
Moda na gender. Fot. Alex Rault
Moda na gender. Fot. Alex Rault
W ramach VIII edycji Festiwalu Małych Form Ruchowych Jesienna Scena Tańca odbędą się pokazy spektakli, warsztaty, pokazy powarsztatowe, pokaz filmu oraz premiera DVD z jubileuszowym koncertem Teatru Tańca Vogue/EGO VU. Ostatniego dnia festiwalu wystąpią:Nicol Wesołowska (OB i AD), Iwona Olszowska (Moda na gender), Anna Kamińska i Patryk Durski (5dm3), Teatr Tańca EGO VU (1, 2, 3, 4).
OB i AD
OB i AD jest formą szukania odpowiedzi na zagadnienie zestawienia pojęć struktury i wypełnienia. Tak, jak sam tytuł przedstawia dwie formy dźwiękowe, które w połączeniu tworzą słowo silnie nacechowane skojarzeniami i bardzo proste do odczytania, tak – struktura ruchowa wypełniona przez tancerki stworzy przekaz skieroway do widza.
choreografia: Nicol Wesołowska
tancerki: Izabela Perez, Anna Szpaczyńska
Nicol Wesołowska – tancerka Teatru Tańca Ego Vu w latach 2005-2014. Tańczyła w rewiach muzycznych: Durchgeknalt im Elfenwald, Hinterhalt im Elfenwald – Wie alles begann, Music-revue Pucks Sommernachtsshow 2013 w Uckermärkische Bühnen Schwedt w Schwedt w latach 2010-2013. Uczestniczyła w tegorocznej edycji China-Central & Eastern Europe (CEE) Summer Dance Camp organizowany przez Beijing Dance Ease Culture Ltd. Obecnie studiuje na III roku Wydziału Teatru Tańca w Bytomiu (Państwowa Wyższa Szkoła Teatralna im. Ludwika Solskiego w Krakowie).
Izabela Perez – do 2012 roku uczennica Zespołu Szkół Muzycznych II st. im. Karola Szymanowskiego w Toruniu w klasie saksofonu, absolwentka szkoły aktorskiej Lart studio (2013/2014). Była współorganizatorką i koordynatorką międzynarodowego artystycznego projektu Europe Identity under (trans)formation: GENDER*X w roku 2016. Obecnie studiuje na III roku Wydziału Teatru Tańca w Bytomiu (Państwowa Wyższa Szkoła Teatralna im. Ludwika Solskiego w Krakowie).
Anna Szpaczyńska przez 7 uczęszczała na prywatne zajęcia z gry na pianinie, przez 4 lata – z wokalu rozrywkowego. Uczestniczyła w Międzynarodowych Warsztatów Jazzowych w Krakowie i Short Summer Course in LAMDA w Londynie. W 2014 roku ukończyła szkołę aktorską STA w Poznaniu. Obecnie studiuje na III roku Wydziału Teatru Tańca w Bytomiu (Państwowa Wyższa Szkoła Teatralna im. Ludwika Solskiego w Krakowie).
Moda na gender
Iwona Olszowska zaprasza na improwizację strukturalną wokół tematu mody i urody.
choreografia, koncept: Iwona Olszowska
kostiumy: Iwona Olszowska
kompozytor, twórca utworów muzycznych: Marcin Janus
reżyseria światła: Iwona Olszowska, Magdalena Bażela
reżyseria dźwięku: Marcin Janus, Iwona Olszowska
wykonanie: Iwona Olszowska (taniec), Marcin Janus (muzyka)
czas trwania: 20-25 min.
premiera: 21.02.2014, Teatr Barakah, Kraków
Marcin Janus pochodzi z Krakowa, jest artystą dźwiękowym, multimedialnym, kompozytorem muzyki elektronicznej i elektroakustycznej. Od wielu lat zajmuje się oryginalnymi projektami artystycznymi. Jest autorem i często wykonawcą muzyki do licznych spektakli tanecznych oraz teatralnych. Tworząc na granicach sztuk, kreuje złożone środowiska dźwiękowe. Realizując projekty, stawia sobie za zadanie uczynić przedstawienia bardziej wciągającymi, nasycając świat i myślenie osobliwymi zjawiskami dźwiękowymi, dostarcza zmysłom szerokiego spektrum wrażeń. W procesie twórczym koncentruje się na barwie dźwięku, bada jego podstawowe cechy, często szuka odzwierciedlenia w ruchu i obrazie, nadaje zdarzeniom nowych znaczeń łącząc je w przestrzeniach muzycznych. Pracuje w domenie cyfrowej najczęściej wykorzystując Ableton Live i Metasynth oraz kontrolery midi, które dostarczają unikalnych możliwości. W rezultacie jego muzyka charakteryzuje się szeroką paletą dźwiękową. W pracach opartych o technologię można usłyszeć zestawienie nagrań i organicznych dźwięków z syntetycznymi barwami o często motorycznych cechach. Zaczynał jako muzyk eksperymentalnych formacji. Był stypendystą Art Stations Foundation w programie Solo Projekt, finalistą na lonkursie kompozytorskim, który odbywał się w ramach roku Johna Cage‘a. Doświadczenie zdobywał również jako uczestnik kursów, a w ostatnim czasie GrupLab Studia Muzyki Elektroakustycznej Akademii Muzycznej w Krakowie, z którą wspólnie brał udział w wielu projektach artystycznych. Poza częstymi występami w kraju gościł również w Londynie, Lizbonie, Turynie i Frankfurcie. Jest autorem muzyki i projekcji do wielu spektakli teatralnych i tanecznych, m.in. Barbary Bujakowskiej, Iwony Olszowskiej, Projektów Tomasza Bazana. Obecnie tworzy muzykę do programu Obszaru Tańca.
5dm3
5dm3 to krótka opowieść o dynamicznie konstruowanej sieci w relacji, jaka zachodzi podczas spotkania dwojga ludzi – mężczyzny i kobiety. Etiuda jest efektem poszukiwania komunikacji poprzez ciało w tańcu, niewerbalnej wymiany zdań, myśli i energii. Duet prezentowany był na Festiwalu Kalejdoskop w Białymstoku, zdobył nagrodę od Leszka Bzydla za „jakości ruchowe, wykreowanie dialogu i taniec” na 6. edycji krakowskiego konkursu 3…2…1… TANIEC! w 2016 roku. Prezentowany był także podczas XX Międzynarodowych Spotkań Teatrów Tańca w Lublinie.
choreografia i taniec: Anna Kamińska, Patryk Durski
nagrody: NAGRODY JURY na konkursie 3…2…1…TANIEC! 2015 w Krakowie
czas trwania: 10 min.
1, 2, 3, 4
1, 2, 3, 4 to choreografia, która jest ruchomym obrazem plastycznym. Jej składowe to kolor, energia, muzyka i prostota. 1+1+1+1=1
choreografia: Eliza Hołubowska
występują: Julia Lewandowska, Katarzyna Łyczakowska, Marta Sieńczak, Ewelina Tołyż.
Wstęp: 15 zł.
Organizatorami festiwalu są: Gryfiński Dom Kultury, Teatr Tańca EGO VU oraz Środowisko Inicjatyw Artystycznych Hybadu.
Bilety na każdy wieczór festiwalu można nabywać w sekretariacie Gryfińskiego Domu Kultury przy ul. Szczecińskiej 17 w Gryfinie w dni robocze w godz. od 10.00 do 15.00.
Więcej informacji: