
Fot. materiały Ogółnokształcącej Szkoły Baletowej im. Ludomira Różyckiego w Bytomiu.
Melissa Monteros i Wojciech Mochniej (W&M Physical Theatre) zapraszają na cykl polskich prezentacji w ramach festiwalu Pro Series na uniwersytecie w Calgary w Kanadzie. W dniach 26-27 stycznia 2018 o godzinie 20.00 zostaną pokazane dwie choreografie Macieja Kuźmińskiego: Różnica i Dominique (w wykonaniu Dominika Więcka).
Spektakl Dominique zdobył wiele nagród w kraju i zagranicą, m.in.: I Nagrodę (2000 euro), Nagrodę Krytyki oraz specjalną nagrodę im. Aleksandra Izailovskiego za „inwencję artystycznego wyrazu” podczas XXI Miniatur Choreograficznych w Belgradzie (2017); II Nagrodę oraz Scapino Production Award na 30. Międzynarodowym Konkursie Choreograficznym w Hanowerze (2016); Public’s First Choice oraz Public’s Final Choice – obydwie nagrody publiczności na 20. Festiwalu Solo-Tanz-Theater w Stuttgarcie (2016); II Nagrodę oraz Nagrodę Publiczności na „Solo Dance Contest 2015” w Gdańsku; I Nagrodę na konkursie choreograficznym Warszawskiej Platformy Tańca (2015); kwalifikacja finałowa w konkursie MASH w Jerozolimie (2015); wyróżnienia w konkursach choreograficznych podczas Międzynarodowego Festiwalu Teatrów Tańca „Scena Otwarta w Tarnowie” i Koszalińskich Ogólnopolskich Dniach Monodramu (2015).
Różnica
Różnica to intymny wgląd w wewnętrzny świat człowieka, który poszukuje siebie i odpowiedzi na pytanie co jest zmienne – ja czy rzeczywistość wokół mnie? Tożsamość nie rozpoczyna się i nie kończy, komentuje głos cytujący Deleuze’a, w trakcie gdy Kuźmiński próbuje zdefiniować własny styl ruchu i choreografii. Ten autobiograficzny monodram zachwyca plastyką scenografii i pięknem oświetlenia, zaprojektowanym przez artystę Michała Mackiewicza.
Inspirację stanowiła Różnica i powtórzenie – książka uznawana za opus magnum Gillesa Deleuze’a.
Choreografia, koncepcja, wykonanie: Maciej Kuźmiński
Dramaturgia i teksty: Adam Hypki na podstawie Różnicy i powtórzenia Gillesa Deleuze’a
Scenografia i projekt oświetlenia: Michał Mackiewicz
Projekt kostiumów: Justyna Jakubczyk-Lassota, Emil Wysocki
Asystant choreografa: Tomasz Pomersbach
Muzyka: Matthew Bourne Montauk Variations, Jacob Kirkegaard 4 Rooms
Czas trwania: 35 min
Produkcja: Maciej Kuźmiński, Maria Marcinkiewicz-Górna z fundacji Cukier Puder
Producenci: Centrum Kultury w Lublinie, Miejski Dom Kultury w Zduńskiej Woli, Wydział Teatru Tańca w Bytomiu PWST im. Ludwika Solskiego w Krakowie, firma KP Media.
Tourneé w 2015 roku zrealizowano we współpracy z Instytutem Muzyki i Tańca w ramach programu Scena Dla Tańca 2015,
produkcję zrealizowano z środków finansowych Lubelskiego Teatru Tańca, oraz w ramach stypendium z MKiDN.
Dominique
Dominique w eleganckim wykonaniu Dominika Więcka – młodego, smukłego tancerza – przygląda się płynnej i arbitralnej naturze konstruktów męskości i kobiecości. Ciało Tancerza, osadzone w kontekście społeczno-politycznym, przeobraża się w ciało Tancerki, służąc jako pole bitwy dla kulturowych koncepcji płci.
Znaczenie słowa „feminizm” powinno zostać wzbogacone w taki sposób, by obejmowało ono mężczyzn.
„Dominique to spektakl spójny i przemyślany, który konsekwentnie – często z dużym poczuciem humoru – analizuje pojęcia męskości i żeńskości, ich płynności i umowność.”
Mirosław Baran
„Dominique to mocna wypowiedź polityczno-społeczna spójna na wszystkich poziomach – od kompozycji ruchowej przez zastosowane pozostałe środki wyrazu scenicznego po wybór obsady – przekazana w sposób wielopiętrowy, a dzięki temu czytelny nie tylko dla profesjonalnej publiczności.”
Hanna Raszewska
„Dominique to przykład doskonale skonstruowanej choreografii krytycznej, której siła leży nie w poetyce szoku czy przekroczenia, ale w mądrym dowcipie błyskotliwie zatańczonym przez Więcka.”
Alicja Müller
Choroegrafia, koncepcja, dźwięk: Maciej Kuźmiński
Kreacja i wykonanie: Dominik Więcek
muzyka: Parov Stellar All night
cytaty słowne: Oprah Winfrey, Emma Watson, Hillary Clinton, Michelle Obama, Patricia Arquette
cytaty taneczne: Anne Terese de Keersmaeker, Yvonne Rainer, Martha Graham, Lea Anderson, Isadora Duncan, Pina Bausch, Loïe Fuller
długość trwania: 13 min
Strona www Macieja Kuźmińskiego: www.maciejkuzminski.com
O Dominku Więcku: http://taniecpolska.pl/ludzie/446