowadząca: Klara Łucznik

Goście specjalni ECITE 2025 zostaną zaproszeni do wspólnej refleksji: czego uczy kontakt improwizacja – w ruchu i w życiu – o zaufaniu, adaptacji i byciu obecnym? Czego uczy o konflikcie? Jak improwizatorzy wspierają innych (i siebie samych) w tym, by pozostać z niewiedzą, słuchać uważniej i obejmować złożoność z czułością?

ECITE 2025 | Jam otwarty
14 lipca 2025, godz. 19.30

Organizatorzy zapraszają warszawską społeczność kontakt improwizacji w odwiedziny na Europejskim Spotkaniu Nauczycieli KI, ECITE 2025. Jest to zaproszenie do wspólnego ruchu, słuchania i improwizowania – bez presji, z ciekawością.

ECITE 2025 | Tryb performatywny

17 lipca 2025, godz. 19.00

Organizatorzy zapraszają na performans z udziałem uczestników spotkania ECITE 2025. Kontakt improwizacja zaczęła się od eksperymentów performatywnych – proponując unikalne podejście do cielesności, struktury, treści i relacji z widzem. Jak dziś wygląda performans w KI – albo KI w performansie?


Festiwal Tańca Warsaw CI FLOW
10–13 lipca 2025

ECITE – European Contact Improvisation Teacher Exchange
13–19 lipca 2025

Mazowiecki Instytut Kultury
ul. Elektoralna 12
Warszawa

Więcej informacji: Międzynarodowy Festiwal Tańca Warsaw CI FLOW

W ramach naszej witryny stosujemy pliki cookies w celu świadczenia Państwu usług na najwyższym poziomie, w tym w sposób dostosowany do indywidualnych potrzeb.

Korzystanie z witryny bez zmiany ustawień dotyczących cookies oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu końcowym.

Kliknij tutaj, aby dowiedzieć się więcej.

Close