W związku ze zbliżającą się premierą przedstawieniaHistoria brzydotyw reżyserii i choreografii Anny Piotrowskiej (7 lutego 2014) Wrocławski Teatr Pantomimy zaprasza wszystkich uczniów szkół ponadgimnazjalnych do udziału w konkursie literackim. Zadanie konkursowe polega na przedstawieniu za pomocą jednej z wybranych form literackich* współczesnej brzydoty.
Organizatorzy zachęcają uczniów do napisania o tym, co jest dzisiaj brzydkie, budzi nie tylko ich, ale i powszechną odrazę i dezaprobatę. Osoby zainteresowane powinny wybrać odpowiednią dla siebie formę literacką i wysłać pracę na adres
agnieszka.charkot@gmail.com lub pantomima@pantomima.wroc.pl
Umberto Eco – włoski pisarz, filozof, eseista, felietonista, autor Historii brzydoty. Opisuje w niej brzydotę na przestrzeni wszystkich epok, podając liczne przykłady, z niemalże trzech tysięcy lat, zarówno w malarstwie, jak i literaturze. Ostatni rozdział Historii brzydoty odnosi się do współczesności, ale tylko do roku 2007 (data wydania książki). Od tego czasu minęło prawie 7 lat. W dzisiejszym, szybko zmieniającym się świecie, 7 lat to prawie jak cała epoka. Wiemy bardzo dobrze, jak błyskawicznie zmieniają się gusta, moda, upodobania; tempo tych zmian jest przerażające. Czy aby na pewno to, co było kiedyś brzydkie i nieakceptowane, dzisiaj nadal budzi w nas wstręt i odrazę? Czy są jakieś stałe wyznaczniki piękna i brzydoty, czy zmieniają się one z każdą epoką? A może jednak pewne aspekty brzydoty są stałe? A może są takie „brzydoty”, dla których czas okazał się łaskawy i włączył je do kanonu piękna?
Każda praca powinna być opatrzona imieniem i nazwiskiem autora oraz mailowym adresem korespondencyjnym.
Termin: prace można przesyłać do 24 stycznia 2014
Nagrody:
I miejsce – książka Umberto Eco Historia brzydoty ufundowana przez Dom Wydawniczy REBIS, dwuosobowe zaproszenie na premierę przedstawienia Historia brzydoty w reż. Anny Piotrowskiej, dyplom
II miejsce – książka Umberto Eco Historia brzydoty ufundowana przez Dom Wydawniczy REBIS, dyplom
III miejsce – zaproszenie na dowolnie wybrane przedstawienie we Wrocławskim Teatrze Pantomimy (z wyjątkiem premier)
*Dopuszczone formy literackie: felietony, opowiadania, rozprawki, eseje, utwory poetyckie. Maksymalna objętość pracy konkursowej – 5 stron A4.