
„Taniec i niepełnosprawność: przekraczanie granic” 2023. Narodowy Instytut Muzyki i Tańca
Narodowy Instytut Muzyki i Tańca ogłasza nabór na laboratoria tańca dla artystek i artystów z niepełnosprawnościami i bez niepełnosprawności działających w obszarze tańca oraz pedagogów i pedagożek, instruktorów i instruktorek, choreografów i choreografek. Laboratoria Taniec i niepełnosprawność odbędą się w dniach 23 czerwca – 1 lipca 2023 w Lądku Zdroju. Nabór zainteresowanych udziałem w laboratoriach potrwa do 31 maja.
Laboratoria są organizowane w ramach piątej, jubileuszowej edycji projektu Taniec i niepełnosprawność, której tematem jest Powrót do zmysłów. Tworzenie tańca emocjami. Pokaz finałowy warsztatów odbędzie się podczas 25. Międzynarodowego Festiwalu Tańca im. Olgi Sawickiej.
Tegoroczna edycja laboratoriów Taniec i niepełnosprawność: przekraczanie granic organizowanych przez Narodowy Instytut Muzyki i Tańca jest edycją wyjątkową. W tym roku oprócz poszerzania wiedzy i umiejętności tancerzy z niepełnosprawnością oraz bez, dajemy pedagogom, instruktorom oraz artystom możliwość zapoznania się ze specyfiką pracy z artystami z niepełnoprawnościami. Tobiasz Berg i ja, posiadając już wiedzę i praktykę w tym temacie, chcemy podzielić się z uczestnikami naszym doświadczeniem od strony praktycznej. Corocznie na laboratoria przybywają artyści, którzy – jak obserwujemy – później realizują się w tańcu. W tym roku chcemy zbudować most, który poszerzy grono instruktorów i pedagogów chcących współpracować z artystami z niepełnosprawnością, znosząc wszelkie obawy i budując nowe normy w relacjach artystycznych. – mówi Tatiana Cholewa, prowadząca zeszłoroczne i tegoroczne laboratoria Taniec i niepełnosprawność: przekraczanie granic.
Laboratoria to praca w zamkniętej grupie liczącej ok. 14 osób uczestniczących.
Niepełnosprawność nie jest przeszkodą dla uczestnictwa w warsztatach. Staramy się zapewniać szeroką dostępność laboratoriów, uwzględniającą potrzeby uczestników i uczestniczek. W razie potrzeby udostępniona zostanie dodatkowa pomoc w zakresie komunikacji (tłumaczenie na polski język migowy, audiodeskrypcja, język prosty).
Zgłoszenia do wzięcia udziału w laboratoriach można wysyłać do 31 maja 2023 roku – link do formularza zgłoszeniowego.
Harmonogram spotkania:
23 czerwca – część teoretyczno-praktyczna dla pedagogów, pedagożek, instruktorów, instruktorek, choreografów, choreografek / przyjazd pozostałych uczestników – artystów i artystek;
24 czerwca – 29 czerwca – działania laboratoryjne (warsztaty, aktywności projektowe);
30 czerwca – pokaz pracy w ramach Festiwalu, podsumowanie warsztatów i laboratoriów
1 lipca – wyjazd uczestników
Biogramy prowadzących:
Tatiana Cholewa – tancerz, performer, choreograf. Od ponad 20 lat osoba o alternatywnej motoryce. Jako formę poznawczą ciała nienormatywnego wybrała sport zdobywając liczne prestiżowe osiągnięcia, m.in. Wicemistrzostwo Polski w Maratonie. Możliwości własnego ciała i sposoby wyrażania siebie praktykuje od 17 lat. Dorobek artystyczny: Na chwilę (reż. J. Karch), Popatrz (reż. Tatiana Cholewa), Gatunki Chronione, Erynie niech zostaną za drzwiami, Taniec na Rymera (reż. R. Urbacki), Kwarantaniec – akcja społeczna Tancerzy, Projekt kwarantanna, (pomysłodawca: F. Pawlak), IM/MOBILITY (reż. Lotte Mueller), Perfect Man (reż. Ł. Wójcicki), Granica rozumu (reż. Tatiana Cholewa).
