
Fot. Kuba Dziurdziewicz.
Poruszający spektakl solowy-performans Autory Lubos Akty o ofiarach przemocy domowej zostanie zaprezentowany na festiwalu tańca współczesnego i sztuki eksperymentalnej w Tbilisi (South Caucasus Contemporary Dance & Experimental Art Festival).
Lubos jest niezależną tancerką związaną z polską i brytyjską sceną tańca współczesnego, ze swoimi spektaklami występowała już m.in.w Stanach Zjednoczonych, Kanadzie, we Włoszech, Niemczech, Hiszpanii i Szkocji. Teraz pora na Gruzję, w której pokaże spektakl Akty i zaprosi widzów do rozmowy o ofiarach przemocy.
– Wierzę, że sztuka może zmieniać, że potrafi nami potrząsnąć i wywołać refleksję nad otaczającą nas rzeczywistością. Wierzę również, że powodem do tworzenia nie może być tylko czysto estetyczny walor wypowiedzi, ale przede wszystkim jej treść. Dlatego w swojej pracy, także warsztatach, skupiam się na zapewnieniu struktury – przestrzeni do zabawy z konkretnymi tematami, które nas – uczestników i mnie – poruszają. Staram się zbudować ramy wypełnione grami i zadaniami stymulującymi do dogłębnych poszukiwań. Improwizując, wspólnie znajdziemy ruch, dźwięk, tekst czy teatralną odpowiedź na nurtujące pytania. Będzie to czas i miejsce na owocny eksperyment, ale będzie również miejsce na błędy i niepowodzenia –mówi o swojej pracy Aurora Lubos.
Pokaz spektaklu Akty 7 czerwca o godz. 19.00 poprzedzą warsztaty na temat przemocy wobec kobiet i społecznego wykluczenia w Gruzji (5-6 czerwca w godz. 11.00-16.00). Po pokazie przedstawienia zaplanowane jest spotkanie artystki z publicznością.
Spektakl odbędzie się w Europe House 1, 1 Liberty Sq w ramach South Caucasus Contemporary Dance & Experimental Art Festival. Warsztaty będą miały miejsce w State Ballet School, 1 Vekuastr. Projekt realizowany jest przez East European Performing Arts Platform eepap.culture.pl
Więcej informacji o festiwalu: www.dancearttbilisi.ge
O spektaklu:
Praca powstała w oparciu o prawdziwe historie osób dotkniętych przemocą w rodzinie i jest odpowiedzią artystki na przeczytane listy oraz rozmowy z ludźmi, którzy zaznali przemocy. Inspirację stanowiły także warsztaty artystyczne przeprowadzone w ośrodkach pomagających osobom doświadczającym przemocy, czyli najczęściej kobietom i dzieciom.
Aurora Lubos o spektaklu:
Chcę moimi działaniami pozwolić mówić tym, którzy nie są w stanie krzyczeć w swojej obronie. A chcieliby powiedzieć o swoim zapętleniu, o niemocy, pragnieniu ciszy. Składają się na to kolejne akty – fragmenty tekstów, wyjścia, zanikanie, obrazy.
premiera: 22 czerwca 2013, Akademia Sztuk Pięknych, Gdańsk, Dom Angielski
choreografia, wideo, wykonanie: Aurora Lubos
muzyka: Motion Trio
Tancerka, performerka
Informacja za:
Zródło: www.eepap.culture.pl
Culture.pl, oprac. AL