
Na zdjęciu: Rusłan Skworcow i Kristina Kretowa. © Pierce Jackson.
Instytut Muzyki i Tańca wraz ze współorganizatorami serdecznie zaprasza na finał Polskiej Platformy Tańca, który rozpocznie się już jutro w Bytomiu i potrwa do 4 kwietnia 2017. W ramach PPT 2017 zostanie zaprezentowanych 12 spektakli, wyłonionych przez Komisję, oraz przedstawienie gospodarza wydarzenia – Bytomskiego Teatru Tańca i Ruchu ROZBARK. Ponadto w programie znajdą się wydarzenia towarzyszące. Spektakle tegorocznej PPT prezentują szeroki przekrój polskiej sceny tańca: od prac solowych, przez kameralne spektakle niewielkich grup, aż po widowiska angażujące duże zespoły.
TRAILER: https://www.youtube.com/watch?v=py57m9MyJr0
Wstęp na wydarzenie jest możliwy tylko dla zarejestrowanych uczestników, z wyjątkiem wybranych spektakli oraz wydarzeń towarzyszących, na które serdecznie zapraszamy:
1 kwietnia godz. 18.00: Stalking Paradise – Lubelski Teatr Tańca
miejsce: BeCeK
1 kwietnia godz. 19.45: Balet koparyczny – Iza Szostak
miejsce: Hala Interplast Plastic Products, ul. Elektrownia 16
1 kwietnia godz. 21.15: Poza horyzont – Kielecki Teatr Tańca
Oficjalne otwarcie PPT 2017 miejsce: Opera Śląska
3 kwietni agodz. 19.30: Bataille i świt nowych dni – Sławek Krawczyński, Anna Godowska
miejsce: Opera Śląska
Bilety w cenie 5 zł od osoby można kupić wyłącznie w kasie Teatru ROZBARK (ul. Kilara 29). Nie ma możliwości rezerwacji biletów. Liczba biletów ograniczona!
Więcej informacji: Biuro Obsługi Widza, tel. 32 428 13 11, mail: bow@teatrrozbark.pl
Wydarzenia towarzyszące:
Dyskusje panelowe 4 kwietnia:
I co z tym tańcem… dla dzieci?
Wytwarzanie przestrzeni. Po co w tańcu kuratorzy?
Rola centrów tańca w Polsce w kontekście wsparcia twórczości artystów i krytyków tańca współczesnego
Narodowe Centra Tańca. Potrzeba, projekt, perspektywy
Wydarzenia 3 kwietnia:
Prezentacja bytomskiego Wydziału Teatru Tańca PWST w Krakowie
Sety DJ-skie na zakończenie głównej części Polskiej Platformy Tańca
WSTĘP WOLNY.
Więcej informacji: www.polskaplatformatanca.pl
***
Od organizatorów:
Dziś scena tańca w Europie i na świecie jest nieporównywalnie większa, kształtowana zarówno przez dynamiczną wymianę artystów i estetyk, jak i silny nurt cytowania i rekonstruowania przeszłości. Lokując tegoroczną edycję Polskiej Platformy Tańca w Bytomiu, również odnosimy się do historii tańca. W tym mieście działał pod kierownictwem Jacka Łumińskiego jeden z najbardziej znanych zespołów tańca współczesnego w Polsce – Śląski Teatr Tańca. Odbywał się tu również jeden z największych festiwali tańca współczesnego w Polsce – Międzynarodowa Konferencja Tańca Współczesnego. Dziś w Bytomiu działa Wydział Teatru Tańca PWST w Krakowie, filia szkoły wyższej kształcąca w zakresie tańca, oraz jedna z pięciu w Polsce ogólnokształcących szkół baletowych. Pracuje tu również zespół baletowy Opery Śląskiej, a w ostatnich latach powstało nowe miejsce – Bytomski Teatr Tańca i Ruchu ROZBARK, współorganizator tegorocznej Platformy, z siedzibą w dawnej kopalni, łączący w ten sposób górnicze tradycje miasta z tradycjami tanecznymi.
Mam nadzieję, że tegoroczna Platforma będzie dla niektórych spośród Państwa kontynuacją doświadczeń związanych z uczestnictwem w bogatym życiu tanecznym Bytomia, a dla innych – zupełnie nowym spotkaniem z polskimi twórcami. Wśród tegorocznych spektakli znajdą Państwo zarówno duże produkcje uznanych już choreografek i choreografów, jak i propozycje najmłodszego pokolenia twórców, które od niedawna szturmem zdobywa sympatię publiczności.
Życzę Państwu wspaniałych wrażeń.
Joanna Szymajda
zastępca dyrektora Instytutu Muzyki i Tańca
***
Organizator: Instytut Muzyki i Tańca
Współorganizator: Teatr ROZBARK
Partnerzy: PWST im. Ludwika Solskiego w Krakowie Wydział Teatru Tańca w Bytomiu, Bytomskie Centrum Kultury, Opera Śląska w Bytomiu
Polska Platforma Tańca ma na celu wyłonienie i promocję najciekawszych oryginalnych produkcji tanecznych powstałych w Polsce lub zrealizowanych przez polskich choreografów zagranicą. Idea takiego wydarzenia zrodziła się w 2003 roku w formule przeglądu „taniec.pl” w ramach Międzynarodowego Festiwalu Tańca Współczesnego Ciało/Umysł w Warszawie. Do pomysłu powrócono pięć lat później. Art Stations Foundation by Grażyna Kulczyk i Centrum Kultury Zamek w Poznaniu zorganizowały trzy kolejne edycje Polskiej Platformy Tańca – w 2008, 2010 i 2012 roku. Od 2013 roku, na mocy porozumienia z dotychczasowymi organizatorami, głównym organizatorem Polskiej Platformy Tańca jest Instytut Muzyki i Tańca. Poprzednia edycja odbyła się w 2014 roku w Lublinie i organizowana była we współpracy z Centrum Kultury w Lublinie.