
Joanna M. Czajkowska, fot. Krzysztof Bzdeń
25 września o godz. 19.00 na scenie przy Alei Franciszka Mamuszki 2 w Sopocie Joanna M. Czajkowska świętować będzie jubileusz 25-lecia pracy artystycznej. Z tej okazji zaprasza na premierę offline swojej najnowszej pracy – INTROSPEKCJA. Przedmiot Nieocenionej Wartości, składającej się z filmu oraz spektaklu w reżyserii i wykonaniu Jubilatki.
Dla „Przedmiotu…” kluczowymi słowami mogą być innowacja, wynalazek, historia, ciało. Dla „INTROSPEKCJI” zaś – odwaga, emocje, dusza. […] „INTROSPEKCJA. Przedmiot nieocenionej wartości.” to propozycja niezwykle emocjonalna, intymna i tym samym odważna. […] Solo Joanny M. Czajkowskiej to introspekcja, autoportret i terapia zarazem. Terapia nie tylko dla twórcy, terapia także dla widza.
Izabela Stańdo, Badając przedmiot nieocenionej wartości. Solo Joanny Czajkowskiej „INTROSPEKCJA. Przedmiot Nieocenionej Wartości”, taniecPOLSKA.pl
INTROSPEKCJA. Przedmiot Nieocenionej Wartości
Część 1: Film
koncept, wykonanie: Joanna M. Czajkowska
kamery i montaż: Piotr Czarnecki
światła: Mateusz Gierc
Część 2: Spektakl
koncept, reżyseria, wykonanie: Joanna M. Czajkowska
muzyka i udźwiękowienie: Mariusz Noskowiak
kostium: Adam Królikowski
wizualizacje, projekt plakatu: Katarzyna Teresa Turowska
nagrania wideo: Piotr Czarnecki
Dwuczęściowy projekt INTROSPEKCJA. Przedmiot Nieocenionej Wartości stanowi część praktyczną doktoratu zrealizowanego na Uniwersytecie Muzycznym Fryderyka Chopina w Warszawie, pod artystyczną opieką profesor Ewy Wycichowskiej, promotora pracy.
Spotkanie po spektaklu poprowadzi dr Anna Jazgarska.
Bilety: https://www.interticket.pl/program/introspekcja-przedmiot-nieocenionej-wartosci-6694
Joanna M. Czajkowska – choreografka, tancerka, pedagożka tańca, animatorka kultury, producentka wydarzeń teatralnych; członkini Sekcji Tańca i Baletu ZASP, absolwentka Instytutu Pedagogiki Uniwersytetu Gdańskiego. Doktorantka na Wydziale Tańca Uniwersytetu Muzycznego Fryderyka Chopina w Warszawie, gdzie w roku akademickim 2018/2019 wykładała reżyserię, dramaturgię i inscenizację spektakli tańca. Na początku swojej drogi twórczej związana z Teatrem Patrz Mi Na Usta i Gdańskim Teatrem Tańca. Jako choreografka i niezależna twórczyni debiutowała w 1997 roku, a w 1998 rozpoczęła artystyczną współpracę z Jackiem Krawczykiem, co stało się początkiem istnienia Sopockiego Teatru Tańca. Jest laureatką licznych stypendiów, wyróżnień i nagród, z czego najważniejsze to: brązowy Medal Zasłużony Kulturze „Gloria Artis” przyznany jej przez Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego w grudniu 2018 roku, odznaka honorowa „Zasłużona dla kultury polskiej” przyznana przez Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego w 2010 roku, najważniejsza nagroda miasta Sopotu – Sopocka Muza (2015), Stypendium dla Twórców Kultury Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego (2017).
Jest twórczynią i współtwórczynią choreografii do niemal 70 spektakli, nie tylko Sopockiego Teatru Tańca. Wraz z Sopockim Teatrem Tańca prezentowała swoje prace na wielu festiwalach tańca współczesnego i teatrów alternatywnych w całej Polsce i za granicą m.in. w Czechach, Portugalii, Niemczech, Szwecji, Finlandii, Estonii, Indonezji, Mołdawii, Bułgarii, Rumunii, Francji, Austrii, Włoszech, Argentynie, Hiszpanii, Rosji, Słowenii, Szwajcarii, Chinach oraz na Litwie i Białorusi.
Jako choreografka i reżyserka Joanna Czajkowska realizuje spektakle oparte na autorskich scenariuszach (m.in. Powiększenie – Zoom Out, Przedmiot Nieocenionej Wartości), ale także na scenariuszach inspirowanych dziełami innych artystów (m.in. GALOP, Puste ciało. Okazja do malutkiej rozpaczy), porusza się swobodnie po różnych stylistykach i obszarach teatru tańca. Jest Prezesem Dance [SIC!] Association i pełni funkcję dyrektora zespołu Sopockiego Teatru Tańca. Jest także główną producentką wydarzeń organizowanych przez stowarzyszenie.
***
Organizatorzy proszą o przybycie w maseczkach, przed godziną 19.00, z wydrukowanymi i podpisanymi oświadczeniami co do stanu zdrowia (oświadczenie będzie dołączane do biletu) oraz zachowaniu reżimu sanitarnego.