Tobiasz Sebastian Berg – choreograf, twórca i badacz sztuki zaangażowany społecznie. Student Leadership and Communication Harvard University, absolwent między innymi PWST w Krakowie Wydziału Teatru Tańca w Bytomiu. Choreograf spektaklu Łabędzie nagrodzonego przez FEDORA Biennale Prizes, uznanego za „Wydarzenie roku 2022” przez magazyn „Dwutygodnik”. Autor koncepcji działań warsztatowych, rozwijających społeczeństwo, eliminujących różnice społeczne oraz programów tańca dla osób z niepełnosprawnościami. Najważniejsze realizacje artystyczne: The mind is a still smoke in an endless space (Kigali, Rwanda); Łabędzie (Teatr Wielki, Poznań); Praktyka widzenia (Teatr Nowy w Łodzi); SM. masochistyczne obrazy ojciec-syn (Kielecki Teatr Tańca w koprodukcji z Festiwalem Nowe Epifanie); The rape of Lucretia (Polska Opera Królewska); Arianie (Narodowy Stary Teatr w Krakowie); Skóra Węża (Teatr Narodowy w Warszawie); Karamazov (Daugavpils Teatris, Łotwa); The burning fiery furnace (Opera Wrocławska); Pożegnanie Króla: Verdi (Kielecki Teatr Tańca); Przerwana cisza (Warszawska Opera Kameralna); Hańba (reż. Maciej Podstawny, Teatr im. Stefana Żeromskiego w Kielcach), Hen. O końcu (Akademia Sztuk Teatralnych im. St. Wyspiańskiego w Krakowie).
Udział w laboratoriach jest nieodpłatny. NIMiT zapewnia koszt noclegów i wyżywienia (trzy posiłki). Uczestnicy pokrywają koszty dojazdu do Lądka Zdroju.
a) artyści i artystki z różnymi potrzebami działający w obszarze tańca;
b) pedagodzy, pedagożki (także studenci i studentki), instruktorzy, instruktorki, choreografowie, choreografki.
Osoby, które chcą wziąć udział w laboratoriach, muszą mieć ukończone 18 lat.
NIMiT stara się zapewniać szeroką dostępność laboratoriów, uwzględniającą potrzeby uczestników i uczestniczek (tłumaczenie na polski język migowy, audiodeskrypcja, język prosty, dostępność pokoi i sali warsztatowej, potrzeby żywieniowe).
Tak. Asystent osoby z niepełnosprawnością musi być wtedy zgłoszony w formularzu aplikacyjnym. NIMiT zapewnia asystentom nocleg, wyżywienie oraz wynagrodzenie.
Pracownik Instytutu chętnie udzieli wsparcia każdej osobie, która będzie potrzebowała pomocy przy aplikowaniu.
W formularzu zgłoszeniowym NIMiT zbiera informacje, które posłużą do rekrutacji uczestników – pamiętajcie, by opisać każdy podpunkt możliwie szczegółowo. Komisja oceni zgłoszenia będzie biorąc pod uwagę:
– Twoje doświadczenie w dziedzinach związanych z ruchem (taniec/sport) oraz praktykowane rodzaje aktywności fizycznej i troski o własne ciało
– Powód, dla którego chcesz wziąć udział w laboratoriach Taniec i niepełnosprawność oraz co zmotywowało Cię do zgłoszenia się na warsztaty
– Czym jest dla ciebie ruch/taniec
– Jakie masz oczekiwania wobec laboratoriów
– Jak wykorzystasz zdobytą wiedzę na laboratoriach Taniec i niepełnosprawność: przekraczanie granic oraz czy planujesz posłużyć się nią w przyszłości
Komisja złożona z przedstawicieli Narodowego Instytutu Muzyki i Tańca oraz obu osób prowadzących laboratoria w 2023 roku sformułuje listę uczestniczek i uczestników. Wyniki naboru zostaną ogłoszone do 5 czerwca 2023 roku.
Odpowiedzi na pytania lub pomocy w wypełnieniu lub złożeniu wniosku udziela Patrycja Alenkuć: adres e-mail: patrycja.alenkuc@nimit.pl, tel. +48 785 180 000
Kontakt dla mediów
Agnieszka Wyszomirska: adres e-mail: agnieszka.wyszomirska@nimit.pl; tel. 887 240 011
Odpowiedzialność
Narodowy Instytut Muzyki i Tańca nie ponosi odpowiedzialności za kontuzje nabyte w trakcie trwania projektu lub zarażenie się w tym czasie wirusem COVID-19. Narodowy Instytut Muzyki i Tańca dopełni wszelkich starań, by zapewnić wszystkim uczestnikom projektu bezpieczny udział w wydarzeniu.
Podane w ogłoszeniu terminy mogą ulec zmianie.
Organizator: Narodowy Instytut Muzyki i Tańca
Finansowanie: Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego
Partnerzy: British Council, Centrum Kultury i Rekreacji w Lądku Zdroju, Międzynarodowy Festiwal Tańca im. Olgi Sawickiej w Lądku Zdroju.