
Anna Godowska. Fot. z materiałów organizatorów
Anna Godowska. Fot. z materiałów organizatorów
Teatr Wielki w Łodzi zaprasza na pokaz baletu Oniegin w choreografii Vasily’ego Medvedeva. Temat Eugeniusza Oniegina pojawia się w Teatrze Wielkim po raz trzeci, ale po raz pierwszy w spektaklu baletowym. Romantyczny poemat Aleksandra Puszkina i muzyka Piotra Czajkowskiego (nie z opery Eugeniusz Oniegin) stały się inspiracją dla choreografa rosyjskiego Vasily’ego Medvedeva do stworzenia wielkiego widowiska baletowego. Balet Oniegin prezentowany był już m.in. w Bratysławie i Pradze.
Vasily Medvedev: „Balet Oniegin stworzyłem do muzyki Piotra Czajkowskiego, by uczcić dwusetną rocznicę urodzin wielkiego poety rosyjskiego Aleksandra Puszkina. Uważam, że w życiu każdego twórcy przychodzi moment, w którym decyduje się sięgnąć po dzieło z klasyki literatury, znane mu od dzieciństwa; może na nie spojrzeć na nowo z perspektywy czasu. Balet lub jego fragmenty pokazywane były na wielu scenach, w wykonaniu wspaniałych solistów, takich jak m.in.: Makhalina, Podařilová, Klimentová, Fečo, Ejchvald, Samodurov, Kolb, Glurdzhidze. Oniegin jest jednym z moich ulubionych baletów.Libretto baletu stworzył znakomity krytyk i dziennikarz, Valery Modestov. Wspaniale oddał w nim duch poematu Puszkina – historię współczesnego poecie mężczyzny, zmagającego się z samotnością i tragicznie niespełnioną miłością. Tradycyjnie w centrum opowieści zawsze znajdowała się Tatiana. Chciałem, wspólnie z autorem libretta, zbliżyć Oniegina do oryginalnej – Puszkinowskiej – wersji. W spektaklu nie wykorzystujemy muzyki z opery Czajkowskiego; symfonie kompozytora i inne jego utwory, które wybraliśmy świetnie podkreślają romantyczny charakter bohaterów baletu. Według mnie Eugeniusz Oniegin jest prawdziwie klasycznym, niezapomnianym dziełem, poetycką historią opisującą tajemniczą rosyjską duszę i wieczną miłość.”
choreografia: Vasily Medvedev
kierownictwo muzyczne: Piotr Wajrak
asystent choreografa: Stanislav Fečo
scenografia: Pavol Juráš
reżyseria efektów świetlnych: Vasily Medvedev, Pavol Juráš
obsada: Tatiana – Valentyna Batrak, Ekaterina Kitaeva – Muśko, Monika Maciejewska; Olga – Aneta Kosmowska, Monika Maciejewska, Julia Sadowska; Oniegin – Dominik Muśko, Gintautas Potockas, Wiktor Krakowiak – Chu; Leński – Dominik Senator, Witold Biegański, Gintautas Potockas; Gremin – Gintautas Potockas, Wiktor Krakowiak – Chu, Witold Biegański; Alter ego Tatiany – Ekaterina Kitayeva- Muśko, Valentyna Batrak oraz soliści, koryfeje, zespół baletowy i orkiestra.
Vasily Medvedev urodził się w Rosji, gdzie ukończył Rosyjską Akademię Baletu im. Agrypiny Waganowej w Sankt Petersburgu. Następnie studiował w Konserwatorium im. Rimskiego-Korsakowa, w którym zdobył tytuł choreografa i pedagoga baletu. Vasily Medvedev rozpoczął karierę w Teatrze Michajłowskim, a w 1981 roku podjął pracę w estońskim Teatrze Vanemuine, jako pierwszy solista i choreograf. Tam właśnie stworzył swoje pierwsze produkcje baletowe, takie jak m. in. Satanella i Piotruś i wilk. Zatańczył także główne partie w licznych spektaklach baletowych: Alberta w Giselle, Fabia w Satanelli, Franza w Coppelii, Jamesa w Sylfidzie. W uznaniu zasług dla rozwoju sztuki baletowej w Estonii, choreografowi przyznano tytuł Honorowego Artysty Estonii.
Balet Oniegin autorstwa Vasily’ego Medvedeva wystawiony w Teatrze Narodowym w Pradze w 1999 został nagrodzony za choreografię nagrodą Pushkin Legacy Ballet Award. W 2009 roku Medvedev zadebiutował w Teatrze Bolszoj, gdzie zaprezentowano Esmeraldę stworzoną przez niego we współpracy z ówczesnym dyrektorem artystycznym Baletu Bolszoj, Yurim Burlaką. W 2011 roku spektakl Esmeralda był transmitowany na żywo z Teatru Bolszoj do ponad czterystu kin na całym świecie. W tym samym roku Vladimir Malakhov zaproponował Vasily’emu Medvedevowi i Yuriemu Burlace stworzenie nowej wersji Esmeraldy dla Staatsballet Berlin. W 2012 spektakl w tej samej wersji został zaprezentowany przez Narodowy Zespół Baletowy w Mexico City. Vasily Medvedev stworzył ponad 40 spektakli baletowych. Jest twórcą i dyrektorem artystycznym Międzynarodowego Festiwalu Baletowego w Sankt Petersburgu, zorganizowanego w 2001 roku.