6 marca artyści Zespołu Pieśni i Tańca „Śląsk” wylatują do Japonii. Koncerty zespołu odbędą się w Tokio (10,11,17 marca), Gifu (13 marca) i Kioto (15 marca) w ramach projektu Folk Heritage. Polskość
i uniwersalność kultury ludowej na kanwie twórczości wybitnych polskich kompozytorów: F. Chopina,
W. Kilara i S. Hadyny w adaptacji scenicznej Zespołu Pieśni i Tańca „Śląsk”.
Zadanie dofinansowano ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego w ramach programu „Kultura inspirująca 2024–2025”.

Wersja do druku

Udostępnij

Podobnie jak podczas poprzednich podróży Zespołu „Śląsk” do Japonii, najważniejszym zadaniem projektu jest upowszechnianie polskiego dziedzictwa kulturowego poprzez ukazanie jego uniwersalności przy jednoczesnym podkreśleniu ludowych korzeni polskiej kultury. Program, z jakim tym razem artyści pojawią się na japońskich scenach, oparty jest na dorobku kompozytorskim trzech wybitnych twórców: Fryderyka Chopina, Wojciecha Kilara oraz założyciela Zespołu „Śląsk” Stanisława Hadyny. Program artystyczno-edukacyjny, wzbogacony o serię warsztatów z nauki polskiego tańca narodowego – poloneza, zostanie także poszerzony o spotkania z publicznością i lokalnymi instytucjami kultury. Całość ma na celu zacieśnienie relacji i zgłębienie wiedzy o dorobku kulturalnym obu krajów.

W projekcie Folk Heritage, poprzez taniec i śpiew, przedstawiono przenikanie kultury ludowej w historii polskiej muzyki. Na przykładzie twórczości Fryderyka Chopina, Stanisława Hadyny i Wojciecha Kilara, pokazana jest ewolucja różnorodnych gatunków muzycznych od epoki romantyzmu po współczesność. Program koncertów to kompilacja muzyki, tańca i śpiewu w scenicznej adaptacji artystów Zespołu Pieśni i Tańca „Śląsk”, a wśród wykorzystanych utworów znajdą się m.in.: Walc No. 19 in A Minor, Nokturn No. 20 in C-sharp Minor Chopina, a także najbardziej rozpoznawalne utwory Hadyny – Szła dzieweczka i Karolinka oraz Suita żywiecka, Polonez i Preludium z koncertu fortepianowego z orkiestrą Wojciecha Kilara. Choreografie widowiska to dzieła Elwiry Kamińskiej, Hanny Chojnackiej i Michała Zubkowa.

Widowisko rozpocznie taneczna miniatura pt. Preludium do muzyki Wojciecha Kilara, w choreografii Michała Zubkowa. W drugiej części publiczność będzie miała okazję podziwiać trzy kolejne choreografie artysty, tym razem do romantycznej muzyki Fryderyka Chopina, będą to: Nokturn No. 20 in C-sharp Minor, Walc No. 19 in A Minor oraz Etiuda in C minor „Ocean”. Zwieńczeniem tej części widowiska będzie pieśń do muzyki Chopina pt. Życzenie. Na trzecią część koncertu złożą się z utwory ze Złotej Kolekcji Zespołu „Śląsk”. W choreografii Elwiry Kamińskiej widzowie zobaczą poloneza, mazura oraz żywiołowy taniec Dwa Michały do muzyki Stanisława Hadyny. Dwa kolejne tańce narodowe – kujawiak i oberek do muzyki Wojciecha Kilara to choreografie Hanny Chojnackiej. Nie zabraknie także wokalnej wizytówki Zespołu „Śląsk”, największych, ludowych przebojów m.in.: Karolinki, Szła dzieweczka czy Gdybym to ja miała. Całość widowiska zamkną Tańce górali żywieckich w choreografii Elwiry Kamińskiej, do muzyki Wojciecha Kilara.

Partnerami projektu Folk Heritage są: Theater Xcai w Tokio, Ambasada RP oraz Instytut Polski
w Tokio, Japońsko-Polskie Towarzystwo Przyjaźni Miłośników Tańca Ludowego, a także Rząd Prefektury Gifu – Wydział Wymiany Międzynarodowej.

Marcowa trasa koncertowa to już dziewiąta podróż Zespołu Pieśni i Tańca „Śląsk” do Japonii. Po raz ostatni artyści koncertowali tam pod koniec ubiegłego roku, w Tokio oraz prefekturze Gifu, gdzie Zespół wziął udział w ceremonii otwarcia The Cultural Festival 2024 i wystąpił przed japońską Parą Cesarską.
W 2025 roku Zespół „Śląsk” pojawi się w Kraju Kwitnącej Wiśni ponownie już w maju, podczas Tygodnia Województwa Śląskiego na Światowej Wystawie EXPO Osaka 2025.

Zespół Pieśni i Tańca „Śląsk”, fot. Archiwum ZPiT „Śląsk”

Zespół Pieśni i Tańca „Śląsk”, fot. Archiwum ZPiT „Śląsk”

Zespół Pieśni i Tańca „Śląsk”, fot. Archiwum ZPiT „Śląsk”

Zespół Pieśni i Tańca „Śląsk”, fot. Archiwum ZPiT „Śląsk”

Zespół Pieśni i Tańca „Śląsk”, fot. Archiwum ZPiT „Śląsk”

Zespół Pieśni i Tańca „Śląsk”, fot. Archiwum ZPiT „Śląsk”

W ramach naszej witryny stosujemy pliki cookies w celu świadczenia Państwu usług na najwyższym poziomie, w tym w sposób dostosowany do indywidualnych potrzeb.

Korzystanie z witryny bez zmiany ustawień dotyczących cookies oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu końcowym.

Kliknij tutaj, aby dowiedzieć się więcej.

Close