
„45” Polski Teatr Tańca, fot. A. Grabowski
Lubelski Teatr Tańca, lokalny koordynator programu Przestrzenie Sztuki, zaprasza do zielonego Ogrodu Saskiego na dwa dni pełne tańca. W najbliższy lipcowy weekend zobaczymy jubileuszowy spektakl najstarszego teatru tańca w Polsce, etiudę taneczną powstałą w koprodukcji Teatru Muzycznego w Lublinie i Lubelskiego Teatru Tańca oraz film o jednej z najwybitniejszych postaci teatru tańca – Pinie Bausch.
Sobota, 17 lipca, godz. 21.00
Polski Teatr Tańca – 45
Muszla Koncertowa w Ogrodzie Saskim w Lublinie. Wstęp wolny.
Historia młodych tancerzy dotykająca – w symbolicznym wymiarze – tematu zbiorowości, scalonej pracą zespołową, a także wspólną, świadomą decyzją wyboru sztuki jako sposobu na życie.
Twórcy pragną pokazać moment, w którym obecnie znajduje się zespół najstarszego teatru tańca w Polsce.
Ideą 45 jest wyjście poza tradycyjną formę korelacji choreografa i kompozytora. Podróż pojawia się jako temat spektaklu – podróż jako znak teatru, jego poszukiwanie, jako kompozycja choreograficzna oraz interaktywne zaproszenie dla widza w przestrzeni site-specific.
Choreografia: Jacek Przybyłowicz
Muzyka: Andrzej Konieczny, Kacper Krupa
Reżyser świateł: Carsten Wank
Kostiumograf: Joanna Klimas
Asystent choreografa: Anna Krysiak
Światła: Przemysław Gapczyński
Obsługa dźwięku: Zuzanna Majewska
Obsługa sceny: Grzegorz Potocki, Daniel Wiśniewski
Obsada: tancerze Polskiego Teatru Tańca
Niedziela, 18 lipca, godz. 21.00
Pamiętasz, Nieobecna…?
Muszla Koncertowa w Ogrodzie Saskim w Lublinie. Wstęp wolny.
Etiuda taneczna zrealizowana przez Teatr Muzyczny w Lublinie oraz Lubelski Teatr Tańca w ramach projektu Przestrzenie Sztuki w 2020 roku.
Artyści z Teatru Muzycznego stworzyli projekt w oparciu o powieść „Mroki” Jarosława Borszewicza. Za pomocą tańca opowiadają o miłości, rozstaniu, wierze, życiu i śmierci.
Choreografia i taniec: Sandra Czaplicka, Filip Krzyżelewski, Wojtek Pyszniak, Sofiya Kiykovska; Tekst mówiony: Patryk Pawlak; dobór kostiumów: Sandra Czaplicka i Sofiya Kiykovska
Niedziela, 18 lipca, godz. 21.30
Pina, reż. Wim Wenders
Muszla Koncertowa w Ogrodzie Saskim w Lublinie. Wstęp wolny.
Film nie jest biografią zmarłej w 2009 roku choreografki Piny Bausch. To raczej hołd złożony przez Wima Wendersa jej twórczości i hymn na cześć sztuki.
W subtelnym, wyciszonym filmie niemiecki twórca staje w obronie najdelikatniejszych wartości – uczuć, piękna, szacunku dla drugiego człowieka. Reżyser zarejestrował najważniejsze przedstawienia artystki – Święto wiosny, Vollmond i Caf Miler. Poprosił członków jej zespołu o wykonanie części układów na ulicach niemieckiego Wuppertalu. W filmie niemal nie padają słowa, środkiem ekspresji tancerzy jest ciało.
Pina nauczyła mnie, że nie trzeba zalewać widzów potokami słów. Otworzyła mi oczy na to, ile można zakomunikować gestem albo poprzez stworzenie odpowiedniej przestrzeni.
Reżyseria: Wim Wenders
Dokumentalny, musical (Francja, Niemcy, Wielka Brytania, 2011)
Czas trwania: 100 min
Więcej informacji na stronie: http://ck.lublin.pl/
Program Przestrzenie Sztuki jest finansowany ze środków Ministerstwa Kultury, Dziedzictwa Narodowego i Sportu, realizowany przez Narodowy Instytut Muzyki i Tańca oraz Instytut Teatralny im. Zbigniewa Raszewskiego.