
Przestrzenie Sztuki - Taniec, Białystok
Operator białostockiej edycji projektu Przestrzenie Sztuki – Taniec w latach 2024-2025, zaprasza do wzięcia udziału w serii konkursów otwartych skierowanych do środowiska tanecznego. Wśród konkursów są warsztaty, spektakle, rezydencje i wiele więcej.
W ramach najnowszego konkursu na Operatorów kolejnej edycji projektu Przestrzenie Sztuki – Taniec w latach 2024-2025 Białystok, wspólnie z Gdańskiem, Lublinem, Kielcami i Bytomiem znalazł się w gronie miast tworzących regionalne, interdyscyplinarne centra dla rozwoju tańca niezależnego. Każdy z Operatorów otrzyma dofinansowanie w wysokości 950 000 zł na realizację działań artystycznych i edukacyjnych. Rolę Operatora białostockiej edycji będą pełnić wspólnie Fundacja Rozwoju Sztuki Tańca, Białostocki Ośrodek Kultury oraz Białostocki Teatr Lalek.
Nasz program to bogata oferta spektakli tanecznych, warsztatów, pokazów, spotkań, rezydencji choreograficznych oraz działań edukacyjnych. To dobra wiadomość dla całego regionu, ponieważ Przestrzenie Sztuki Białystok to działania w wielu ośrodkach kultury, m.in. w Łomży, Łapach, Ełku, Sejnach, Ostrowi Mazowieckiej, Olecku i Węgorzewie. Cieszymy się, że możemy kontynuować rozwój tańca w naszym regionie i już teraz zapraszamy do udziału w naszych wydarzeniach – mówi Karolina Garbacik, koordynator programu.
Operator ogłosił właśnie rozpoczęcie dziewięciu konkursów otwartych:
Szczegóły do znalezienia na stronie: https://frst.org.pl/przestrzenie-sztuki-2024-2025/
Przestrzenie Sztuki - Taniec. Grafika: materiały własne NIMiT
Przestrzenie Sztuki – Taniec to program rozwijany przez Narodowy Instytut Muzyki i Tańca pod auspicjami Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego.
Jego głównym celem jest wsparcie niezależnego środowiska artystycznego, poprzez tworzenie warunków do pracy oraz prezentacji artystom i grupom artystycznym niezwiązanym formalnie z dużymi instytucjami. Misją programu Przestrzenie Sztuki – Taniec jest zapewnienie infrastruktury, czyli realnej przestrzeni do działań twórczych w zakresie tańca, w tym zwłaszcza w jego lokalnym wymiarze. W ramach programu prowadzona jest także działalność edukacyjna i animacyjna, angażująca społeczności lokalne oraz aktywizująca tzw. grupy wykluczone.
Program opiera się na potencjale istniejących ośrodków kultury, które mają stać się regionalnymi, interdyscyplinarnymi centrami, tworzącymi ogólnopolską sieć współpracy kulturalnej.
Realizowane w ramach programu działania opierają się na czterech filarach: artystycznym, edukacyjnym, społecznym i prozdrowotnym.
Przestrzenie Sztuki – Taniec tworzą unikatowy system współpracy, to nowa jakość w zarządzaniu kulturą, nowoczesny model kooperacji różnych podmiotów, infrastruktury działalności artystycznej i edukacyjnej.