
Fot. Aleksandra Osowicz.
Stulecie odzyskania przez Polskę niepodległości jest okazją do świętowania wydarzeń z przeszłości, ale również zachętą do budowania wspólnej przyszłości. W ramach realizacji projektu „Niepodległa” na Śląsku odbędzie się cykl koncertów związanych z polską kulturą, głównie taneczną, w formie spektaklu muzyczno-baletowego o charakterze edukacyjnym z narracją historyczno-literacką.
Organizatorami, pomysłodawcami i twórcami projektu są Ogólnokształcąca Szkoła Baletowa w Bytomiu w porozumieniu ze Stowarzyszeniem Pro-arte, we współpracy z różnego typu śląskimi instytucjami kultury: Bytomskim Teatrem Tańca i Ruchu ROZBARK, Pałacem Kultury Zagłębia w Dąbrowie Górniczej, Młodzieżowym Domem Kultury BATORY w Chorzowie, Teatrem Śląskim im. Stanisława Wyspiańskiego w Katowicach – Scena w Galerii oraz Regionalnym Instytutem Kultury. W ramach projektu odbędą się cztery prezentacje na scenach czterech miast Śląska, tj. Bytomia, Chorzowa, Dąbrowy Górniczej i Katowic.
Podczas spektaklu zostanie zaprezentowanych pięć tańców narodowych, wskazując, że taniec narodowy jest nośnikiem kultury polskiej na przestrzeni wieków, umożliwiającym przetrwanie polskości w okresie zaborów. Poprzez tańce śląskie ukazana zostanie także kultura regionu. Projekt ma na celu budowanie wśród odbiorców świadomości związanej z kultywowaniem polskości w czasach zaborów przez wielkich kompozytorów epoki romantyzmu, Fryderyka Chopina oraz Stanisława Moniuszki. Widowisko ma wspierać także funkcje tańca i muzyki jako nośników nie tylko kultury, ale także historii i tradycji.
Prezentacje spektaklu Polska – moja Ojczyzna:
6 listopada, godz. 10.00 – Młodzieżowy Dom Kultury BATORY w Chorzowie
9 listopada godz. 11.00 – Pałac Kultury Zagłębia w Dąbrowie Górniczej
14 listopada godz. 17.00 – Bytomski Teatr Tańca i Ruchu ROZBARK w Bytomiu
21 listopada godz. 18.00 – Teatr Śląski im. S. Wyspiańskiego w Katowicach – Scena w Galerii (Katowickiej)
Spektakl składa się z III części:
I OBRAZ to początki polskości.
Obok tańca i ruchu scenicznego, które maja wykreować wizję ojczyzny, w budowaniu klimatu koncertu wykorzystany zostanie film Tomasza Bagińskiego Historia Polski, poezja Marii Konopnickiej i Leopolda Staffa, utwory Fryderyka Chopina i Stanisława Moniuszki – m.in. interpretacja ruchowo-taneczna Prząśniczki w choreografii Zofii Czechlewskiej. W pieśniach patriotycznych Orląt Lwowskich zaprezentuje się szkolny chór, a zespół fletowy akompaniować będzie do tańców regionalnych w wykonaniu uczniów najmłodszych klas.
II OBRAZ to Polska szlachecka w tradycji tańców narodowych.
Inspiracją dla tego obrazu był pierwszy polski balet narodowy Wesele w Ojcowie Karola Kurpińskiego, który przedstawia polski folklor. Na scenie, niczym w sali balowej, z wykorzystaniem kolorowych strojów zaprezentowane zostaną wszystkie polskie tańce narodowe, w których prym będzie wiódł krakowiak.
III OBRAZ to nasza Polska tu i teraz.
Tradycyjny folklor polski został tu przeobrażony i dostosowany do współczesnych trendów. W wykonaniu najstarszej grupy uczniów zaprezentowane zostaną tańce do muzyki Witolda Lutosławskiego, Aleksandra Tansmana, Adama Kawy Jak mawiał niemiecki uczony Hermann Bausinger, zauważamy tu zjawisko „umyślnego, zamierzonego, celowego przenoszenia w odpowiednich sytuacjach wybranych elementów kultury ludowej z ich oryginalnego, naturalnego środowiska, aktualnego czy już historycznego, w inne, szersze, w obrębie całego społeczeństwa i jego kultury”. Przenoszenie to związane powinno być z odpowiednim dodatnim wartościowaniem, a w wolnej Polsce może przybierać różną postać.
Realizacja:
Scenariusz, choreografia , przygotowanie uczniów, reżyseria : Zofia Czechlewska i Katarzyna Dziok
Opracowanie wokalne i przygotowanie chóru : Edyta Szymańska
Opracowanie muzyczne i przygotowanie instrumentalne zespołu fletowego: Teresa Chołołowicz
Akompaniament: Klaudia Krause
Recytacja: Grzegorz Mazoń (aktor Wrocławskiego Teatru Lalek)
Kostiumy: Małgorzata Lobermajer, Anna Machowska
Opracowanie nagrań muzycznych: Małgorzata Pokryszko, Sebastian Tabor
Realizacja świateł: Jacek Drozdowski
W spektaklu wykorzystano film Tomasza Bagińskiego Historia Polski
Wykonanie: uczniowie Ogólnokształcącej Szkoły Baletowej im. Ludomira Różyckiego w Bytomiu