
14. Gdański Festiwal Tańca: „Pan zaraz”, „Unbody”. Materiały własne organizatora
W ostatnie dni maja w Klubie Żak zaprezentowane zostanie dwa spektakle teatru tańca. Po dłuższej przerwie na scenę w Sali Suwnicowej powraca Dziki Styl Company, czyli Wioleta Fiuk i Patryk Gacki. Pan zaraz (30 maja) to premiera inspirowana Szekspirowską Burzą. Unbody (31 maja) natomiast to okazja, by poznać prężnie rozwijający się trójmiejski zespół Hertz Haus.
O spektaklu Pan zaraz:
Punktem wyjścia do namysłu nad spektaklem jest postać Kalibana – antybohatera sztuki Williama Szekspira pt. Burza. Autor spektaklu wchodzi w dialog zarówno z dramatem, jak i innymi tekstami kultury, by dokonać pewnego rodzaju charakterystyki współczesnego „kalibaństwa”.
O zespole:
Dziki Styl Company – teatr założony w 2010 roku przez Wioletę Fiuk i Patryka Gackiego, profesjonalnych tancerzy i choreografów z bogatym dorobkiem artystycznym. Współpracują z teatrami dramatycznymi (m.in. Teatr Wybrzeże w Gdańsku, Teatr Jaracza w Olsztynie), z Teatrem Muzycznym w Gdyni, pracują dla telewizji i reklamy. Byli finalistami You Can Dance i choreografami Got to Dance. Tworzą w obszarach teatru tańca, teatru dramatycznego, tańca estradowego oraz performansu, a także zaangażowani są w działalność edukacyjną. W swojej twórczości stawiają nacisk na pogłębioną refleksję nad ruchem, tworzenie kontekstów dla jego zaistnienia oraz kształtowanie indywidualnego języka somatycznego.
Realizatorzy:
Choreografia, wykonanie: Wioleta Fiuk, Patryk Gacki
Współpraca: Laura Adel, Kate van Dalls
Data premiery: 31 maja 2022
Czas trwania: 45 minut
Zrealizowano ze środków miasta Gdańska w ramach Stypendium Kulturalnego.
***
O spektaklu Unbody:
„Unbody stanowi kolaż obrazów różnych stanów ciała i różnych podejść do niego. Ciało dźwigające zakupy w deszczu i wystrojone na wielkie wyjście. Ciało głodne i przejedzone. Drżące w histerycznym napięciu i sprężynujące w satysfakcjonującym treningu. Zagubione w obszernym ubraniu i prawie całkowicie odsłonięte. Te i inne zachowania ciała, jego potrzeby i sposoby używania go, ukazują tancerki – Magdalena Kowala, Natalia Murawska, Joanna Woźna i Anna Zglenicka – używając przede wszystkim ruchu, a także kostiumów, rekwizytów i słowa. (…) Unbody to mocny głos w słusznej sprawie”. Hanna Raszewska-Kursa, 5 września 2020 roku
„Jest to spektakl o ciele nieskończenie różnym. Satyra na unifikację. Przestroga przed pogonią za ideałem. (…) Udręczamy swoje ciało, kochając je mimo wszystko, bo to jedyne ciało, jakie mamy.” Natalia Szafrankiewicz, taniecPOLSKA.pl, 2020
O zespole:
W skład zespołu Hertz Haus wchodzą: Magdalena Kowala, Natalia Murawska, Joanna Woźna i Anna Zglenicka. Tancerki tworzą własną estetykę, korzystając z tańca współczesnego, fizycznego, a także z improwizacji i działań performatywnych i dążą tym samym do stworzenia własnego języka ruchu. Obecną siedzibą zespołu jest Zakład Kulturalny w Gdańsku – miejsce inicjatyw artystycznych z różnych dziedzin sztuki. Ich spektakle zdobyły pierwsze miejsca na SoloDuo 2020 oraz w Konkursie Choreograficznym My Move 2020 w Tarnowie.
Realizatorzy:
Wykonanie: Magdalena Kowala, Natalia Murawska, Joanna Woźna, Anna Zglenicka
Współpraca artystyczna: Artur Bieńkowski
Zrealizowano w ramach projektu Rezydencja/Premiera w ramach 12. Gdańskiego Festiwalu Tańca
Czas trwania: 60 minut
***
Dla Ukrainek i Ukraińców wstęp jest bezpłatny na podstawie wejściówki pobranej w kasie Klubu Żak za okazaniem paszportu lub innego dokumentu.
Więcej informacji: link