
Polski Teatr Tańca z Grand Prix dla Najpiękniejszej Książki Roku, fot. Dariusz Szych
Po raz drugi w historii Konkursu Polskiego Towarzystwa Wydawców Książek „Najpiękniejsze Książki Roku” jury przyznało Grand Prix wydawnictwu Polskiego Teatru Tańca – jubileuszowej publikacji Żywy zapis / Live captured, przygotowanej na 50-lecie zespołu.
Uznanie jurorów wzbudziła praca zespołu współtworzącego tę wyjątkową książkę: Ryszarda Bienerta (projekt i skład graficzny), Andrzeja Grabowskiego (fotografie), Drukarni DRUKMANIA (druk) oraz Polskiego Teatru Tańca (koncepcja wydawnictwa).
„Publikacja stanowi znakomity przykład, że wydawnictwo jubileuszowe może być zaprojektowane i zrealizowane w sposób zachwycająco nowoczesny… Całość publikacji faluje w dłoniach, lekko tańczy, również fotografie tancerzy nadrukowane na brzegach książki ożywają w ruchu… Jest fascynująca, wciągająca i koherentna… Prostota materiałów wydobywa szlachetność rozwiązań graficznych” – czytamy w laudacji.
Konkurs Polskiego Towarzystwa Wydawców Książek (PTWK) to najstarszy w Polsce konkurs, otwierający polskim książkom na najwyższym poziomie edytorskim drogę do muzeów i galerii oraz do udziału w konkursach na całym świecie.
Publikacje nagrodzone i wyróżnione w tym konkursie prezentowane są międzynarodowej publiczności. Biorą udział w prestiżowych wydarzeniach, jak konkurs Best Book Design from all over the World w Lipsku i zdobywają kolejne nagrody za granicą.
Tak było w 2021 roku z innym wydawnictwem Polskiego Teatru Tańca Historie naturalne, które swoją podróż po świecie rozpoczęło od wyróżnienia w 61. Konkursie PTWK „Najpiękniejsze Książki Roku”, a następnie otrzymało Brązowy Medal w konkursie Best Book Design from all over the World.
Dzięki wyróżnieniu w Lipsku Historie naturalne znalazły się na wystawach w krajach całego świata: Weltformat Graphic Design Festival w Lucernie, German Muzeum of Books and Writing w Lipsku, Museum of Design and Applied Art w Garðabær w Islandii i Printing Museum w Tokyo.
Żywy zapis / Live captured to wydawnictwo, które towarzyszy Polskiemu Teatrowi Tańca w sezonie jubileuszowym 2023/2024. Publikacja składa się z dwóch tomów. Jeden z nich to artystycznie przetworzone studium ciała i ruchu, drugi dokumentuje w słowach i obrazach „żywą” – bo zapisaną w subiektywnym doświadczeniu uczestników zdarzeń – historię Polskiego Teatru Tańca. Monumentalna część fotograficzna, którą wypełnia 3600 zdjęć, to obrazowa impresja na temat narodzin i ewolucji cielesnej ekspresji oraz kompozycji i dekompozycji ruchu, zainspirowana przez różne jego formy, od Igrzysk Olimpijskich po teatr tańca.