„Bazaar” Festival to nowe przedsięwzięcie na mapie kulturalnej Europy. Pierwszy BAZAAR jest wielkim finałem trwającego już dwa lata projektu IDENTITY.MOVE! Projekt zainicjowany został przy wsparciu programu Kultura Unii Europejskiej przez Goethe-Institut w Warszawie, Centrum Kultury w Lublinie, Państwową Szkołę Tańca w Atenach oraz konsorcjum instytucji tańca i performansu w Pradze – Motus o.s./Alfred ve Dvore, Teatr Ponec, Tanec Praha, Studio Alta. W projekcie IDENTITY.MOVE! biorą udział tancerze, choreografowie i performerzy pochodzący z regionu nazwanego przez organizatorów „wschodnim pasem Unii Europejskiej”, rozciągającym się od Bałtyku aż po Morze Śródziemne.
Pierwsza edycja festiwalu odbędzie się w dniach 18-22 marca 2015 roku w Pradze, a poświęcona będzie prezentacji prowokacyjnych wizji 24 artystów z 14 państw Europy Środkowej, Wschodniej i Południowej. Głównym tematem, który poruszą w swoich projektach jest tożsamość w sztuce i ruchu. Głównym punktem programu festiwalu będzie prezentacja spektakli w nowo otwartym Studiu Alta 21 marca (niedziela). Festiwalowi towarzyszy program wydarzeń kulturalnych, w tym występy zaproszonych artystów, warsztaty, wykłady i imprezy nieformalne. Festiwal „Bazaar” jest organizowany w ramach europejskiego projektu Identity.Move!, a jego głównym współorganizatorem ze strony czeskiej jest Motus, producent Teatru Alfred ve dvoře. Wydarzenia festiwalowe odbywać się będą także w Teatrze PONEC, Studio ALTA oraz Parkhotel Prague.
Festiwal „Bazaar” został pomyślany jako okazja do prezentacji nowych kierunków rozwoju i poszukiwań artystycznych oraz tendencji i zmian społecznych w Europie Środkowej, Wschodniej i Południowej. Głównym tematem festiwalu jest tożsamość: w wymiarze osobistym, społecznym i politycznym, jako jedna z kluczowych kwestii współczesnego świata. Jak się ma tożsamość narodowa do globalnej? Identyfikacja z Zachodem do identyfikacji ze Wschodem? To, co indywidualne, do tego, co społeczne? Jak artyści z różnych zakątków Europy – od Bałtyku po Morze Śródziemne – postrzegają swoją osobistą i społeczną tożsamość? Odpowiedzi na te pytania szukało 24 artystów tańca współczesnego i sztuk pokrewnych podczas laboratoriów badawczych organizowanych w ramach projektu Identity.Move!.
Wśród nich są wybitna litewska choreografka Agnija Seiko, przewrotni i innowacyjni artyści ciała Alina Popa i Florin Flueras z Rumunii, ikonoklastyczny duet artystów tańca i sztuk performatywnych Leja Jurisic i Teja Reba ze Słowenii oraz Halka Třešňáková, jedna z najbardziej fascynujących czeskich performerek, która zaprezentuje także podczas Niedzielnego Bazaaru efekty swojego badań artystycznych prowadzonych pod opieką Wojtka Ziemilskiego.
„Skusiłmnie udziałw projekcie osób w różnym wieku z czternastu różnych krajów, podejście do kwestii tożsamości na zasadzie dialogu oraz możliwośćpoświęcenia czasu na badania. W ostatnich latach budżet na pracętwórcząbyłtak ograniczony, że musiałam od początku skupiaćsięna produkcji spektaklu, podporządkowaćwszystko efektowi końcowemu. Przy okazji udziału w tym projekcie mam możliwośćprzyjrzećsiętożsamości z różnych perspektyw”– wyjaśniła Halka Třešňáková.
Otwarcie festiwalu zaplanowano na 18 marca (środa). Na początek widzowie będą mieli okazję zapoznać się z pracą rosyjsko-austriackiego artysty performatywnego Olega Soulimenko pt. Old Chaos, New Order (Stary chaos, nowy porządek), która jest próbą zrozumienia tożsamości sztuki w Europie Wschodniej, gdzie praca twórcza jest zdominowana przez wpływy kultury Zachodu. Głównym punktem programu festiwalu jest Niedzielny Bazaar, w ramach którego w ciągu kilku godzin w krótkich odstępach czasu zaprezentowane zostaną prace artystów uczestniczących w projekcie Identity.Move! Przestrzeń sceniczna będzie tworzyć złożona instalacja sceniczna. Kulminacją festiwalu będzie nowa praca słowackiego choreografa i tancerza Petera Šavla pt. Bakkheia, którą można określić jako ekscentryczny spektakl taneczny traktujący o izolacji człowieka i niemożliwości zbudowania naprawdę bliskich relacji z innymi. Praca została uznana za jeden z 20 najlepszych spektakli (tzw. „priority companies”) 2015 roku przez partnerów sieci Aerowaves.
Co wyróżnia festiwal na tle innych wydarzeń kulturalnych Pragi? „Europa Środkowo-Wschodnia to region, gdzie niezależni artyści odkrywają na nowo możliwości, które niesie ze sobą współpraca. To ważny impuls dla dziesiątek twórców realizujących projekty wspólne oraz uczta dla widzów z Czech i zagranicy. Festiwal Bazaar to nie tylko możliwość obejrzenia prac najbardziej innowacyjnych i nowatorskich postaci z wschodnich obszarów Europy, ale także dać się porwać wirowi procesu twórczego. Cieszę się, że widzowie będą mogli stać się świadkami procesu powstawania prac, które odzwierciadlają zmiany zachodzące w naszych społeczeństwach i tożsamości.” – stwierdził dyrektor Teatru Alfred ve dvoře i kurator projektu w Czechach Ewan McLaren.
Festiwal jest organizowany w ramach międzynarodowego projektu Identity.Move!, którego celem jest wspieranie refleksji teoretycznej i twórczości artystycznej poświęconej tożsamości w tańcu współczesnym i sztukach pokrewnych. Projekt trwa dwa lata, jest współfinansowany ze środków Programu Kultura Unii Europejskiej, a jego koordynacją zajmują się Instytut Goethego Institute w Warszawie, stowarzyszenie Motus / Teatr Alfred ve dvoře w Pradze, the East European Performing Arts Platform, Centrum Kultury w Lublanie oraz Państwowa Szkoła Tańca w Atenach.
PROGRAM
O Festival Bazaar oraz Identity.Move!
Więcej: http://identitymove.eu/baazar.html
Czeskimi partnerami festiwalu są Teatr PONEC, Studio ALTA, Nová síť oraz SE.S.TA.
Partnerzy medialni: goout.cz, Radio 1, A2, Artikl, expats.cz.
Biletu wstępu na poszczególne spektakle, warsztaty i wykłady poranne:
200 koron; 50 koron – studenci szkół artystycznych, 100 koron – studenci, seniorzy, osoby niepełnosprawne
Wejściówki:
500 koron; 150 koron – studenci szkół artystycznych, 300 koron – studenci, seniorzy, osoby niepełnosprawne
Bilety i wejściówki można nabyć na stronie http://goout.cz/cs/ve-meste/bazaar-festival-identity-v-umeni-a-pohybu/bcuy/